2009. április. 05. 16:13 Utolsó frissítés: 2009. április. 05. 17:34 Itthon

Szanyi: a szocialista pártot gyönyörűen lehet balra hangolni

Egy, a címben már említett váratlan eseményt leszámítva meglepetések nélkül zajlott le a Magyar Szocialista Párt vasárnapi, párt- és miniszterelnök-jelölő budapesti kongresszusa. Az előzetes várakozásoknak megfelelően az egyetlen elnökjelölt, Lendvai Ildikó frakcióvezető lett a párt elnöke, s Bajnai Gordont megerősítették miniszterelnök-jelölti mivoltában.

Az októberi háromórás kongresszussal ellentétben a sajtó képviselői – bár hallhatták az eszcájgok csörömpölését és érezhették a vasárnapi ebéd illatát – az evés élvezetét csak a kongresszusi küldöttek által gyakorolhatták.

A kongresszusra igyekvő Kovács Tibor frakcióvezető-helyettestől azt kérdezte a hvg.hu, hogy elképzelhetőnek tart-e valamilyen, az előzetes várakozásokkal nem kompatibilis eseményt – mint amilyen például volt Medgyessy Péter akkori miniszterelnök 2004-es lemondása után a pártelnökség által preferált Kiss Péter zárójelbe tétele és Gyurcsány Ferenc piedesztálra emelése. Kovács egy ehhez hasonló mostani forgatókönyvet kizártnak tartott, miképp azt is, hogy a küldöttek egy, a Gyurcsány-Bajnai tengellyel elégedetlen kisebbsége kiválik és új, baloldali pártot alapít.

Szanyi Tibor
© Szegő Péter
Gyurcsány Ferenc leköszönő miniszterelnök-pártelnök Bajnai Gordont javasolta kormányfői utódjául. Mintegy négyperces beszédében úgy fogalmazott: nem kétli, hogy a küldöttek megszavazzák Bajnait kormányfőjelöltségét, de utána egy évig támogatni kell az új miniszterelnök politikáját – akkor is, amikor sokan nem támogatni, hanem támadni fogják a leendő miniszterelnök politikáját, személyét és programját. A kongresszus végén a színpadon virággal köszöntötték Gyurcsány Ferencet.

A kongresszus egy – a polgári értékeket, mint szabadság és tulajdon preferáló és az ancien régime-et a háta közepére kívánó tudósító számára legalábbis – igen váratlan eseménnyel, az Internacionálé eléneklésével fejeződött be. A levezető elnök ez irányú javaslata a küldöttek részéről semmiféle ellenállásba nem ütközött. A kongresszus után a hvg.hu azt kérdezte Szanyi Tibortól, az MSZP balszárnyához sorolható országgyűlési képviselőjétől, hogy a Sztalin út 60., Recsk, és a salgótarjáni sortűz országában nem visszás az Internacionálét énekelni? Szanyi szerint ez egy hagyomány fölélesztése. „Az összes szocialista, szociáldemokrata párt kongresszusán, a világon mindenütt, Németországban, Franciaországban, de még Angliában is eléneklik” – reflektált az újlipótvárosi képviselő. Lapunk azon fölvetésére, hogy Angliában, Franciaországban és Németország nagyobb részén nem volt kommunista diktatúra, Szanyi azt mondta: szerinte nem ezen múlik. Ahogy az elvtársazás és az általános tegeződés, ugyanígy az Internacionálé is vállalható, az egykori Vasfüggönytől keletre is. „Nem az a baj, hogy most énekeljük, hanem az a baj, hogy a kommunizmusban ezt énekelték.”

Mindezt követően Szanyi rövid, ad hoc sajtótájékoztatót tartott, ahol a hvg.hu tudósítója emlékeztette őt Gyurcsány Ferenc beszédének azon részére, mely szerint – bár többen is javasolták neki – „dőreség lenne” híveivel új pártot alapítani. Arra voltunk kíváncsiak, hogy elképzelhető-e, hogy az MSZP-n belüli balszél kiválik és új pártot alapít. Kovács Tiborhoz hasonlóan vélekedett Szanyi is: „Kizárt. Többen mondták, hogy új, baloldali pártot kéne csinálni, de ezek pályán kívülről szóló, sőt, azt kell, hogy mondjam, hogy provocateur megjegyzések. A szocialista pártot gyönyörűen lehet balra hangolni. Nekem efelől semmi kétségem nincsen.” A hvg.hu további kérdésére Szanyi úgy felelt: ő rajta lesz a balrahangolás ügyén.

Szegő Péter

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.