Hanyagul bántak a legnagyobb állami erdészet vagyonával?
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő portfóliójához tartozó Bakonyerdő Zrt. kapcsán felmerült a hanyag kezelés gyanúja. A Veszprémi Rendőrkapitányság vizsgálódik. A volt vezérigazgató szerint a vádak alaptalanok, vagy azért távolították el, mert ellenállt a privatizációs szándékoknak, vagy azért, mert kellett a helye valakinek.
A Bakonyerdő Zrt. felügyelőbizottsága 2009 elején tett feljelentést ismeretlen tettes ellen, azzal, hogy tudomására jutott: Horváth László vezérigazgató és Györkös Károly gazdasági vezérigazgató-helyettes 2007-ben és 2008-ban hosszú távú, spekulációs devizaügyleteket kötöttek.
A megkötött ügyletekről a társaság igazgatósága és felügyelő-bizottsága (fb) nem tudott, legalább is ezt állítja Papp Sándor, a Bakonyerdő Zrt. igazgatóságának elnöke. A kezdetben nyereséges ügyletek a pénzügyi válság begyűrűzésétől veszteségessé váltak, a cég várható vesztesége több százmillió forint lesz . Mint a hvg.hu-nak Papp elmondta, „a CIB Bankkal megkötött szerződés úgy derült ki, hogy a pénzintézet az egyik ügylet lezárásáról 2008 októberében értesítőt küldött a cégnek.” A cég befektetési szabályzata ugyanakkor előírja, hogy a vezetés csak alacsony kockázatú pénzügyi konstrukciókra köthet szerződést. Ráadásul - mint Papp hozzátette - a két vezető azzal is túllépte a hatáskörét, hogy egyedül kötötték meg a tranzakciókra vonatkozó szerződéseket, A swap-ügyletek biztosítására a Bakonyerdő teljes vagyonát jelzáloggal terhelték meg, ami a cég alapító okirata szerint kizárólag az alapító hatáskörébe tartozik. A CIB Bankkal kötött ügyleteket a Bakonyerdő Zrt. bíróságra vitte, annak kimondását kérve, hogy az ügyletek jogszabályba, illetve a jó erkölcsbe ütköznek, ezért érvénytelenek.
Uzsoky András vezérigazgató a spekulációs devizaügyletekről elmondta, hogy 2007-ben még nyereséget hoztak a társaságnak, de a 2009-es évi veszteségekre már több százmilliós céltartalékot kellett képezni. „Több szerződést sikerült lezárnunk, de pont a legjelentősebbet, ami 2013-ig szól, azt nem.”
Papp Sándor, az igazgatóság elnöke azt is elmondta, hogy a rendőrségi nyomozás eddigi állása szerint a korábbi vezérigazgató felelőssége felvetődhet más ügyek kapcsán is. Felvettek például egy szakácsot vezető séf munkakörbe, jóllehet a szervezeti és működési szabályzatban ilyen munkakör nem szerepel. A szakács egy erdészeti igazgató bérének megfelelő díjazásban részesült, és a Bakonyerdő által, havi 300 ezer forintért bérelt lakásban lakott. A zrt. a lakás bérletének a finanszírozásra az Ober Lízing Kft.-vel kötött 15 évre szóló tartós bérleti szerződést úgy, hogy lejártakor a Bakonyerdő – a szokásostól eltérően – nem szerezte meg az ingatlan tulajdonjogát.
Az Ober Lízing más ügyben is felbukkant az erdészet vitatott kiadásai között. A cég 2008 áprilisától a Bakonyerdő Zrt. új, Mitsubishi autókból álló gépjárműparkjának üzemeltetésére tartós bérleti szerződést kötött a Mobil Car Kft.-vel. Csakhogy egy olyan bonyolult háromoldalú megállapodást dolgoztak ki, aminek következtében a Bakonyerdő kétszeres bérleti díjat fizetett. A járművek tulajdonosa ugyanis az Ober Lízing Kft. volt. Tőle bérelte a gépkocsikat a Mobil Car Kft., és adta tovább őket bérletre a Bakonyerdő Zrt.-nek. Mivel mind a zrt. könyvvizsgálója, mind jogi képviselője aggályosnak minősítette a szerződést, azt a cég igazgatósága felbontotta, és a Mobil Car kiiktatásával, - közvetlenül az autók tulajdonosával - , 17 százalékkal kisebb havi költségért kötött lízingszerződést.
