2009. november. 12. 13:39 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 12. 13:48 Itthon

Magyarországi libatelepekről közölt írást az osztrák sajtó

Libatömést és fosztást végző magyarországi libatelepekről közölt fényképes riportot csütörtöki számában a News című osztrák hetilap.

A magazin Marcus Müllerrel, a mindkét eljárást ellenző Négy Mancs állatvédő szervezet tagjával látogatott Bács-Kiskun megyébe.

Magyarországon az osztrák ár egytizedéért kapni libát, s ezt a libafosztás és -tömés teszi lehetővé. Ausztriában tiltottak ezek az eljárások, az így készült termék importját azonban nem tiltják - mutat rá a News.

Mindkét eljárástól szenved a szárnyas, a melléről kitépett tollak rengeteg kisebb-nagyobb sebet hagynak, a kényszeretetés lázat, stresszt és fájdalmakat okoz - áll a cikkben.

„Az ágazatban dolgozóknak sokszor nincs más választásuk, mert a nyugat-európai húsárak jelentősen csökkentek” - tette hozzá Müller. Állítása szerint sok termelő fel is hagyna ezzel a módszerrel, de a normál libahús túl kevés pénzt hoz. Öt évvel ezelőtt nyolc euró is volt egy kilogramm libahús ára, most két euró. Müller szerint állatkínzást támogat, aki ilyen alacsony áron veszi meg a húst.

A libatömést alkalmazó országokból, mint Magyarország és Franciaország, származó húst „inkább el kellene kerülni” - mondta. Hozzátette azt is, hogy nem szabad mindent elítélni, ami Magyarországról érkezik, mert nem minden üzemben alkalmazzák ezeket a módszereket.

A Négy Mancs szerint míg az osztrák kiskereskedelemben már nem kapni töméssel hizlalt libamájat, a vendéglátásban széles körben használják. A szervezet szerint ezzel összefüggésben probléma, hogy a fogyasztó nem tudja megállapítani, honnan származik a felszolgált étel. Az Ausztriába importált libahús legnagyobb része Magyarországról érkezik, a második helyen Franciaország áll.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.