Miért oszlott fel a romagyilkos csoport? Nyomozói találgatások
A nyilvánosság révén szeretne a rendőrség véget vetni a romák elleni támadások egy éve tartó sorozatának - mondta Petőfi Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) igazgatója. A társaság eleinte a házakra tüzelve próbált riadalmat kelteni, de elképzelhető, hogy több elkövető számára is vállalhatatlanná vált az ügy a nagycsécsi gyilkosság után.
A helyszín, az elkövetési időpontok és a tettesek által alkalmazott módszer alapján kezeli együtt a rendőrség a romák elleni támadásokat – közölte újságíróknak szervezett beszélgetésen Petőfi Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) igazgatója. Az ügyek hasonlóságát alátámasztják a fegyverszakértői és a hemogenetikai (DNS) szakértői vizsgálatok is.
Petőfi Attila elmondta, a nyilvánosság révén szeretnének véget vetni a romák elleni támadások egy éve tartó sorozatának. A rendőrség a bűncselekmények elkövetésének több lehetséges indítékát vizsgálja, így a szélsőséges ideológiát, a sértetti vonalat, illetve a helyszínek kiválasztásának módját. Amennyiben ezek a lehetőségek egyetlen konkrét motívumra szűkülnének, a nyomozók természetesen könnyebb helyzetben lennének.
A Nemzeti Nyomozó Iroda kilenc bűnügyet kezel egy sorozatként, ezeknek hat halálos áldozatuk volt. „A támadásokat – a szakértői vélemények alapján – eltérő fegyverekkel és különböző személyekkel követte el egy szűk, legfeljebb négy főből álló társaság.” A sorozatjelleget támasztja alá a helyszínen rögzített DNS-nyomok vizsgálatának eredménye is.
Petőfi Attila © police.hu |
A hvg.hu kérdésére, hogy a 2008. szeptember 29-i tarnabodi eset hogyan került a sorozatba (ennek a Molotov-koktélos támadásnak során sérülés nem történt, viszont három roma fiatalembert még most is előzetes letartóztatásban tartanak az üggyel kapcsolatban), az NNI igazgatója azt válaszolta: "a letartóztatottaknak a korábbi bűncselekményekhez lehetett közük, ennek vizsgálata még tart.
„A többi ügyet megnézve, jól látszik, hogy a 2008. november 3-i nagycsécsi támadásig a bűntetteket egy három-négyfős csoport hajtotta végre.” Efelől biztosak – tette hozzá Petőfi Attila, mert a fegyverek egyszerre dördültek el a Molotov-koktélok robbanásával, ami pedig csak úgy lehet, ha több ember vesz részt az akcióban. Arra törekedtek, hogy minél nagyobb riadalmat keltsenek, a lövéseket az ingatlanokra adták le, nem pedig emberekre. Nagycsécsnél azonban a tűzoltás során halálos lövést kapó testvérpár ügyét valószínűleg a csapat egyes tagjainak megbánták, és elhatárolódtak a további akciókban való részvételtől, és a további támadásokban már nem vettek részt. Az NNI igazgatója szerint a következő bűnügyeket akár egy ember is elkövethette – egyedül vagy egy segítőjével –, azzal az egyértelmű szándékkal, hogy emberéletet oltson ki.
„Hangsúlyoznám, hogy a csoportból kivált emberek a szerepének a megítélése egészen más kategóriába esik, mint társaiké, épp ezért minden lehetőséget felajánlanánk nekik a vádalku, a kegyelem vagy tanúvédelmi szolgálat formájában.” Megjegyezte: nem biztos, hogy az elkövetők ideológiai összetartozását a százmillió forintos nyomravezetői díjjal sikerül feloldani. Segíthet azonban abban, hogy a lakossági bejelentésekből származó információval minél jobb csapdát, minél nagyobb sikerrel állíthassanak fel a tettesnek, és esetleg még meglévő társának.
Petőfi Attila elmondta, eddig 150 lakossági bejelentést vizsgáltak meg, két tucaté még hátravan. „Célzottabb adatokkal is rendelkezünk, de azokat diszkréten kell kezelni. Ezen kívül nem szeretnénk a nyilvánosság elé tárni olyan dolgokat és információkat sem, amelyeket az elkövetőktől személyesen szeretnénk majd hallani” -tette hozzá az NNI főnöke.