Rendőrök költözhetnek "fészekrakós" lakásokba Miskolcon
Rendőrök költöznek korábbi, úgynevezett fészekrakós lakásokba Miskolcon, miután a három ingatlan tulajdonjogát a MIK Miskolci Ingatlangazdálkodó Zrt. szerezte meg.
Káli Sándor, Miskolc szocialista polgármestere hétfőn sajtótájékoztatón elmondta: az önkormányzat és a Borsod Megyei Rendőr-főkapitányság együttműködési megállapodása alapján kapják meg rendőrök az ingatlanokat; azt, hogy ki költözhet majd be, a rendőrség választja ki. Az avasi városrész úgynevezett fészekrakós lakásaival kapcsolatos bűncselekményekre úgy reagált: nem tűri, hogy olyanok lakjanak ott, akik nem hajlandók semmilyen együttműködésre. Hozzátette: a fészekrakó program kihasználása, vagyis az ezekkel kapcsolatos visszaélés támadás a város és a városvezetés ellen.
Arról is beszámolt, hogy a nyomozás eddigi adatai szerint 160-180 olyan lakás lehet, amelyeknél visszaélés történt, azaz jogosulatlanul jutottak hozzájuk, közülük húszat sikerült visszaszerezni.
A MIK Miskolci Ingatlangazdálkodó Zrt. hétfőn az MTI-vel közölte: "Nagy port kavart Miskolcon, hogy az avasi lakótelepen - a fészekrakó programot kihasználva - sok lakásba bűncselekmények elkövetése révén költöztek be olyan családok, amelyek sem a kölcsönt, sem a lakás rezsijét nem fizették, és életvitelükkel zavarták környezetüket. Ezekben az ügyekben büntetőeljárás folyik, a lakásokat pedig elárverezik."
Miskolc közgyűlése a múlt évben döntött egy 100 milliós keret elkülönítéséről, ebből a gazdasági válság miatt önhibájukon kívül nehéz helyzetbe kerülő adósok megsegítésére, illetve az úgynevezett "fészekrakós" lakások megvásárlására van mód. Az önkormányzat a társaságot bízta meg a feladat elvégzésével, és a cég a közelmúltban ennek a három lakásnak a tulajdonjogát szerezte meg a végrehajtási eljárás során kiírt árverésen.
Ezekbe az ingatlanokba - a miskolci önkormányzat és a Borsod Megyei Rendőr-főkapitányság közötti megállapodás alapján - a rendőrség saját állományából jelölhet ki bérlőket. A három lakást a MIK Zrt. felújította.
A MIK közlése szerint fontos a korábban tapasztalt együttélési problémák felszámolása, ezért is költöznek rendőrök a nem olyan régen még "balhés" lakásokba. Ezzel ugyanis nemcsak a fiatalok lakáshelyzetét lehet megoldani, hanem az érintett házban élők biztonságérzete is javulhat, hiszen a közelükben lesz egy szomszéd, aki hivatalos személyként is felléphet. A miskolci önkormányzat azt tervezi, hogy további lakásokat vásárol meg és ad ki rendőröknek.
Martossy György főügyészségi csoportvezető, sajtószóvivő az MTI-nek hétfőn elmondta: körülbelül négyszáz fészekrakós lakást vizsgálnak, és mintegy 160 lakásnál már a nyomozás adati szerint is bűncselekmény történt. Hozzátette: nyolcvan körül van a gyanúsítottak száma, főként azok, akik a hitelt felvették, továbbá hitelintézők, sőt egy ügyvéd is gyanúsított. M int mondta, a számítások szerint körülbelül 6,5 millió forint támogatást kaptak egy-egy lakás után, az összkár elérheti a 1,5-2 milliárd forintot.
Az ügyben részt vevők általában a szerződést úgy kötötték meg, hogy a hitelt igénylő ötmillió forintot kapott kézhez, de a szerződés nyolcmillióról szólt, a gyermekek után járó szociálpolitikai támogatás volt az önerő - tette hozzá. Az ötmilliót tehát megkapta a szerződő, a többin az érintettek osztoztak. Akadt olyan eset, amikor az érintettnek "élettársat szereztek", hogy hozzájusson a támogatáshoz.