2009. december. 03. 14:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 03. 14:54 Itthon

Betörtek Kocsis Zoltánhoz: egy új műve is eltűnt

Csütörtökre virradóra betörtek Kocsis Zoltán zongoraművész-zeneszerzőhöz, a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatójához, és laptopjával együtt egy világpremierre váró művének partitúráját is ellopták.

Mint azt Kocsis Zoltán elmondta, az emeleten aludt, amikor a földszinten betörték az ajtót, és behatoltak a lakásba. A riasztó megszólalt, de a betörőnek arra még volt ideje, hogy felkapja az asztalról Kocsis laptopját, amelyben egy fontos partitúra, Schönberg Mózes és Áron című operájához komponált harmadik felvonás is volt.

A Mózes és Áron című operának a szövegét is az osztrák zeneszerző írta, de csak két felvonás zenéjét, szólamait komponálta meg. A harmadik felvonást Schönberg néhány zenei vázlatának felhasználásával készítette el Kocsis Zoltán.

A komponálásnak már nyáron nekifogott, amikor az első két felvonást bemutatta a Bartók + Bécs Miskolci Nemzetközi Operafesztiválon, s azóta megkapta az örökösök hozzájárulását is az előadáshoz. Schönberg lánya, a Velencében élő Nuria jelezte először, hogy nincs kifogása a kiegészítés ellen, s miután egyeztetett Los Angelesben élő testvéreivel, őszre mindannyian engedélyezték a bemutatót.

Jövő év január 16-ra tűzték ki a világpremiert, ami remélhetően nem marad el, ha találnak megoldást a rekonstrukcióra, illetve előkerül a laptop - jegyezte meg Kocsis Zoltán.

A Nemzeti Filharmonikusok háza tájáról azonban jó hír is érkezett: a Midem Classical Awards zsűrije - Eötvös Péter Az álmok hídján mentem át című albuma mellett - a Hungaroton Bartók Új Sorozatában megjelent II. szvitet is jelölte a 2010-es klasszikus zenei díjra. A Nemzeti Filharmonikusok felvételét ugyanúgy a szimfonikus művek kategóriájában jelölték, mint 2008-ban A fából faragott királyfit és a Kossuth szimfóniát tartalmazó cd-t, amely akkor el is nyerte a rangos elismerést.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.