2009. november. 13. 16:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 13. 19:06 Itthon

Szívatják a szocialisták az MTV-t?

Ugyanaz ismétlődött meg harmadszor a köztelevíziót ellenőrző alapítvány kuratóriumában. A testület újra nemet mondott arra a 2,45 milliárd forintos hitelfelvételre, amelynek felvételét a kezdetek kezdetén még támogatta, majd kétszer - legutóbb szerdán - mégis elkaszálta. A szocialisták a rossz gazdálkodásra hivatkozva vonnának el újabb pénzeket a köztévétől.

Felajánlotta lemondását a Magyar Televízió ügyvezetésével megbízott alelnök, Medveczky Balázs, a kuratórium azonban a helyén hagyta. Medveczky Balázs - a Magyar Nemzet szerint - a házelnökkel, valamint a tévékuratórium elnökségével is közölte szándékát. Az ügyvezető pénteken sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánta az MTI-nek az értesülést. A lap szerint Medveczky annak fejében ajánlotta fel lemondását az őt az utóbbi idők jelei szerint egyre inkább a távozás irányába presszináló kuratóriumnak, hogy a tévé kapja meg a működéséhez szükséges költségvetési támogatást, a kuratóriumi elnökség pedig adja áldását a korábban már elvi szinten elfogadott 2,5 milliárd forintos hitelfelvételre. A

Az MTV körüli őszi eseménysorozat kiindulópontja ugyanis ez volt. Medveczkyék beruházási hitelként, de a vállalat idei működési költségének fedezésére hitelt kívántak felvenni, amelyet a tévét felügyelő közalapítvány kuratóriuma támogatott, legalábbis egészen addig, amíg a hitelnyújtásra kiírt tendert az MTV vezetése lebonyolította. Ekkor arra hivatkozva, hogy a hiteltörlesztés fedezete nem biztosított, nem adott felhatalmazást a kölcsönszerződés megkötéséhez.

Az MTV menedzsmentje az azonnali költségcsökkentés mellett döntött, így megvált külső gyártású műsoraitól (például a Nap-keltétől), s elküldte nyugdíjasait is (például Vitray Tamást és Szinetár Miklóst). A köztévé vezetése ezt a kiadáscsökkentéssel indokolta, de azért nem lehet nem észrevenni, hogy a Nap-kelte kiebrudalásával a kormánytöbbségű kuratóriumnak is bevittek egy ütést.

A kuratórium a héten kétszer is újra napirendre vette a hitelfelvétel ügyét, de szerdán is, s pénteken is leszavazták. Hogy miért keresik a módját Medveczky leckéztetésének, arról csak találgatások vannak: egyesek szerint a szocialisták csupán azt akarják így megtorolni, hogy hatodik alkalommal nem sikerült a köztévé számukra megfelelő vezetőjét kiválasztani. (A történethez hozzátartozik, hogy a hitelfelvételt a jobboldali kurátorok eleve nem szavazták meg.)  Pénteken ugyanakkor Medveczky személyének a kuratórium tízfős többséggel bizalmat szavazott.

Terhelőket találtak

A jövő évi költségvetéshez benyújtott MSZP-s indítványok között van az a kormány által is támogatott javaslat is, amely elvonná az MTV 2,4 milliárd forintos, a közalapítványhoz rendelt támogatását, és azt a Hungária Televízió Közalapítványhoz, azaz a Duna Televízióhoz rendelné; ezzel az MTV nem kapna jövőre egy fillér céltámogatást sem, mert az idei 9,4 milliárd forintos támogatással szemben a jövő évi büdzsé már csak ezt a 2,4 milliárdot tartalmazza. Jobboldali kuratóriumi forrásunk szerint ezzel pecsét kerülhet a köztévé ellehetetlenítésére. 

Az SZDSZ-es Horn Gábor ugyanakkor azt javasolja, hogy a hétmilliárd forintos, az MTV-t érintő elvonást osszák el a közmédiumok között, hogy a megszorítás ne csak a Magyar Televíziót sújtsa. Szocialista politikusok az MTI-nek azt mondták, hogy ha az MTV nem változtat a gazdálkodásán, akkor megszavazzák a saját módosító indítványukat, amelyet így az SZDSZ vélhetően nem támogat majd, de igen szavazatok érkezhetnek az MDF-es független képviselőktől a Duna TV kedvezményezése miatt.

Vezető szocialista politikusok pénteken azt mondták az MTI-nek, hogy nyilvánosságra kerültek olyan adatok, amelyek szerint munkavégzés nélküli magas fizetéseket kapnak többen az MTV-ben, és az MSZP-sek főként a rossz gazdálkodás miatt sújtanák elvonással a köztévét. Azért csoportosítanának át pénzeket továbbá az MTV-től a Duna tévéhez, mert utóbbi támogatása mellett jelentős bal- és jobboldali értelmiségi kör mozdult meg.

Hirdetés