A Jobbikra is veszélyes lehet a Magyar Gárda
Elvesztheti az ellenőrzést a Jobbik az illegálissá vált Magyar Gárda Mozgalom irányítása felett, így a szerveződés még inkább radikalizálódhat – figyelmeztet elemzésében a Political Capital. A Gárda körüli viták ugyanakkor még inkább megerősíthetik a szélsőjobboldalt.
A Magyar Gárda jogerős feloszlatása bizonyítja, hogy a jogállami intézmények nem eszköztelenek a szélsőséges szervezetekkel szemben. „Ha pedig a nyilvánosságban egyértelműen elítélő kép alakul ki a jogerős döntéssel szembeszegülő szervezetekről, akkor ez a demokratikus és a jogállamisággal össze nem egyeztethető szélsőséges politikai törekvések között húzódó határt is kijelöli. Egyelőre azonban nem ebbe az irányba mutatnak az események” – írja elemzésében a Political Capital.
Az intézet szerint a rendőrséget is elbizonytalanítják a július 4-i tüntetés és oszlatás utáni kritikák, a rendőri fellépések és azok indoklása nem következetes. A Gárda feloszlatása ráadásul nem jelenti automatikusan a mozgalom megszűnését; sőt: rövid távon növeli a szervezet, valamint a Jobbik jelentette kockázatot. Fennáll ugyanis annak veszélye, hogy a párt „futva a gárda után” rendszerellenesebb pozíció felé tolódik, a Magyar Gárda pedig illegalitásba szorulva tovább radikalizálódik.
Vona Gábor Jobbik-vezér rendőri "kísérete" © Bődey János |
Az elemzés szerint azzal, hogy a Gárda illegálissá válik, az ügyészségi törvényességi felügyelet sem érvényesül majd. „A tagok mind nagyobb hajlandósága az illegális akciókra megnehezítheti a szervezet ellenőrzését. A mozgalom önállósodó, jogi és nyilvánossági kontroll alól felszabaduló sejtjei a további radikalizálódás veszélyét rejtik magukban” – olvasható az elemzésben. A jogalkalmazó szervek bizonytalansága a PC szerint csak tovább erősíti a szélsőjobboldalt – amit szerintük jól mutat, hogy a rendőrség korábbi erőteljes fellépése után a július 11-i tüntetésen mutatott passzivitását a Jobbik vezetői már saját győzelmükként és a „hatalom meghátrálásaként” ünnepelték.
Bár a PC szerint egyelőre nem látható, miként reagálnak a feloszlatásra és az azt követő eseményekre a párthoz nem ideológiai elkötelezettségből és gyengén kötődő szavazók, nem zárható ki, hogy a párt támogatottsága némileg csökken. „A Jobbik több mint négyszázezer szavazójának jelentős része vélhetően inkább a párt új arcai és mondanivalója, a rendpárti retorika, a romakérdés felvállalása miatt választotta a pártot. A rendőrséggel való nyílt és rendszeres szembeszegülés, illetve a jelenlegi demokratikus jogállami berendezkedést nyíltan elutasító, az utcai rendbontások egyik főszervezőjeként ismert Budaházy György melletti kiállás pedig egy részüket eltaszíthatja a párttól” - írják.