Lemondások a Jogász Egyletben
Lemondott a Magyar Jogász Egylet elnökségének több tagja. Egyikük, Gatter László alelnök indoklása arra vonatkozott, hogy a nyilvánosság előtt rossz fényt vetett a szervezetre, hogy az általuk rendezetett nemzetközi fórumot a Siemens is támogatni akarta. A támogatási szándék kapcsán megjelent kommentárok kiemelték, hogy a botrányokba keveredett multi szponzorációja furcsa helyzetbe hozta volna az igazságszolgáltatást.
A Magyar Jogász Egylet (MJE) május 26-i elnökségi ülésén Gatter László alelnök – a Fővárosi Bíróság (FB) elnöke – és a hét év óta a főtitkári tisztséget ellátó Miks Antal – a Legfőbb Ügyészség főosztályvezető ügyésze – bejelentette lemondását. A távozó főtitkárnak a közpénzek elköltésével kapcsolatban lehettek felvetései, mert az ülés jegyzőkönyve szerint kifogásolta, hogy a szervező bizottság három tagja – a 2013-ban rendezendő jogászfórum előkészítésére hivatkozva – Spanyolországba utazott. Gatter László csatlakozott a főtitkár kifogásához, amikor beadta lemondását, de utalt a rendezvényre felajánlott siemens-es szponzoráció kapcsán kialakult sajtópolémiákra is. Szerettük volna az FB elnökét döntésének részleteiről megkérdezni, de titkárnője útján közölte, nem kíván a témában nyilatkozni.
A Siemens ajánlata az ötmillió forintos dotációról az egylet március 2-i elnökségi ülésén hangzott el először. Nem aratott egyöntetű tetszést a tagok körében, annak ellenére, hogy a 400 főre tervezett jogászfórum megrendezéséhez komoly pénzügyi forrásokat kellett találni. A találkozó költségeit nagyobb részben a 100 millió forintos állami támogatásból, illetve a közjegyzői kamara által biztosított juttatásból állják. A Siemens egyetlen cégként kapcsolódott volna be a finanszírozásba.
Az elnökség tagjai közül Molnár József nem javasolta a támogatás elfogadását, mondván, „a sajtó a Siemens korrupciós ügyeitől volt hangos az utóbbi időben”. A jegyzőkönyvben nem szerepelt, hogy Molnár, aki egyben az egylet fővárosi szervezetének vezetője is, mely ügyekre gondolt. A botrányok ugyan főleg a német Siemenst érintették, de a magyar leányvállalat ellen is folyt nyomozás. A rendőrség arra gyanakodott, hogy a Siemens 2004-ben és 2005-ben több száz millió forintot utalt át a hajléktalanok nevére alapított cégek számlájára. Az eljárást időközben lezárták.
A céggel egykor szerződésben álló, a SATeLIT TV-t működtető TVegy Rt. volt tulajdonosa, Farkas Imre is eljárást indított a Siemens-szel szemben, zsarolás miatt. Farkas állítja, a Siemens azzal a feltétellel adott 1,5 milliárdos támogatást a tévének, hogy a pénz felét visszakapják. Ezt 2001-ben Farkas – állítása szerint – teljesítette is, azaz 720 milliót visszavitt a Siemensnek. Ebben az ügyben a nyomozás nemrég ismét elindult; a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztályán csalás miatt vizsgálódnak. A testület szóvivője, Tafferner Éva a hvg.hu-nak elmondta, hogy az ügyészség rendelte el az eljárást, amely a SATeLIT TV illetékesének feljelentése alapján folyik.
Bakonyi Elvira, aki az egylet elnökségében a közjegyzőket képviseli, a március 2-i ülésen – a jegyzőkönyv szerint – szintén ellenezte a szponzoráció elfogadását. Ennek az oka egy, a Magyar Országos Közjegyzői Kamarát (MOKK) érintő siemens-es ügy lehetett. A MOKK ugyanis milliárdos tételű perben áll a multival egy 2002-ben kötött szerződés miatt. Csak a kontraktus aláírása után derült ki, hogy egy másik cég olcsóbban vállalta volna a jegyzői archívum kialakítását és működtetését. Bakonyi kérte az elnökség tagjait, hogy szavazzanak a támogatás elfogadásáról. Gatter László ekkor felvetette, „a szponzorok köréből nem kellene kihagyni azokat a cégeket, amelyeknek egy-egy munkatársa esetleg eljárás alatt áll vagy állt”. Az elnökség végül – Molnár és Bakonyi „nem” szavazata ellenére – a felajánlott szponzoráció elfogadása mellett döntött. Köztük az egylet elnöke, Máthé Gábor is, aki hangsúlyozta, hogy „a Siemens megtisztulási folyamaton ment át, a korrupt személyektől megvált”.
Farkas Imre a hvg.hu-nak azonban elmondta: a Siemens-szel kapcsolatos ügyek még nem zárultak le teljesen. Farkas maga is perben áll a céggel, és az ügyben a soron kívül eljárást éppen az FB elnökének, Gatter Lászlónak a megkeresésére rendelték el. Hozzátette: azt persze nem gondolja, hogy a Siemens anyagi támogatása befolyásolná a független bíróságok ítélkezését, ám a dotáció erkölcsileg aggályos lehet.
Gatter László a történtekről a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta, hogy az MJE a hazai jogászság minden rétegét képviselő civil szerveződés. Így semmi köze sincs ahhoz, hogy az igazságszolgáltatás miképpen jár el adott ügyekben. Gatter emellett határozottan visszautasította, hogy a Siemens esetleges szponzori támogatása bárminemű korrupcióra vagy befolyásolásra alkalmas lenne. Adódik a kérdés: ha egy civil szervezet számára érvelt a céges támogatás elfogadása mellett, és ezzel minden rendben volt, akkor miért mondott le az alelnöki tisztségről?
A történtekről a hvg.hu-nak az MJE elnöke, Máthé Gábor azt mondta, fel sem merült senkiben, hogy a dotáció változtathatott volna egy peres ügy állásán. Hozzátette: ráadásul a szerződést alá sem írták. A május 26-i jegyzőkönyvben foglaltak szerint Máthé Gábor arról tájékoztatta az elnökséget, hogy a „főtitkár úr által korábban problémásnak minősített szerződéseket, helyesen, nem fogadta el az egylet, az ajánlattevők feltételei okán”. A hvg.hu-nak siemens-es források azt mondták, hogy a cég csak a szakmai tevékenységéhez szorosan kapcsolódó tevékenységet támogatja. Kérdés, hogy a jogászfórum esetében ez mit jelentett volna. Továbbá: milyen megfontolások alapján következett be májusra az elnökség véleményének 180 fokos fordulata Siemens-ügyben, a márciusi üléshez képest?