Nyolcvanezer szűrővizsgálatot végeztek el az elmúlt hetekben
Negyvenhárom településen csaknem 80 ezer szűrővizsgálatot végeztek el a Szűréssel az Életért program keretében - mondta Székely Tamás egészségügyi miniszter, aki a társadalmi összefogás jelképeként értékelte a múlt hét végén befejeződött rendezvénysorozatot.
Az Egészségügyi Minisztérium március végén indította el a SZ.É.P. III. rendezvényét, amely június utolsó hétvégéjén fejeződött be. A program eddigi szakaszaihoz képest újdonságot jelentett, hogy nem nagyvárosokban, hanem 2-10 ezer lélekszámú, hátrányos helyzetű településeken biztosítottak ingyenes szűrővizsgálatokat a lakosságnak, mivel az itt élők megbetegedési- és halálozási mutatói lényegesebben kedvezőtlenebbek az országos átlagnál. A szűrések a dél-alföldi, az észak-alföldi, az észak-magyarországi és a dél-dunántúli régiókban zajlottak.
A programsorozatnak a vizsgálatokon kívül az volt a célja, hogy felhívja a figyelmet arra: a szűrések elvégzésével a halálosnak számító betegségek számottevő része megelőzhető.
Jellemzően olyan településeket választottak ki, ahol nem található kórház vagy szakrendelő. Ezeken a helyeken egyszerre tízféle szűrővizsgálatot is elvégeztek: például vérnyomás- és vércukormérést, derékbőség-, boka/kar index és testzsírszázalék-mérést, szemészeti, fogászati szűrést, szájüregi vizsgálatot, melanóma és bőrrák vizsgálatot, valamint gyermekortopédiai szűrést.
A településük lakosságát leginkább Nyírmada, Abaújszántó, Borsodnádasd, Gönc, Tarpa és Lengyeltóti polgármesterei és civil szervezetei mozgósították. Nyírmadán a város minden negyedik lakosa részt vett a szűrővizsgálatokon, Abaújszántón és Borsodnádasdon a lakosság 23,3 százaléka, Göncön és Tarpán a lakosság mintegy 20 százaléka. A teljes rendezvénysorozat során az érintett települések lakosságának átlagosan 10 százaléka vette igénybe az ingyenes vizsgálatokat.
A minisztérium a lakosság számához képest legtöbb résztvevőt toborzó öt település háziorvosainak vérnyomásmérő készülékeket ajándékozott, amelyeket a nyírmadai, abaújszántói és a borsodnádasi polgármester a sajtótájékoztatón át is vett. A településvezetők szerint a rendezvény sikeres volt, a tárca, az önkormányzatok, a háziorvosok és a civil szervezetek összefogásával sok lakót sikerült megmozgatni, akik közül sokan családostól érkeztek.
Székely Tamás értékelte a vizsgálatok eredményeit is. Mint mondta: a rendezvénysorozaton összesen 22 ezren vettek részt, a szűrésekre főként a 35-64 év közötti korosztály jelentkezett, közülük is leginkább (69 százalékban) a nők voltak kíváncsiak egészségügyi állapotukra. A legtöbb férfi Heves megyében látogatta meg a rendezvényt.
Az összesen 80 ezer vizsgálatból összesen 11 234 szűrést végeztek a bőrgyógyász- és fogszakorvosok. Ezen vizsgálati számból daganatgyanús bőrtünet a vizsgálatok 2,3 százalékában (163 ember), szájüregi elváltozás-gyanú pedig 1,7 százalékában (74 ember) volt. A szemész szakorvosok összesen 4554 látogatót vizsgáltak meg, szürkehályog-gyanú az emberek 5 százalékánál (230 ember), zöldhályog-gyanú pedig 3 százalékuknál (137 ember) volt. Az összes vizsgálatra vetítve az emberek 1 százalékánál fedeztek fel az orvosok daganatos megbetegedés gyanújára utaló tüneteket.
Az ortopéd szakorvosok a gyermekeknél elvégzett 2557 vizsgálatból 66 százalékban ortopédiai elváltozást, lúdtalpat, illetve gerincferdülést találtak. A rendezvényeken nagyon sok extrém magas vérnyomást mértek, 200 feletti vérnyomás miatt 9 esetben a mentőszolgálat munkatársai a helyszínen ellátták a betegeket, 2 látogatót pedig rögtön kórházba kellett szállítani.
A SZ.É.P. III. keretében 22 helyszínen mammográfiás szűrővizsgálatokon összesen 1774 nő vett részt, akiknek 6,2 százalékánál találták szükségesnek, hogy ismételt vagy kiegészítő vizsgálatokon is részt vegyenek. A részvételi arány tekintetében kiemelkedett a települések közül Putnok, ahol a száz megszólított nő közül 93-an vettek részt az emlőszűrésen.
A vizsgálatok 43 állomásán 893 egészségügyi szakember 7150 munkaórát fordított a szűrésekre. A programsorozat összesen 139 millió forintba került.
A miniszter szerint rendkívül rossz eredményeket hoztak a gyerekek körében végzett ortopédiai vizsgálatok és aggasztó a férfiak körében jellemző túlsúlyosság is. A miniszter közölte: jövőre is szeretnék folytatni a programot.