Itthon hvg.hu/MTI 2010. február. 23. 14:45

Tömegével gyűjtik kisboltokban a kopogtatócédulákat

Több párt, illetve jelölt vár kopogtatócédulákat üzletekben, kávézókban, kocsmákban, noha a törvény szerint tilos munkahelyen, munkaidőben a gyűjtés. Úgy tűnik azonban, a törvény keze eddig csak Debreczeni Józsefet, az MDF jelöltjét érte utol.

Semmisítse meg a könyvesboltokban, kávézókban gyűjtött kopogtatócédulákat! – erre utasította a budapesti 7. számú országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság Debreczeni Józsefet, az MDF országgyűlési képviselőjelöltjét, mondván: megsértette az ajánlószelvények gyűjtésének szabályait, mivel a honlapján tájékoztatást adott arról, hogy mely munkahelyeken (könyvesboltokban, kávézókban) lehet leadni rá az ajánlószelvényeket. Bár Debreczeni fellebbezett a határozat ellen, a törvény egyértelműen fogalmaz: munkahelyen tilos ajánlószelvényeket gyűjteni.

Csakhogy nem Debreczeni József az egyetlen, aki ilyet tesz. A Jobbik és a Lehet Más a Politika honlapján is olvasható, mely pékségekben, üzletekben adható le jelöltjei számára ajánlószelvény. Sőt, ahogy arra az egyik blog rávilágít, a debreceni Fidesz jelöltjeire több mint ötven helyen, amely között van „zöldséges, műkörmös, pékség, hotel, varroda, szépségszalon, lottózó, söröző, virágbolt, patika, horgászbolt, hentes, pizzéria, csárda, ékszerbolt, italdiszkont, autósbolt, cukrászda, szerviz, tüzép, presszó, állatorvos és állatkereskedés”. Az MSZP váci jelöltje, Jakab Zoltánnak szánt szelvényeket pedig kávézóban, könyvesboltban, virágüzletben, baromfiboltban és szépségszalonban is le lehet adni.

Az OVB éppen hétfő este adott ki egy állásfoglalást arról, hogy az ajánlószelvények gyűjtésének jogszabályban rögzített tilalma magában foglalja annak tiltását is, hogy munkahelyeken munkaidőben bárki ilyen tevékenységet folytasson. Az állásfoglalás nem kötelező egyetlen más választási szervre nézve sem, így a helyi választási bizottságok belátásuk és saját jogértelmezésük szerint dönthetnek az eléjük kerülő ügyekben. Mindenesetre a törvény szerint nem lehet gyűjteni ajánlószelvényt munkahelyen munkaidőben vagy munkaviszonyból, illetőleg munkavégzésre irányuló más jogviszonyból fakadó munkavégzési kötelezettség teljesítése közben.

Az OVB most meghozott állásfoglalása szerint az ajánlószelvények gyűjtésének munkahelyi tilalma nemcsak a munkahelyen munkát végzők egymás közötti kapcsolatában zárja ki az ajánlószelvények gyűjtését, hanem tiltja azt is, hogy munkahelyeken munkaidőben bárki ajánlószelvényt gyűjtsön. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy kocsmában nem csak az ott dolgozó felszolgáló vagy csapos nem gyűjthet ajánlószelvényt, de még az asztalnál ülő vendég sem.

Tóth Zoltán választási szakértő szerint az OVB állásfoglalása jó, mert a joggyakorlat egységesítésének irányába hat. Szerinte viszont rossz irány, hogy a megyei közgyűlések az egyéni választókerületekben gyakorlatilag olyan független személyeket jelöltek meg a választási bizottságokba, akik a valóságban pártkötődésűek. „Akik ilyen helytelen gyakorlat alapján kerültek be a bizottságba, náluk nagy az esély, hogy szabadon értelmezik az OVB állásfoglalását: a saját pártjukra nem lesz érvényes, míg másokéra igen” – fogalmazta meg aggályát a hvg.hu-nak a szakértő.

Az OVB állásfoglalása nem kötelező a helyi választási bizottságokra nézve; jogorvoslat esetén a bíróságok döntenek arról, valóban történt-e jogsértés az adott esetben.  

A testület hétfői ülésén Halmai Gábor, az OVB elnökhelyettese arra hívta fel a figyelmet, hogy a szabálytalanul gyűjtött ajánlószelvények megsemmisítése "lehetetlen", mivel amikor a jelölt leadja az ajánlásokat a választási bizottságnak, már nem lehet megállapítani, hol és hogyan gyűjtötték össze azokat. Ez pedig azt jelenti, hogy bár az OVB szerint nem lehet kocsmákban, boltokban, ügyvédi irodákban ajánlószelvényt gyűjteni, a tilalom várhatóan nem fog gátat vetni a gyűjtés ilyen formájának, mivel nem kapcsolódik hozzá szankció. 

Kedden este azonban a Fővárosi Választási Bizottság tagjai egyhangúlag úgy döntöttek, a kifogást elutasítják, megváltoztatják az elsőfokú határozatot és kinyilvánítják, hogy nem volt jogsértő Debreczeni József felhívása. A határozatban kitértek arra is, hogy csak Debreczeni József felhívása bizonyított, az nem, hogy gyűjtés is folyt ezeken a megjelölt helyeken. A döntésnél az FVB következetes volt korábbi gyakorlatához, amely szerint különbséget tesz egy felhívás és egy befejezett cselekmény értékelése között. Az FVB tagjai az ülésen kifejtették, nem értenek egyet az OVB, a munkahely és munkaidő meghatározását "nagyon szűkítő" értelmezésével. A testület egyik tagja szerint az OVB most kiadott állásfoglalása olyan, "mintha már súrolná a jogalkotás határát". Az ügy végére felülvizsgálati kérelem esetén a bíróság tehet pontot.

Schiffer András, az LMP országos listavezetője ugyancsak kedden azt mondta: törvénytelen az OVB állásfoglalása, mert szembemegy a jogalkotó eredeti szándékával, a liberális jogállamiság eszméjével, és tovább szűkíti a politikai kínálatot. Az LMP éppen ezért nem számolja fel a gyűjtőpontjait. Schiffer András úgy vélekedett, 1989-ben a választójogi törvényben azért fogalmazták meg a munkahelyeken való ajánlószelvény gyűjtésének tilalmát, hogy ne lehessen a függő helyzettel visszaélve politikai állásfoglalásra késztetni a munkaviszonyban lévőket.

Kiemelte, munkahelyeken nem gyűjtenek ajánlószelvényeket, egy üzletben vagy egy kocsmában a munkaviszonyban állóktól nem kérnek ajánlószelvényt, itt a vendégek adhatják le önként ezeket. Elmondta még, hogy a szervezet gyűjtőpontjait egyre intenzívebben keresik föl, hogy leadják a szelvényeket. "Nem hátrálunk meg, a kampányt úgy folytatjuk, ahogy eddig" - fogalmazott Schiffer. 

Az egyéni választókerületekben csak azok a jelöltek indulhatnak, akik összegyűjtöttek 750 érvényes ajánlószelvényt. Az ajánlószelvény a választási rendszer legvitatottabb eleme, bár az elmúlt években nem volt ennyire fókuszban a kérdés, mint most.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?