Itthon hvg.hu 2010. augusztus. 05. 10:56

Vissza a jövőbe: Sólyom után, Schmitt előtt

Még nem tudni, mihez kezd mai távozása után Sólyom László, de a vele kapcsolatos elvárásokról többen cikkeztek már. Az is biztosnak tűnik, hogy a ma délutáni átadás-átvétel után holnap aláírják az államfői ellenjegyzésre váró törvényeket.

Egyelőre nem tudni, mihez kezd majd Sólyom László leköszönő köztársasági elnök. A Heti Válasznak korábban úgy nyilatkozott: pártpolitizálni nem akar, de nem kizárt, hogy aktív közéleti tevékenységet folytat majd. Van, aki ezt el is várja tőle. "Nagyon nem mindegy, miként használja morális-politikai tőkéjét. Fontos lenne, hogy a kormányzó többség alkotmányozási őrületében Sólyom Lászlónak legyen szava, és hallják is meg azt. Mi figyelni fogunk rá" – magyarázta a Népszabadságnak adott interjújában Schiffer András. A Lehet Más a Politika frakcióvezetője még védegyeletes korából ismeri Sólyom Lászlót, s úgy gondolja, államfőként tudatosan használta, illetve nem használta az elnöki jogköröket, elődeivel szemben például törvényt nem kezdeményezett. Az LMP politikusa a kérdésre, miszerint a jövőben szorosabbra fűzi-e pártja a kapcsolatot Sólyommal, azt mondta: ez nem merült fel.

Nagy kudarc, hogy húsz év alatt sem sikerült megváltoztatnom azt a jobboldalon beégett tévképzetet, amely szerint a jelenlegi alkotmány kommunista  – mondta a már említett interjúban Sólyom. A HVG legfrisebb számában megjelent publicisztika erre így reagéál: "Visszatérve a civilek világába, alkalmasint hatásosabbak a számára megmaradt lehetőségek. Most megszólalhat majd arról, mit jelent a magyar alkotmányosság lerombolása. Politikai vétó és alkotmánybírósági indítvány helyett most – módjával és megfontoltan – egyszerű, a polgárok számára érthető szavakkal elmondhatná, mi ezzel a baj" – olvasható Hanák András Ödön vagy Jenő című írásában (a cikk az e heti HVG-ben olvasható).

Stiller Ákos

Miközben egyesek a távozó köztársasági elnök jövőképét találgatják, mások már a június 29-én megválasztott Schmitt Pál augusztus 6-ai beiktatásával vannak elfoglalva. Az MSZP például az egyórásra tervezett ceremóniára költött milliók miatt háborgott szerdán. A Várba, a Szent György térre tervezett rendezvényt a megkérdezettek a HVG-nek (Díszletcsere 2010/31.) kulturális műsorként jellemezték, ahol katonai parádé és ágyúlövések nem lesznek.

Az átadás-átvétel körüli ünnepélyes hangulatot némiképp árnyalja, hogy az már biztos: Sólyom legtöbb emberétől megszabadulnak, vagyis lecserélik az Elnöki Hivatal szinte teljes állományát. Az is sokakban ellenérzéseket szült, hogy az augusztus 6-án Sólyom helyébe lépő Schmitt a parlament által megszavazott törvények aláírásával a fideszes Lezsák Sándor parlamenti alelnököt bízta meg. Lezsák viszont közölte, hogy ő az elnökváltás napján írja alá és küldi el a törvényeket. Vagyis "kijátszották" a távozó (és esetleg akadékoskodó) államfőt, s a törvényeket nem Sólyom - akinek lehettek volna kifogásai -, hanem Schmitt Pál ellenjegyzi majd, aki - jövőbeni szerepét tisztázva - megválasztásakor úgy nyilatkozott: „nem gátja, hanem motorja kíván lenni a törvényhozásnak”.

A Köztársasági Elnöki Hivatal honlapján egyelőre nyoma sincs változásnak, de könnyen lehet, hogy a kormányzati portálokon "megszokott" arculatváltás gyorsan követi majd a délután négy órára beharangozott átadás-átvételt.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.