Barczy Béla, a Bakonyerdő Zrt. felügyelő-bizottságának elnöke a hvg.hu-nak elmondta, hogy a társaság a Veszprémi Rendőrkapitányságtól megkapta a szakértő kirendeléséről szóló határozatot, amelyben a két egykori vezető gyanúsítottként van megjelölve.” A társaság veszteségeiről szólva, az fb-elnök megjegyezte, nem lehet előre megmondani, hogy a 2013-ig szóló szerződés miatt mekkora veszteségekkel kell számolnia hazánk legnagyobb, évi nyolcmilliárd forintos árbevételű erdészetének. Mint megjegyezte, nem lát esélyt arra, hogy a következő években bármikor is a forint-euró árfolyam a 245 forint/euró közelébe kerül. Ez pedig azt jelenti hogy mindenképen lesz veszteség, csak a mértéke kétséges.
A rendőrségi határozatban lévő gyanúsítás azonban egyelőre csak elírásnak tűnik, mert a Veszprémi Rendőrkapitányság tájékoztatása szerint az ügynek nincs gyanúsítottja. Horváth László volt vezérigazgató is azt közölte a hvg.hu-val, hogy őt a rendőrök nem hallgatták meg, és a nyomozó hatóság által kirendelt szakértőről sem tud. Hozzátette: a vele szemben felhozott esetek csak kifogások, ugyanis irányítása alatt a cég eredményesen működött. „A 2008-ra vonatkozó mérleg szerint a devizaügyletekből származó pénzügyi műveletek 355 millió forint nyereséget hoztak. A szakács alkalmazása is megfelelően történt, a fizetése pedig nem volt kimagasló.” A szakács számára rendbe hozott és bérelt pápai ház tartós bérleti konstrukciója kifejezetten kedvező volt, a gazdasági vezérigazgató-helyettes veszprémi lakását pedig a társaság egyik beruházásaként könyvelték el.Horváth megjegyezte, az autók lízingeléséről nem egyedül ő határozott, hanem az igazgatóság, amelynek döntését az fb jóváhagyta. Hozzátette: a Bakonyerdő Zrt. jelenlegi vezetése által vitatott ingatlan-beruházások is teljesen rendben voltak.
Horváth László egyúttal azt hangsúlyozta, hogy elbocsátásának okát már csak azért sem tulajdonítja a devizaügyleteknek, mert olyan állami tulajdonban lévő erdőgazdaságok, mint a kecskeméti vagy a győri, szintén veszteséget szenvedtek el ilyen ügyletek miatt, vezetőjüket mégsem váltották le. „A történteket személyem elleni támadásnak tartom. Az eltávolításomra azért volt szükség, mert útjába állhattam bizonyos érdekeknek az erdőprivatizáció és a vadászterület kialakítása terén, de az is lehet, hogy egyszerűen csak a helyem kellett valakinek.”
Horváth László egy korábbi, a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában konkrétabban megjelölte, kivel kellett szembe mennie a bakonybéli vadászterületek kialakításakor: Tátrai Miklóssal, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő egykori vezérigazgatójával. Horváth ugyanis megpróbálta elkerülni, hogy magánkézbe kerüljön a Bakony legértékesebb területének vadászati jogosultsága. Ezt végül egy egyesület szerezte meg. A Magas-Bakony Vadgazdálkodási, Sport és Környezetvédelmi Egyesület fegyelmi bizottságának egyik tagja, K. Szabó Imre, a kecskeméti Megatrend Informatikai Zrt. elnök-vezérigazgatója.