2009. július. 09. 14:03 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 09. 14:11 Itthon

Segélyből élőkből kasszírozott milliókat egy csaló

Sokszor csak pár ezer forintért cserébe vettek rá csalók segélyből élő embereket arra, hogy saját nevükre hitelt vegyenek fel, majd a pénzt leperkálják felbujtójuknak. A mezőkövesdi tettesnek a helyi takarékszövetkezet vezetője is segített, a rendőrség mindkettejüket felelősségre vonja.

Visszás hitelszerződésekről szóló értesülések miatt kérte azt a mezőkövesdi rendőrkapitányság, hogy a helyi takarékszövetkezetnél folytassanak le egy revizori vizsgálatot. A megvizsgált 83 hitelfelvételi szerződés közül  12-ről derült ki, hogy hamis munkáltatói igazolások alapján kötötték meg – közölte a hvg.hu-val Ongai Péter őrnagy, bűnügyi osztályvezető. A munkáltatói papírok olyan egri kft-ktől származtak, amelyek csődeljárás vagy felszámolás alatt állnak, illetve már nem is léteznek. Emellett előfordult, hogy a „hibás” hitelszerződéseken hiányzott a kezes, vagy nem volt tiszta az sem, hogy ki vette fel az 500 ezer forintos kölcsönt. Sőt akadt olyan is, amelyen keresetként a segélyt jelölték meg, holott ez ütközik a hitelfelvétel szabályaival. 

A belső ellenőri vizsgálatot követően idén márciusban tett feljelentést náluk a pénzintézet. „Először megvizsgáltuk, hogy a kontraktusokon szereplő emberek munkaviszonya valós-e. Amikor meghallgattuk őket, akkor világossá vált, hogy soha nem dolgoztak azoknál a cégeknél, s a hitelt egy ember számára vették fel, aki ezért nekik különböző összegeket –  5 ezertől 250 ezer forintig – fizetett” - magyarázza a bűnügyi osztályvezető.

Az elkövetési mód hasonló a szocpolcsalás módszeréhez, ahol a lakásépítési támogatásra jogosult, jellemzően nagyon rossz anyagi körülmények között élő családokat vesznek rá – ugyancsak jó meggyőzőerővel bíró – „szervezők”, hogy a támogatást vegyék fel, majd – miután tényleges lakásépítésre nem volna pénzük – annak nagyobbik hányadát adják tovább megbízójuknak. A mostani ügyben azonban a segélyből élők még nehezebb helyzetbe sodorják magukat, hiszen a kölcsönt vissza kell majd fizetni.

A hitelt felvevőket – eddig 13 főt – csalással gyanúsította meg a rendőrség, az általuk megnevezett szervezőt a csalás mellett magánokirat-hamisítással gyanúsítják. „A férfi beismerő vallomást tett, de az ügyletek lebonyolításához a takarékszövetkezet vezetője is segédkezett. A nőt – akit azonnal elbocsátották állásából – hűtlen kezeléssel gyanúsítjuk, de vizsgáljuk, hogy a gazdasági vesztegetés gyanúja vele szemben fenn állhat-e” – mondja Ongai Péter.

Az őrnagy szerint további 6-8 főt hallgatnak ki, sőt a hamis munkáltatói igazolások kiállításával kapcsolatban még sok kérdést kell még tisztázniuk, és a mezőkövesdi takarékszövetkezet többi hitelszerződését is alaposan átnézik. A gyanúsított szervező és közvetlen segítői ellen a rendőrség vagyonosodási vizsgálat lefolytatását kérte az adóhivataltól. A PSZÁF-hoz pedig azért fordult, hogy megtudják, az irányítók számláin megvan-e még a keresett 7,5 millió forint. Ezzel azonban már a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság gazdasági osztálya foglalkozik majd, mert az ügy átkerült hozzájuk.

„A kár megtérülése érdekében kértük a szervező vagyonának zár alá vételét. Ezt szeretnék a hitelek felvételéhez nevüket adók is. Ők ugyanis segélyekből élnek, és csak a napi megélhetési gondjaik miatt vállalták az ügyletekben való részvételt, amit mára megbántak” – tette hozzá a bűnügyi osztályvezető.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.