Újabb hat bank csatlakozott a magatartási kódexhez
Hat szövetkezeti hitelintézet, illetve bank csatlakozott újonnan a banki ügyfelekkel szembeni tisztességes magatartásról szóló Magatartási Kódexhez, így szerdán este már 21 pénzügyi intézmény szerepelt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) honlapján közzétett listán.
Az új csatlakozók az Eger és Környéke Takarékszövetkezet, a Kinizsi Bank, a Pannon Takarékszövetkezet, a Szatmár-Beregi Takarékszövetkezet, a Szentesi Hitelszövetkezet és a Szentlőrinc-Ormánság Takarékszövetkezet.
A kódexet szeptember 16-án, az első körben 13 hitelintézet - a Budapest Bank, a CIB Bank, a Citibank, az Erste Bank, az FHB Jelzálogbank, a K&H Bank, a Magyar Fejlesztési Bank, az MKB Bank, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank, az OTP Bank, a Raiffeisen Bank, a Unicredit Bank és a Volksbank - írta alá, amelyeknek együttesen több mint 90 százalékos részesedésük van a lakossági hitelek piacán.
Az OTP Bankcsoporthoz tartozó Merkantil Bank és leánycége, a Merkantil Car lízingcég saját nevében is vállalta, hogy betartja a kódexben foglaltakat. (A kódex előírásai nemcsak a csatlakozókra, hanem az általuk irányított, lakossági hitelezéssel foglalkozó hazai leányvállalataikra is kötelezőek, és ügynökeiknél, megbízottaiknál is meg kell követelniük a kódexben foglaltak betartását.)
Még nem írta alá, de jelezte csatlakozási szándékát az Allianz Bank és AEGON Hitel Zrt., a Magyar Cetelem Bank esetében a kódex aláírásához a tulajdonos, a BNP Paribas jóváhagyása szükséges. A Banco Popolare Hungary arról tájékoztatta az MTI-t, hogy jelenleg folyik a kódex olasz nyelvre való fordítása, mivel a tulajdonos és az elnök-vezérigazgató is olasz. "Jelenleg kollégáink vizsgálják a kódexben található feltételeket. Ebben a fázisban bankunk vezetése semmi okot nem lát arra, hogy elutasítsa a kódex aláírását" - közölte a Banco Popolare az MTI-vel.
Távolmaradását eddig csak az AXA jelezte, szerinte elegendő volna, ha mindenki betartaná a hatályos törvényeket. Az AXA Bank Europe SA Magyarországi Fióktelepe egyébként szerdán egy olyan forint alapú, piaci kamatozású jelzáloghitelt bevezetését jelentette be, amelynek átláthatóságához nem fér kétség. A Hazai Hitel kamatlába éves kamatperiódusokban változik, a bank a kamatot az első 12 hónapos kamatperiódusban nem akciós jelleggel rögzíti, a további kamatperiódusokban pedig a 12 havi BUBOR-hoz, mint referenciakamathoz köti. (A piaci kamatozású lakossági hitelek - a most ismertetettől eltérően - nem változó, hanem "változtatható" kamatozásúak.)
A Magatartási Kódex december 1-jén lép hatályba, a dokumentumhoz a csatlakozás önkéntes, de a felügyelet nyilvánosságra hozza majd a távolmaradók névsorát. A kódex azáltal, hogy meghatározza a felelős hitelezés normáit a szerződéskötés előtt, a hitel futamideje alatt, az ügyfél fizetési nehézségei, továbbá végrehajtás esetén, valamint tartalmazza az egyoldalú szerződésmódosítás szabályait, az eddiginél kiszámíthatóbb viszonyokat teremt a lakossági ügyfelek számára.
A dokumentum a felelős hitelezés általános normái közé sorolja egyebek mellett, hogy a finanszírozók a hitelbírálat során figyelembe vegyék az ügyfél teherbíró képességét, és jövedelemvizsgálat nélkül, csupán eszközfedezet alapján korlátozottan nyújtsanak hitelt; átlátható termékeket, kondíciókat és szerződési feltételeket alakítsanak ki; az ügyfeleknek teljes körű, korrekt tájékoztatást nyújtsanak, s kiemelt figyelmet fordítsanak azon kockázatok bemutatására, amelyek a hitel törlesztőrészletének növekedését eredményezhetik.
A kódex aláírói azt is vállalták, hogy a kódex hatályba lépéséig, de legkésőbb 2009. december 1-jéig tartják magukat a miniszterelnökkel július közepén tartott megbeszélésen vállalt moratóriumhoz, vagyis addig nem kezdeményeznek az ügyfelek számára kedvezőtlen egyoldalú szerződésmódosítást, továbbá addig nem kezdeményeznek árverezéseket sem a bedőlt hitelek esetében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.