Aligha adják ki a többször feljelentett Meggyes Tamást
Az Országgyűlés Mentelmi, Összeférhetetlenségi és Mandátumvizsgáló Bizottságának hétfő délutáni budapesti, nagyobbrészt zárt ülésén úgy határozott, hogy egyetlen képviselő mentelmi jogának sem javasolja a fölfüggesztését. Döntés egy hét múlva, az Országgyűlés hétfői, plenáris ülésén várható. Meggyes Tamás esztergomi polgármestert följelentették és ő is följelentett.
A napirendi javaslat szerint összesen öt képviselő, Dávid Ibolya, Meggyes Tamás, Molnár Csaba, Szabó Zoltán és Ujhelyi István mentelmi ügyéről tárgyalt a magas testület. A bizottság egyik, a hvg.hu-nak nyilatkozó tagja szerint rágalmazási, magánvádas ügyekről van szó és ezekben a bizottság szokása az, hogy nem javasolja a képviselő kiadását. A hvg.hu értesülései szerint Dávid Ibolya kiadását a bizottság majdnem javasolta: mindössze öt-négy arányban vetették el – mégpedig úgy, hogy az MDF elnöknője, aki egyben tagja is a bizottságnak, érintettsége miatt – bár jelen volt – nem vett részt a szavazásban.
Dávid Ibolyát az Advenio Műsorszolgáltató ZRt. jelentette föl aljas indokból nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozva elkövetett rágalmazás – magyarul: egy novemberi, a Danubius és a Sláger Rádiónak írt nyílt levél – miatt. A levélben Dávid Ibolya többek közt azt írta: „tisztességtelen eszközökkel egy tisztességtelen versenyben hozták ki Önöket vesztesnek”, valamint „a Fidesz és az MSZP megkötötte a frekvenciapaktumot: az MSZP megszavazta a Fidesz pártrádióját, a Fidesz pedig megszavazta az MSZP pártrádióját és ezzel elvették az emberektől a zenét”. Úgy tudjuk, hogy az Advenio a következő mondatokat is megemlítette a följelentésben: „szemrebbenés nélkül hirdették ki győztesnek a szabálytalan pályázatokat”.
Meggyes Tamás esztergomi polgármestert hárman is följelentették. Egy esztergomi magánszemély, Kovács Géza azért, mert Meggyes az Echo TV-ben „személyét sértő, rágalmazó, becsületsértő” kijelentést tett. Meggyes azt állította Kovácsról, hogy 1989-ben besúgó volt és jelentett róla a Belügyminisztériumnak. Meggyes nem említette név szerint Kovácsot, de a MIÉP volt helyi, illetve a MIÉP Ifjúsági Tagozatának országos elnökéről beszélt, s ezek alapján Kovács – a följelentés szerint – egyértelműen beazonosítható.
Szintén följelentést tett Meggyes ellen az ugyancsak esztergomi Horváth Mihály, aki Meggyesnek egy október 16-i beszédében elhangzott mondatokat sérelmezte. Meggyes – az őt támogató szimpátiatüntetésen – az ellene acsarkodó állítólagos merénylőkről egyebek mellett azt mondta: „Fölrémlik egy arc, aki régóta sejlett a sötétből és a bűnök mögül. Ez az arc: Horváth Mihály. Tanúk vannak arra, hogy Misznéder János elmondta, a ház fölgyújtására tízmillió forintot költött és ezt a tízmillió forintot Horváth Mihálytól kapta”.
A bizottsági ülés pikantériája, hogy Meggyes – formálisan Esztergom Város Önkormányzata, melyet azonban ő képvisel – viszont Szabó Zoltán szocialista képviselőt jelentette föl, amiért a kormánypárti politikus a Népszabadság 2009. október 5-i számában ezt írta: „Ha nagyobbat akarunk szakítani, durvább módszerek kellenek. Esztergom városa 200 millió forintért adott el egy telket, az azon épített mélygarázst pedig 1,4 milliárd forintért vásárolta vissza. […] A mélygarázsban egy gépkocsibeálló értéke 1 millió és 1 millió 250 ezer forint közé tehető, de a város darabját több mint négymillió forintért vásárolta meg. Ezután egy másik mélygarázsban, ahol az eladó 2,5 millió forintért hirdetett egy parkolóhelyet, 55 darabot vett a város 277 millió, azaz darabonként 5,04 millió forintért. A fennmaradt 83 helyhez 348,6 millióért jut hozzá a város – ez már csupán másfélszeres túlfizetés, alkalmi vétel…”
A mentelmi ügyekről szóló döntéseket megelőzően, az ülés nyílt részén a képviselők úgy határoztak, hogy egy hét múlva, a plenáris ülés előtt ismét összeülnek és addigra a Fidesz, valamint a KDNP kialakítja a bizottság szocialista elnöke, Géczi József Alajos által jegyzett törvénymódosítási javaslattal kapcsolatos álláspontját. A javaslat szerint az elhunyt országgyűlési képviselő özvegyét vagy örökösét a képviselő félévi tiszteletdíjának megfelelő összeg illeti meg. Az összeg után nem kéne egészségügyi és nyugdíjjárulékot fizetni.
Szegő Péter