Bajnai válságkezelése: kinek és miről kell lemondania?
A program lemondást kér a nyugdíjasoktól, akik nem kapnak 13. havi nyugdíjat, a családoktól, mert a következő két évben nem emelkedik a családi pótlék, az emberektől, mert tovább kell dolgozniuk és az államtól, mert vissza kell fognia a kiadásait. Szolidaritást kér a vagyonosoktól, hogy egy ideig adózzanak többet. És még mit?
A magyar gazdaság visszaesése idén a vártnál magasabb, 5,5-6 százalékos lehet - közölte a Bajnai Gordon miniszterelnök a kormány vasárnapi ülését követően, amelyen a kabinet véglegesítette a válságkezelő programot. A kormányfő szerint ezért a programnak igazodnia kell az ingadozó nemzetközi környezethez és a sokkal rosszabb gazdasági, illetve ebből következő költségvetési helyzethez. Ennek szellemében az idén az áfakulcs 25 százalékra nő, de létrejön egy új, 18 százalékos kedvezményes kulcs, amelybe a tej, tejtermékek, kenyér, pékárú és a távhő tartozna. A jövedéki adó 2009-ben átlagosan 5-6 százalékkal emelkedne. Idén a munkaadói járulékcsökkentés 5 százalékpontos lenne a minimálbér kétszereséig, illetve a személyi jövedelemadó alsó kulcsának sávhatárát 1,9 millió forintig tolnák ki. Az intézkedéseket sorolva Bajnai elmondta: a közszférában a mai nominális bruttó kifizetések összértékét 2 évre rögzítik; kezdeményezik a 2009. 2. félévi kereset-kiegészítések felülvizsgálatát.
Bajnai szerint a Magyarország ebben a formában nem tudja fenntartani a közszféra 13. havi juttatását 2010 után. E helyett azt javasolja a kormány, hogy az ország teljesítményének arányában részesüljön a közszféra a többletjövedelemből. Az önkormányzatokat is érintik a változások - mondta a kormányfő. A miniszterelnök a várható "fájdalmas" intézkedések között említette még, hogy a 2009-es nyugdíjkorrekciót átütemezik, a 2010-eset pedig hosszabb időre elhalasztják, mert erre nem lesz forrás. Javaslatot tesznek a nyugdíjkorhatár kiszámítható, fokozatos felemelésére a 62-ről 65 évre, ez a program legkorábban 2012-től indulhat. Idén már nem fizetik ki a 13. havi nyugdíj második felét, ami jövőre teljesen meg is szűnik, mert Magyarország ezt a juttatást sem képes fenntartani. A kormány felgyorsítaná azt a már megkezdődött folyamatot, hogy aki a korábban szeretne nyugdíjba menni, annak ez kevésbé érje meg.
A szociális rendszer kiigazításáról, amely a munkára ösztönözne, Bajnai kiemelte: a táppénz 10 százalékponttal csökkenne, azaz a mai 70 százalékról 60 százalékra. A családi pótlék összegét 2 évre rögzítik mai értéken. A gyes és a gyed időtartamát az eddigi összesen három év helyett két évre szeretnék fokozatosan csökkenteni, de ez a lépés nem a mai gyermekekre és kismamákra vonatkozik - szögezte le a miniszterelnök. Mint mondta: az alkotmányosság és az erkölcsi érzék azt követeli, hogy legyen idő a felkészülésre, így 2012 körül indulhat meg ennek végrehajtása. Hozzátette: ezzel párhuzamosan el kell kezdeni az óvoda-bölcsőde programot is.
Idén július 1-től felfüggesztik az állami lakástámogatásokat, de ez az újonnan felvett hitelekre, támogatottakra vonatkozik - derült ki a kormányfő szavaiból. Akik ma rendelkeznek ilyen támogatásokkal, azoknak ez megmarad - szögezte le Bajnai Gordon. A következő két évben csökkentik, majd fokozatosan kivezetik a gáz- és távhőár-kompenzációt. A miniszterelnök kiemelte, ezt a gázárak csökkentése teszi lehetővé. Az egyéb intézkedések között a kormányfő elmondta még: a közösségi közlekedést meg kívánják reformálni; kiigazítanák a közmédia támogatását; csökkenne a közösségi agrártámogatások összege. A fájdalmas intézkedések mellett a kormány az adórendszerben, és más intézkedésekkel is biztosítja, hogy a társadalom vagyonos rétegei is részt vegyenek a szolidaritásban - közölte a kormányfő. Az egyensúlyőrző intézkedések rövid távon rontják a magyar gazdaság növekedését, mert csökkentik a keresletet - ismerte el Bajnai. A kormány által tervezett megszorítások a februári csomaggal együtt idén 400 milliárd, jövőre 900 milliárd forintot tesznek ki.
A kormány válságkezelő programja elérhető itt.