2010. április. 13. 10:25 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 13. 10:54 Világ

Le Soir: Orbán visszatérése nem jó hír az EU-nak

A Fidesznek esélye van a kétharmados többségre, és az euroszkeptikus Orbán visszatérése nem jó hír az EU-nak - emelte ki keddi számában megjelent írásában a brüsszeli Le Soir.

A baloldali liberális beállítottságú belga lap hasábjain Jean-Michel De Waele, a Brüsszeli Szabad Egyetem (ULB) politikatudósa elemezte a magyarországi parlamenti választások első fordulójának kimenetelét. De Waele szerint a szocialisták vereségét az okozta, hogy nyolc évi kormányzásuk nyomán teljesen hiteltelenné váltak. A Fideszt konzervatív és nacionalista, egyszersmind "populista hozadékú" pártként jellemezte a politológus. Úgy vélekedett, hogy a Fidesz, amely csodákat ígért, nem lesz képes valóra váltani ígéreteit. Szerinte fennáll annak a veszélye, hogy a bűnbakkereső Fidesz a romakérdést, valamint a határon túli - közelebbről a szlovákiai - magyar kisebbség kérdését a politika napirendjére tűzi. De Waele emlékeztetett arra, hogy hamarosan Szlovákiában is választásokat tartanak, és aggodalmának adott hangot, hogy a kisebbségi ügyi miatt növekedhet a magyar-szlovák feszültség.

Az ULB elemzője szerint a távozó magyar kormány inkább Európa-párti volt, Orbán ellenben euroszkeptikus. Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország 2011 első felében lesz az EU soros elnöke, és úgy vélekedett, hogy ez így nem jó hír az unió számára. "A szocialisták rosszul kormányozták Magyarországot, nem modernizáltak, engedték a korrupciót, és kaszinógazdaságot hoztak létre, de egyúttal nemzetközi és európai stabilitást biztosítottak Magyarország számára. Fennáll a veszély, hogy ezt a tőkét a Fidesz eltékozolja" - fogalmazott  Jean-Michel De Waele. Szerinte ez különösen akkor következhet be, ha napirendre kerül a határon túli magyarok kérdése. Az EU ugyanis - tette hozzá - nem engedheti meg, hogy olyan kérdésekben keletkezzen feszültség a tagjai között, amelyek a XIX. század gondolkodásmódját idézik, nem a XXI. század demokratikus gondolkodásmódját.

A belga politológus a Jobbikot a két világháború közötti magyar fasizmus reinkarnációjának tartja. Sikerét annak tulajdonítja, hogy pénzügyi és gazdasági válság keletkezett, hogy hatást fejt ki a globalizáció, valamint hogy a gazdasági átalakulás veszteseit Magyarországon senki nem védelmezi a szélsőjobbon kívül. "Ha összeadjuk a Fideszre és a szélsőjobbra adott voksok számát, akkor (kiderül, hogy) a magyarok kétharmada nacionalista és populista eszmékre szavazott" - állapította meg De Waele.


Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.