Agresszív megtévesztésben utaznak a Capital Partners ügynökei
Agresszív kereskedelmi gyakorlatot folytatnak, s kiemelkedő hozamok ígéretével veszik rá az embereket a szerződéskötésre a Capital Partners a.s. ügynökei. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szerint átláthatatlanul működő Afin Hu Kft. és az Oceangate Securities Kft. kapcsán tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatt vizsgálódnak, amelybe a Gazdasági Versenyhivatalt is bevonták. Van, aki szerint a felügyelet eljárása nem elég erőteljes.
Tavaly májusban beadvánnyal fordult a PSZÁF-hoz a Capital Partners a.s. (CP) több károsultja. A cég székhelye Prágában van, itthoni tevékenységét az Afin Hu Kft. és az Oceangate Securities Kft. ügynökei révén végzi. Volt, akinek meggyűlt a baja az ügynökökkel. A hvg.hu-nak nyilatkozó Hornyák György szerint a CP – okiratokkal igazolhatóan – több súlyos jogsértést követett el, s őt mintegy 160 ezer dollárral megkárosították.
„Egy kedvező ajánlat, egy amerikai részvényre történő 30 százalékos osztalékfizetés ígérete miatt fektettem be a CP-nél, de már az elején veszteségeim adódtak. Ráadásul az ügylet fiktív volt, mert a szerződést megkötöttem és a pénzt is biztosítottam, de a cég nem utalta azt tovább, s a részvények felvásárlásában nem vettem részt." - meséli lapunknak Hornyák György. A hibát ugyan a CP és magyar partnere, az Afin Hu is elismerte, de a káromat nem térítették meg - teszi hozzá. Ezt követően, folytatja, csak rosszabb lett a helyzet, azt sem biztosították, hogy a piac teljes időszakában lehetőség legyen a kereskedésre, illetve olyan tőkeszámlát nyitottak, amely felett nem rendelkezhetett forrásunk.
© MTI/AP |
Hornyák a CP-nek is jelezte elégedetlenségét, kifejtve véleményét arról, hogy tisztességtelen tevékenységet folytatnak, és működésük felveti a törvénysértést, a pénzügyi visszaélést, a szerződésszegést, valamint a hűtlen kezelést is. Szeretett volna egyezséget kötni a brókercéggel kárának megtérítéséről, de nem álltak szóba vele. „A károm nem a tőzsde természetéből adódó szükségszerű kockázat miatt keletkezett, nem az árfolyamok végezték ki a portfóliómat, hanem az Afin-CP rossz és szabálytalan üzleti konstrukciója” - magyarázza.
A PSZÁF is hibás?
A történtek miatt azonban a befektető a PSZÁF-ot is hibáztatja, mondván, hogy az magára hagyta az embereket, pedig a felügyeletnek kellett volna eljárnia a CP ügynökeivel szemben, s megakadályoznia, hogy a rekordhozamok csábító ígéretével emberek tucatjait károsítsák meg. Mint tette azt egyébként a PSZÁF az Eurofinance – Kelet-Európában Hermes&Janus s.r.o. esetében, amelynél megállapította, hogy a cég egy szlovák honlapon keresztül végez – határon átnyúló – engedély nélküli befektetési és pénzügyi tevékenységet.
Szintén a felügyelet felelősségére hívta fel a hvg.hu figyelmét egy adószakértő. Szerinte ugyanis a PSZÁF-nak a CP-nek és az ügynökeinek a pénzügyi tevékenységét kellene vizsgálnia, mert tucatszám tettek bejelentéseket arról, hogy az emberek pénzét kicsalják. Amikor egyébként az ügyfelek jelzik az ügynököknek, ők mindent a befektetőkre hárítanak, és azt mondják, hogy a döntéseket ők hozták meg - magyarázza forrásunk, hangsúlyozva, a felügyeletnek sokkal komolyabban és azonnal, nem a bejelentés után egy évvel kellene fellépnie, hogy elejét vegye további emberek átverésének.
A PSZÁF 2009. július 27-én közleményben tudatta, hogy a CP magyar partnereinek tevékenységével kapcsolatban vizsgálatot folytat. A felügyelet szerint a CP ügynökeinek a működése átláthatatlan, ami miatt a befektetőknek több kockázattal kell számolniuk. Így az embereknek szem előtt kell tartaniuk, hogy vitás ügyek, panaszok esetén a cseh jogrend alapján kell eljárni, s pereskedniük kizárólag a prágai bíróságon lehet.
A PSZÁF az ügynökökkel való szerződés veszélyei között említette meg azt is, hogy a piaci átlag többszörösének megfelelő megbízási díjjal dolgoznak. Jutalékukat a CP-től a forgalom alapján kapják, ezért az érdekük az, hogy az ügyfelet rábeszéljék egy ügyletre, függetlenül attól, hogy az a befektető érdekeit szolgálja-e. „Az eljárás során olyan információk jutottak a felügyelet tudomására, amelyek arra engednek következtetni: egyes ügyfelek olyan értékpapírok vásárlására kaptak tanácsot, amelyek piaci helyzete alapján nem volt esély az árfolyam-növekedésre.”
A felügyelet szeptember 28-án a korábbi gyanúnál már erősebben fogalmazott, hozzátéve, hogy mivel a CP ügynökeinek tevékenysége az egész országra kiterjed, és az érinti a gazdasági versenyt, a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordultak. A PSZÁF megállapította, hogy a hálózat működését az agresszív kereskedelmi gyakorlat jellemezte. Mint közölte, hiányzott az ésszerűen elvárható szintű szakismeret, valamint nem volt meg a jóhiszeműség és a tisztesség alapelvének megfelelően elvárható gondosság sem.
A PSZÁF felrótta a CP ügynökeinek a fogyasztói magatartás torzítását is (ami a fogyasztót olyan ügyleti döntés meghozatalára készteti, amelyet egyébként nem hozna meg), a fogyasztók megtévesztését, a jelentős információ elhallgatását, elrejtését, vagy homályos, érthetetlen, félreérthető és időszerűtlen módon rendelkezésre bocsátását, illetve a termékek lényeges jellemzőinek, különösen azok veszélyeinek, kockázatainak nem kellő megjelenítését is. A felügyelet szerint így az Afin Hu Kft. és az Oceangate Securities Kft. magatartása sértheti a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvényt.
Binder István, a PSZÁF szóvivője mindehhez a hvg.hu-nak elmondta, hogy mivel a Capital Partners a.s. székhelye Csehországban van, ezért a külföldi társhatóságokat is megkeresik, amelynek eredménye néhány héten belül lehet.