2009. június. 03. 15:05 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 03. 15:40 Itthon

Túl sokára évül el a bliccelés az ombudsman szerint

Megkülönböztető jellegű, és nem felel meg az alkotmányos követelményeknek, hogy a BKV pótdíjköveteléseit ötéves elévülési időn belül érvényesíti, amennyiben valakit a metrón, vagy a HÉV-en bírságolnak meg, ezért Szabó Máté ombudsman kezdeményezi, hogy a pótdíjkövetelések elévülési ideje minden közlekedési eszköz esetén egy év legyen.

Az országgyűlési biztos már egy tavalyi jelentésében rámutatott, hogy egy minisztertanácsi rendelet alapján - a Polgári törvénykönyvben meghatározott általános, ötéves elévülési idő helyett - egyéves határidőt kellene alkalmazni valamennyi pótdíjkövetelés érvényesítésében - közölte Szabó Máté hivatala szerdán. Az ombudsman hozzátette: megállapítása szerint a BKV a jogállamiság elvével és az abból fakadó tisztességes eljáráshoz való joggal összefüggő visszásságot okoz, ha pótdíjköveteléseit az egyéves elévülési idő esetenként többszörös elteltével kezdi érvényesíteni.

Úgy vélte: az utasok között nem tehető megkülönböztetés attól függően, hogy éppen autóbusszal, vagy metróval utaznak, ezért a BKV-nak minden esetben az egyéves elévülési szabályt kellene figyelembe vennie. A követelések érvényesítésének - közlekedési eszköztől függő - eltérő gyakorlatával a közlekedési társaság megvalósítja a metróval, HÉV-vel, fogaskerekűvel utazók hátrányos megkülönböztetését - írta Szabó Máté, aki emiatt kezdeményezte a közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszternél a vonatkozó kormányrendelet módosítását.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.