Félmilliárdos rablás: másfél év az előkészületekre, két év az elfogásra
Több év múlva zárulhat csak az aszódi pénzszállító elleni rablás ügye, mivel a Fővárosi Ítélőtábla csütörtökön a bűnsegédek korábbi első fokú ítéletét hatályon kívül helyezte, így esetükben az eljárás elölről kezdődik. A bíróság a rablókra kiszabott korábbi döntést helybenhagyta, illetve egyiküknél súlyosbította, kilenc évről tizenegyre emelve a fegyházban letöltendő szabadságvesztés idejét.
A Pest megyei kisváros, Aszód történetében emlékezetes nap marad a 2003. május 12-e, amikor is a település központjában fegyveres támadók kirabolták a Group 4 Falck pénzszállító páncélautóját, s a tettesek az eddigi legnagyobb ilyen eredetű zsákmányt, mintegy 480 millió forintot szereztek. A rendőrök nagy munkával két év alatt fogták el a banda összes tagját.
Közülük a Group 4-nél dolgozó Vankó Jánostól indult el a történet. Vankó elhintette a veresegyházi bűnözők között, hogy munkájából adódóan információkat tud adni a nagyobb pénzszállítmányokról, hogy ez alapján rablást hajtsanak végre. Az ötleten kaptak is, és elkezdődött az emberek beszervezése, és az akcióhoz szükséges autók és fegyverek összeszedése. Alapos, másfél éves előkészítés után hajtották végre a rablást, ami még a tervezés időszakában majdnem meghiúsult. A bűncselekmény előtt néhány nappal ugyanis az egyik rabló, Pál Tibor hamis útlevéllel igazolta magát egy kórházban, ahová motoros balesete miatt vitték be. A férfi azonban még azelőtt megszökött onnan, hogy valódi személyazonossága kiderült volna.
A rablás végül az eltervezettek szerint történt. A sötét ruhás, álarcos fegyveresek az aszódi OTP elé érkezve kipattantak a BMW-ből és figyelmeztető lövéseket adtak le a Group 4 emberei felé. A Kiss Károly, Pál Tibor és Nagy Tibor alkotta csapat két tagja a pénzes zsákokat pakoló vagyonőrre támadt, társuk pedig a páncélautó sofőrjét tartotta sakkban. Néhány perc alatt végeztek, még azelőtt, hogy rendőr a helyszínre ért volna. Ezt követően egyikük lakásán összegyűltek, és a 481 millió forintos zsákmányt szétosztották, annak megfelelően, hogy kinek milyen szerepe volt az akcióban. A végrehajtók fejenként százmillió forintot kaptak, ám a tippadó markát a szokásos tíz százalék helyett „csak” huszonötmillió forint ütötte.
Csak terv maradt |
Az aszódi rablók állítólag meg akarták ölni azokat az embereket, akiket a bűncselekményben részt vett Kiss Károly rendőrkézre juttatóinak tartanak. Ők Kiss ex neje és élettársa lennének, akiknek pedig – mint az a sajtóban is megjelent – nemcsak a férfi bebuktatásáért kellett volna meghalniuk, hanem anyagi haszonzerzésből is. A tanyát ugyanis, ahol a pár élt, még anno Kiss Károllyal és Pál Tiborral közösen vették. A nyomozás megindulásakor azonban a birtok zár alá került. Miután azt az ügyészség feloldotta, Kiss volt házastársa élve a lehetőséggel, azonnal eladta az ingatlant. Ebből az összegből akartak részesedni a rablók. A rendőrök azonban még időben léptek és megakadályozták a terv megvalósítását. Az elfogottak egyikénél egyébként élesre töltött pisztolyt találtak. |
Néhány héttel a rablás után a rendőrök több gyanúsítottat, köztük Kardos Zoltánt is elfogták. Miután a férfi 2005 tavaszán házi őrizetbe került, Kardos egyszerűen eltűnt anyja Népszínház utcai lakásából. Mint utóbb kiderült, a menekülőt ismerősei és barátai bújtatták Fóton. A végrehajtók közül elsőként Kiss Károly került rendőrkézre, igaz nem egyszerűen, mert a nyomozók csak az ötödik rendőrségi akcióban tudták őt elfogni. Hiába kerítették be például a fegyveresek Monorierdőn a házát, az erdő felé szabad maradt az út. A férfi kisgatyában kiugrott az ablakon, és elszaladt a rendőrök elől. Egy napra rá Nyáregyházán egy tanyáról lépett le, miután kiszúrta a rosszul felálló rendőröket. Nem sokkal később Monor mellett a rendőrök elállták a felesége vezette autó útját. Az asszony kitört az autóval, és elhajtott. A rendőrök hosszas üldözés után egy földúton érték utol a nőt, Kiss addigra már lelépett. Egy hétre rá azonban Pilismarót víkendházas részéről már nem tudott elmenekülni. Nyolcvan rendőr kerítette be és fogta el. Kiss vesztét végül horgász-szenvedélye okozta. A rendőrök tudták róla, hogy a horgászat a hobbija, és ezért valamelyik tónál kell keresni.
Társát, Pál Tibort Németországban, pontosan Stuttgart egyik elővárosában fogták el, és 2005. június 14-én hozták haza. Nemsokára Nagy Tibor is a társai mellé került, az ő vesztét az okozta, hogy Romániából haza akart jönni a barátnőjéhez, ám hamis útlevele miatt lebukott a határon.
A Pest Megyei Bíróság első fokon összesen több mint harminc évet szabott ki az aszódi rablásban részt vevőknek 2008. február 21-én. Az ügyben öt férfit vagyon elleni, illetve erőszakos bűncselekménnyel, hat személyt pedig bűnpártolással vádoltak. A bűnpártolók az ügyészség szerint a hatóságok elől bújtatták a rablókat, de egyes vádlottak vallomása szerint milliós „sápot” is kértek a rabolt pénzből, hogy hallgassanak a cselekményről. A csoportosan, fegyverrel, különösen nagy értékre elkövetett rablás vádlottjai közül Pál Tibor 13 évet, Kiss Károly kilenc és fél évet, Nagy Tibor pedig hat év tíz hónap letöltendő szabadságvesztést kapott, a tippadó Vankó János pedig bűnsegédként hat év két hónap fegyházbüntetést kapott. A többi vádlottat enyhébb szabadságvesztéssel, illetve pénzbüntetéssel sújtotta a bíróság. Kiss Károlyt és Pál Tibort az aszódi rablás mellett a beremendi cementgyár 2002. szeptember 7-én történt kirámolásával is gyanúsították. A két férfi összesen 25 ezer eurót zsákmányolt a bűncselekmény során.
Az első fokú ítéletet a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla most április 9-én csak részben hagyta helyben, mégpedig a fegyveres rablást végrehajtók esetében. Kiss, Pál és Vankó büntetésének mértékét megfelelőnek találta, Nagy Tibor szabadságvesztésének időtartamát viszont tizenegy évre emelte. A védők nagy meglepetésére a többi vádlott ügyében az ítélőtábla az első fokú ítéletet hatályon kívül helyezte és új eljárás lefolytatására kötelezte a Pest Megyei Bíróságot.