Bajnai fölhívta Orbánt
Bajnai Gordon miniszterelnök az egy éve elkezdett kormányzati intézkedések folytatását javasolta utódjának abban az előadásában, amelyet hétfő délután, vezető üzletemberek előtt tartott Budapesten.
A Magyar Üzleti Vezetők Fóruma – mely rejtély, hogy Magyarországon miért angolul jeleníti meg magát – által jegyzett előadáson Bajnai – tőle szokatlan módon – derültséget keltve nyitott: megköszönte ugyanis, hogy a vasárnapi választás után „még ennyien érdeklődnek” aziránt, amit mond.
Úgy folytatta: egy éve ráléptünk egy fájdalmas, de szükségszerű útra. 2009 tavaly tavaszán azonnali válságkezelésre volt szükség. Ennek eredményeképp nem 310, hanem 265 forint egy euró, csak százezer munkahely veszett el, a jegybanki alapkamat pedig a fele az egy évvel ezelőttinek. Hozzátette: ma a magyar gazdaság sokkal stabilabb helyzetben van, mint volt egy-másfél éve.
A távozó miniszterelnök úgy vélte: érzékelhető a nemzetközi bizalom visszatérése. Hozzátette: nem elég csak megszorítani, kormánya átalakította a nyugdíjrendszert. „A XIII. havi nyugdíjat el kellett venni” – fogalmazott. Szerinte a következő húsz évben a GDP-hez viszonyítottan csökkenni fognak a nyugdíjkiadások. Azt mondta: a szociális és az adórendszert is átalakítottuk. „Célunk a növekedési képesség erősítése volt a foglalkoztatottság növelésével” – fűzte hozzá.
A kormányfő szerinte az elmúlt év kormányzati reformjai 2012-től fejtik ki hatásukat. Ezek a reformok jelentősen növelik az ország gazdaságának növekedési képességét.
Feladatunk, hogy a hazát fölkészítsük az újabb nehézségekre – folytatta a miniszterelnök. Szerinte még öt-tíz évig sokkal kedvezőtlenebb lesz a világgazdasági háttér, mint a válság előtti öt-tíz évben. Világszerte takarékoskodások és szerkezeti átalakítások várhatók. Mindt mondta, élesedni fog a verseny a piacokért, munkahelyekért.
Magyarországnak ebben, a korábbinál lassabban növekvő európai gazdaságban föl kell készülnie arra, hogy versenyképes legyen, munkahelyeket vonzzon, sőt: elveszített munkahelyeket vonzzon vissza.
Magyarországnak tovább kell menni a fönntarthatóság, a növekedés útján – mondta Bajnai. A makrogazdaságnak, az egyensúlynak rendben kell lennie – tette hozzá. Négy százalék körül kell tartani a költségvetési hiányt és folytatni kell a gazdaság növekedését lehetővé tevő lépéseket. Folytatni kell a szerkezeti átalakításokat: adót kell csökkenteni, a munkaerőpiacot pedig tágítani szükséges. A politikus szerint reformra van szükség az önkormányzati, a közigazgatási és az oktatási rendszerben is, továbbá folytatni kell a kormány által már megkezdett, korrupció elleni harcot. Úgyszintén szükség van a párt- és a kampányfinanszírozás rendezésére.
Bajnai úgy folytatta: mindemellett tudatos magyar iparpolitikára van szükség: az autó-, a jármű-, az informatikai, az elektronikai és a gyógyszeripart emelte ki a miniszterelnök. Szintén tudatos gazdaságpolitikára van szerinte szükség, ami a turizmust, az agrárgazdaságot és az építőipart illeti.
Érdemben csökkenteni kell a bürokráciát – vélte a miniszterelnök. Szerinte kormánya elindult ezen az úton, de tovább kell haladni. Tudatos piacépítésre is szükség van, szerinte. Ebben a gazdaság szereplőié a főszerep, „de a kormányzat is besegíthet, főleg a kis- és középvállalatokat segíteni”.
A hamarosan távozó kormányfő arra hívta föl a figyelmet, hogy „beléptünk az ezresek klubjába”: ezer kilométer autópálya van már Magyarországon és sor került számos alsóbbrendű út és vasút korszerűsítésére. Ezt is folytatni kell – figyelmeztette utódját. Úgy folytatta: a gazdaságra közvetve ható tényezők – például az oktatás – is fontos, hogy „rendben legyenek”.
Nem lehet ott folytatni, ahol a válság előtt abbahagytuk – figyelmeztetett a szónok. A válság vihara összekeverte a mezőnyt: aki a vihar előtt hátul volt, az előre kerülhet és fordítva. Ezért jó, hogy Magyarország időben elkezdte kezelni a válságot. A kormányfő arra hívta föl a figyelmet, hogy még a tavalyi, nehéz évben is ötezer új, külföldi befektetők által létrehozott munkahely született Magyarországon.
Magyarország problémái nem egyedülállóak, de helyzeti előnyünk lesz: nem a költségvetési hiány radikális lefaragásán kell dolgoznunk, hanem a foglalkoztatottság növelésén, így beindulhat a gazdasági növekedés. – összegezte előadását Bajnai Gordon. Szerinte a magyar politikai, gazdasági és társadalmi érdek „egyirányú”.
Beszéde után a miniszterelnök nem kívánt nyilatkozni. Mindössze annyit mondott a rá várakozó újságíróknak – bár ezt senki sem kérdezte tőle –, hogy fölhívta Orbán Viktort. Hogy sikerült-e elérnie a volt és leendő miniszterelnököt, esetleg az iker beszélt, vagy nem volt otthon és Lévai Anikónál üzenetet hagyott, illetve, hogy miért hívta az nem derült ki.
Szegő Péter