Hogyan lesz havi 28 ezerből félmillió forint?
Egy műlábbal élő férfi 23 ezer kilométert szeretne biciklizni, hogy felhívja a figyelmet a fogyatékkal élők problémáira, a lassan haladó akadálymentesítésre.
Van olyan önkormányzat, ahol a polgármesteri hivatal előterébe ugyan be lehet jutni, de onnan már semmi nem akadálymentesített. Ha két kerekesszékes szeretne például összeházasodni, már egyikük sem jut be a díszterembe - meséli a Hírszerzőnek adott interjújában Bojtos István. A férfinak egy kamion ment át a lábán, amit emiatt amputálni kellett 18 évvel ezelőtt. A férfi azóta görkorizott már 6500 kilométert Magyarországon, most 23 ezret szeretne biciklivel megtenni.
Azt mondja egyelőre mind a helyi-, mind a távolsági közlekedésben nagyon rossz a helyzet, ha bárki utazni akar, 24 órával korábban be kell jelenteni a közlekedési társaságnál. De arról is beszél, hogy ma már segítőkészebbek, bátrabban ajánlák fel segítségüket az emberek.
Bojtos István azt mondja: a legtöbb esetben a tb-támogatással beszerezhető dolgok nem jól használhatóak. "Mikor nézem a tévét, hogy külföldön milyen protézisekkel szaladnak mozgássérültek, milyen kerekesszékekkel járnak, csak ledöbbenek, hogy hol tartanak, hozzánk képest. Ilyenkor nagyon büszke vagyok a sportolóinkra a paralimpiákon, hogy azokkal az eszközökkel milyen eredményeket érnek el"- meséli az interjúban, melyben azt is elmondja: nagyon mélyen a zsebébe kell nyúlni annak, aki szeretne egy igazán használható műlábat. Lehet ez akár félmillió forint is. Sokan viszont csak a 28 ezer forint körüli rokkantjáradékot kapják.