2009. október. 27. 14:37 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 27. 15:55 Itthon

Majtényi az utolsó rohamra indul?

A ORTT-elnök - úgy tűnik - a nyilvánosság erejében látja a sanszot arra, hogy az eredményhirdetéshez közeledő rádiós frekvenciapályázat ne váljon az előre látható pártmutyizás áldozatává. A médiahatóság pártdelegáltjainak kordában tartásában más eszköze egyelőre nincs Majtényi Lászlónak, aki kedden délután sajtótájékoztatón javasolta több pályázó kizárását.

Több induló kizárását javasolta a két országos kereskedelmi rádiós műsorszolgáltatási jogosultságért folytatott versenyből az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) elnöke. Majtényi László keddi, budapesti sajtótájékoztatóján közölte, hogy megismétli az alaki hibát ejtő Advenio Zrt. kizárására korábban tett javaslatát, s ugyanezt javasolja a felhasznált tanulmányok szerint irreális üzleti ajánlatokat benyújtók esetében. Arról, hogy hány cégről van szó és melyek ezek, a médiahatóság elnöke - csakúgy mint korábban - most sem kívánt nyilatkozni.

A jelek szerint a testület elnöke kellő jogosultság híján a nyilvánosság és az erkölcsi nyomásgyakorlás erejével igyekszik  elejét venni annak, hogy testület pártdelegáltakból álló tagjai a rádiós frekvenciákat a pártok közötti osztozkodás tárgyává tegyék. Mint ismeretes, a Danubius Rádió és a Sláger Rádió frekvenciaengedélye november 19-én jár le, a felszabaduló két rádiós hullámhosszra kiírt pályázat eredményét azonban a testületi tagok a jelek szerint politikai érdekeknek rendelik alá, több, irreális ajánlattévő közül azokat engedve tovább, amelyek hozzájuk közel állnak. A médiahatóság testülete pedig akár már szerdai ülésén győztest hirdethet.

Az ORTT-beli fideszes-szocialista összefogás eredményeként - erről a HVG írt részletesen - a piaci realitásoktól teljesen elrugaszkodott, abszurd árajánlatokkal pályázó versenyzők állnak legjobban a pontversenyben: a jelenleg a Danubius által használt frekvencián a Fidesz-közeli Infocenter-cégnek, az Advenio Zrt.-nek áll a zászló, a Sláger – az előbbinél nagyobb vételkörzetű - hullámhossza pedig az Econet-csoporthoz tartozó Radiocafé nevével fémjelzett, baloldali kötődésű FM1 konzorciumé lehet.

A lejáró frekvenciaengedélyek újabb 7 éves birtoklására kiírt tenderfelhívás szerint a nyertesnek az első másfél évben évi 350–700 millió forintot, 2011. július 1-jétől pedig évi 200 millió forinton felül az árbevétel legalább 8 százalékát kell fizetnie. A hat pályázó közül a HVG információi szerint a Danubius, a Juventus és a Sláger az árbevétele 10-15 százalékát ajánlotta fel a kötelező 200 millió forinton felül. A másik három versenyző viszont nem kispályázott: az Advenio, valamint az irreális ajánlata miatt október 7-én kizárt Zene Rádió Zrt. az első etapra a maximális 700 millió forintot ajánlotta, a későbbi időszakra pedig az árbevétele 55, illetve 50 százalékát. Az FM1 konzorcium pedig egy szerényebb fix összeggel indulna, de 2011-től már szintén beáldozná árbevétele felét a jogosultságért. Majtényi a Zene Rádió kizárása után írt különvéleményében csakúgy, mint keddi sajtótájékoztatóján azt hangsúlyozta, hogy a kizárt pályázón kívül több irreális ajánlatot is versenyben tartott a pártdelegáltakból álló bíráló testület.

