2010. június. 03. 18:42 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. június. 03. 18:42 Itthon

'Álljanak ki az ÉS és Ungváry Krisztián mellett'

A Nyilvánosság Klub azt kéri: az olvasók álljanak ki Ungváry Krisztián mellett.

A Nyilvánosság Klub közleményt adott ki, mert felülvizsgálati eljárásában a Legfelsőbb Bíróság szerdán megváltoztatta  a korábbi jogerős döntést és hárommillió forint nem vagyoni kártérítésre kötelezte az alpereseket abban a személyiségi jogi perben, amelyet Kiss László alkotmánybíró indított Ungváry Krisztián történész és az Élet és Irodalom (ÉS) című lap ellen, amiért egy 2007-es cikkben ügynöki tevékenységgel hozták őt összefüggésbe

A Nyilvánosság Klub felidézi: "Írásában a történész, pártállami levéltári források alapján elemezte az egyetemi diákok körében spontán szerveződő Dialógus békecsoport felszámolásában tanúsított együttműködést az állambiztonsági szervek és az egyetem állami és pártvezetői, az ún. "hivatalos kapcsolat"-nak minősülő személyek között. A történész tanulmányában és az e tárgyban megjelentetett könyvében hangsúlyozta, hogy a beszervezett ügynökökhöz képest, az elsődleges politikai felelősség – az állambiztonsági hálózathoz formálisan nem tartozó – párt- és KISZ-vezetőket terheli. A pártállam működésének történettudományi kutatása közérdek, a források megismeréséből levont kutatói vélemény kialakítása, publikálása alkotmányos alapjog. A tudományos következtetésekről folyó vitákban a bíróságoknak nincs szerepük, ez a tudomány művelőinek, a közelmúlt iránt érdeklődő polgároknak a terepe. Természetesen történészek hivatkozhatnak tévesen történelmi tényekre, és ezzel esetleg sérthetnek becsületet és/vagy személyiségi jogokat. Ebben az esetben azonban kizárólag tudományos véleménynyilvánítások voltak a perek tárgyai.  Ezt az álláspontot képviselte a Fővárosi Ítélőtábla két tanácsa is a Kiss László által indított polgári és büntető perben hozott  jogerős ítéleteiben". 

A Nyilvánosság Klub azt írja közleményéban: "ez az ítélet megfélemlíti a sajtót, tilalomfát állít a közelmúlt történelmének kutatói szabadsága elé, egyúttal sérti az Alkotmány 61. §-ában foglalt véleménynyilvánítás alapjogát, az Alkotmánybíróságnak a tudományos viták szabadsága tárgyában hozott iránymutatásait, s durván sérti a tagországok bíróságaira nézve kötelező   Európai Emberi Jogok Bíróságának ítélkezési gyakorlatát is".

Azt kérik: "tudományos vita szabadságáért aggódó, az öncenzúrát kiváltó bírósági döntéssel  szemben a sajtóval és a tudományos kutatókkal szolidáris olvasókat, álljanak ki az ÉS és Ungváry Krisztián mellett" .

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.