A szlovák sajtó Orbánnal foglalkozik
A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) frakcióvezetője nagyon örülne annak, ha Orbán Viktor és a Fidesz nem létezne. A lap egy kommentárr is közöl: Orbán Viktornak részben igaza van, amikor azt állítja, hogy a szlovákoknak komplexusaik vannak. Azért csak részben, mert a szlovákok többségére ez nem érvényes - írja a Sme című pozsonyi napilap szombati kommentárjában
"Leginkább annak örülnék, ha Orbán (Viktor) és pártja nem léteznének" - jelentette ki Rafael Rafaj abban az interjúban, amelyet a Sme című szlovák liberális napilap közölt szombaton. Rafaj szerint nem lehet örülni annak, hogy a Fidesz áprilisban várhatóan megnyeri a választásokat. "Ez olyan lenne, mintha az amerikaiak annak örülnének, hogy az oroszok új atomfegyvert fejlesztettek ki, s ez ok arra, hogy meggyőzzük az amerikai adófizetőket a fegyvergyártó cégek költségvetésének a növeléséről" - indokolta álláspontját a szlovák nemzetiek vezető politikusa.
Rafaj úgy véli, hogy Szlovákiában mindenki készül a Fidesz választási győzelme nyomán a szlovák-magyar viszonyban várhatóan kialakuló új helyzetre. "Azt mondtam, hogy mindenki készül" - válaszolta a témát firtató kérdésre. Majd hozzátette: "Azt mondtam, hogy mindenki. És Orbán úr szavai alapján úgy érzem, hogy ő is készül Szlovákia ellen."
Arra a felvetésre, vajon támogatná-e, hogy Orbán Viktort ne engedjék be Szlovákia területre, az SNS frakcióvezetője kijelentette: "A (szlovák) külügyminisztérium mérlegelhetné, hogy bizonyos kijelentései miatt nem kívánatos személynek minősítsék."
Az interjút készítő újságíró megjegyzésére, hogy ha ezt javasolni fogják, akkor abból nemzetközi botrány lesz, Rafaj leszögezte: "Ha (Orbán) miniszterelnök lesz, akkor ez (a kitiltás) a gyakorlatban nem lesz lehetséges."
Szlovák és magyar komplexusok
. A liberális újság egy lapinterjújában elhangzott kijelentésre reagált, amelyben a Fidesz elnöke azt állította, hogy "a szlovákoknak komplexusaik vannak, hiszen az övék egy fiatal állam, amely folyamatos önigazolási kényszerrel küzd. Különösen, hogy egy ezeréves magyar állam szomszédságában kell definiálnia a létezését".
Orbán szerint a következő kormánynak új alapokra kell helyezni a két ország közötti kapcsolatokat."Akiknek (Szlovákiában) valóban komplexusaik vannak, azok éppen most vannak hatalmon, s a nyelvtörvény, illetve az az igyekezet, hogy a szlovák földrajzi neveket rákényszerítsék a kisebbségekre, a politikai számítások mellett éppen ezeknek a komplexusoknak az eredménye" - mutat rá a szerző, Peter Morvay.
Orbánnak - miután nem tetszik neki a Benes-dekrétumokban alkalmazott kollektív bűnösség elve - magának sem kellene nemzetiségi alapon mindenkit egy kalap alá vennie. Arról nem is beszélve, hogy ha a leendő magyar kormányfő valóban új alapokra akarja helyezni a szlovák-magyar viszonyt, akkor diplomatikusabban kellene beszélnie. Hacsak az új alapokat nem éppen a sértegetés fogja jelenteni - fejti ki a lap.
Rejtély azonban - amit a Sme szerint Orbán sem magyarázott meg -, hogy miért szenved a szlovákokéhoz hasonló komplexusban sok magyar is. Ha a szlovákok fiatal államuk miatt állandó önigazolási kényszerrel küzdenek, miért tapasztalunk hasonló tüneteket azokon is, akik az ezeréves magyar állam hívei?
"Miért van Magyarországon a Jobbiknak hasonló támogatottsága, mint a Szlovák Nemzeti Pártnak; miért beszélnek a Fidesz politikusai - a szlovák kormányzati politikusokhoz hasonlóan - annyit a hazafiasság megerősítéséről; miért hasonlít annyira a fideszes média programja a kormányzati Szlovák Televízióban látható nemzeti mítoszokhoz és sirámokhoz?" - teszi fel a kérdéseket a lap.
"Miért van az, hogy az ezekkel a komplexusokkal (Orbánéit beleértve) való visszaélésre alapozott politika olyan sikeres ott (Magyarországon), mint Szlovákiában? Miért sikerül ezekkel eltakarni a lopásokat és az alkalmatlanságot, ma konkrétan a Fidesz képtelenségét komoly választási program bemutatására" - kérdez tovább a szerző.
Úgy véli, hogy ez nem nagy meglepetés. "A skizofrénia és az irracionalitás törvényszerű kísérői a nacionalizmusnak, s a szlovák és a magyar komplexusok, akárcsak a szlovák és a magyar nacionalizmus, közlekedőedények" - zárja kommentárját a Sme.