Mint Majtényi - s a HVG - emlékeztetett rá, az Advenio pályázatát már csak amiatt is el kellett volna utasítani, hogy nem nyilatkozott a Lánchíd Rádióval fennálló tulajdonosi összeférhetetlenség megszüntetéséről. A médiahatóság testülete azonban megakadályozta a kizárást. Majtényi különvéleményben világított rá, hogy „az Advenio Zrt. pályázati ajánlata, mivel befolyásoló részesedéssel rendelkezik benne egy körzeti rádiós műsorszolgáltatási jogosultságot gyakorló vállalkozás, sérti a törvényi előírásokat.” Ebben, az október 7-iki ülést követő különvéleményében a Corvinus Egyetem médiagazdasági szakértőinek az irreális pályázatokra vonatkozó véleményét idézi, amely szerint „semmi remény nincs arra, hogy a pályázók elérjék az üzleti és pénzügyi terveikben feltüntetett eredményeket, azaz hogy valóban befizessék a megajánlott műsorszolgáltatási díjakat a jogosultság egészének ideje alatt”. A testület a rádiós piac összeomlását kockáztatja, vagy utólag olyan módon és mértékben kell módosítani az elnyert műsorszolgáltatási jogosultság feltételeit, ami a jelenlegi pályázat egészének tisztaságát, sőt értelmét is megkérdőjelezi.

"Egy állandó jogalkalmazási gyakorlatot kérek számon a holnpi döntésen" - mondta az elnök keddi sajtótájékoztatóján, elismerve, az előzménysor "nem töretlen", de "a hasonló ügyekben az ORTT általában meghozta a kizáró döntést", s amikor ez elmaradt, azt minden esetben az követte, hogy az irreális ajánlatot tevő végül nem fizette be a koncessziós díjat. 

Majtényinek a pártdelegáltakkal szemben kevés eszköze van. A médiatörvény előírásai szerint az ORTT döntéshozatala - így a várható szerdai testületi döntés során - első és második menetben kétharmados, a harmadikban feles többség kell a két országos jogosultság odaítéléséhez; az elnök csak a két utolsó körben voksolhat.

Amit azonban a nyilvánosság eszközével lehetett, azt bevetette a testületi elnök. Múlt csütörtökön a köztársasági elnök fogadta őt, a találkozóra hangsúlyozottan az államfő kezdeményezésére került sor. "A találkozón Sólyom László reményét fejezte ki, hogy a pályázatok elbírálása szakmai szempontok alapján, a médiatörvény előírásainak megfelelően fog történni" – írta közleményében az elnöki hivatal. Ennél is tovább ment Bajnai Gordon, aki a hét végén úgy nyilatkozott, aggasztónak tartja a két országos kereskedelmi rádiófrekvenciára kiírt pályázat elbírálásának folyamatát. Mint mondta, nagyon fontos lenne, hogy az "ORTT, mint testület és minden egyes tagja a maga felelősségének tudatában döntsön arról, hogy mi a közérdek" a két országos kereskedelmi rádiófrekvencia pályázata kapcsán. A kormányfő elmondta, bár nincs módja rá, és nem is kívánja befolyásolni az ORTT döntését, arra felhívja a figyelmet, hogy az ország jó híre és a közbizalom erősítése is azt igényli, hogy olyan döntés szülessen, amelynek eredményeként a legjobb ajánlatok nyernek, azok, amelyek pénzügyileg is képesek teljesíteni a vállalásukat és erre megfelelő garanciák vannak. „Közérdek az is, hogy ezek a kereskedelmi adók valóban a tőlük megszokott függetlenséggel sugározzanak továbbra is” – tette hozzá.

„A pályázat jogszerű folytatása mindenképpen megkívánja, hogy a Testület újból döntsön a megalapozatlan üzleti tervvel benyújtott ajánlatok visszautasításáról. Ellenkező esetben az országos rádiós jogosultságokra kiírt pályázatokon törvényes nyertes nem lesz hirdethető.” – írta Majtényi a már idézett különvéleményben, s kedden az utóbbi eshetőséget a lehető legrosszabb esetnek nevezte. Úgy fogalmazott: "a kiírás jó, a pályázatot el lehet dönteni, nincs szükség új pályázat kiírására". Majtényi arra az opcióra, hogy az ügy nyugvópontra jutásáig, akár egy új pályázat végéig ideiglenes engedéllyel működhessen a Sláger és a Danubius Rádió, nem lát jogi lehetőséget. Az Origónak adott múlt heti interjújában egyébként az ORTT-elnök azt mondta, végső soron akár a testület által hozott végleges döntés is megtámadható.

Hirdetés