2010. február. 24. 14:06 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 24. 13:49 Itthon

Balsai: politikai felelősségre vonás nem lesz, számonkérés igen

Politikai felelősségre vonás nem lesz a kormányváltás után, de az elkövetett bűncselekményekért: lopásokért, csalásokért felelniük kell a politikai döntéshozóknak - jelentette ki keddi szekszárdi sajtótájékoztatóján Balsai István, a Fidesz országgyűlési képviselője.

A Fidesz elnöki stábjának jogi igazgatója azt mondta, a párt által megfogalmazott öt nemzeti cél egyike a közrend és közbiztonság helyreállítása. Az elmúlt nyolc évben - tette hozzá - megrendült a büntetőügyekért felelős állami szervekbe vetett bizalom, ezt kívánják helyreállítani. Önálló belügyminisztériumot hoznak létre, és szakmai törvények módosításával segítik az igazságszolgáltatás gyorsítását - mondta Balsai István. A legsürgősebben vizsgálandó ügyként a 2006. október 23-án történteket említette, hiszen a felelősök máig nincsenek megnevezve.

Mint mondta, az elsők között fogják vizsgálni a székházügyeket, így az MTV-, a Posta- és a MÁV-székház, valamint a kormányzati negyed kapcsán elúszott milliárdok ügyét; a titkosszolgálatok politikai célokra való felhasználását, a földügyeket, a tanácsadói és a kommunikációs szerződéseket. Kiemelte, hogy ezek nem politikai felelősségre vonások lesznek, hiszen itt "lopásokról, sikkasztásokról és átverésekről van szó". Hozzáfűzte, hogy szigorítani kell a büntető törvénykönyvet, és be kell vezetni azt, hogy az életellenes cselekmények visszaeső elkövetőit minden esetben életfogytig tartó büntetéssel lehessen sújtani.

Horváth István, a Fidesz országgyűlési képviselője, Szekszárd polgármestere azt mondta, hogy kötelességük az elszámoltatás, mert "érezheti úgy a társadalom, hogy ez következmények nélküli ország". Meg kell erősíteni az ügyészségeket - tette hozzá -, mert tarthatatlan, hogy évekig nem tudják az ügyeket lezárni, mert nincs elég kapacitás.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.