2009. február. 14. 14:37 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 14. 18:19 Itthon

A veszprémi gyász és a román-magyar megbékélés

A közös gyász a románok és a magyarok közötti történelmi megbékélésének momentuma - írja szombati számában az Adevarul című napilap Marian Cozma, az MKB Veszprém egykori kézilabdázójának meggyilkolása kapcsán.

A szombaton megjelent valamennyi román újság beszámol a múlt hétvégén egy veszprémi szórakozóhelyen meggyilkolt román sportoló temetéséről. Az Adevarul című napilapban Grigore Cartianu főszerkesztő úgy véli, hogy Marian Cozma tragédiája nem csak az ilyen pillanatokban románok és magyarok között megnyilvánuló emberi szolidaritást állította reflektorfénybe, hanem a két nép közös sorsára is rávilágított. 
   
A szerző szerint közös értéknek számít, hogy a románokat és a magyarokat egyaránt felháborította a veszprémi gyilkosság. A közös gazdasági érdekek mellett a románokat és a magyarokat fenyegető veszélyek is közösek - írja a szerző. Hozzáteszi, a magyar rendőrség egy bűnöző bandához tartozó személyeket gyanúsít a gyilkosság elkövetésével, ilyen szerveződések pedig Románia több nagyvárosában is működnek. 
   
Szintén az Adevarulban olvasható George Stanca román közíró cikke, aki úgy véli, a tragédia következtében megható a négy nemzet (magyar, román, szerb és horvát - a tud.) szolidaritása, amit ezer politikus sem lenne képes megteremteni. Az Evenimentul Zilei című napilap egy egész oldalon foglalkozik a témával. Az összeállítás jelentős része a Magyar Hírlap-bojkott ellen szervezett budapesti tiltakozó akciót ismerteti Harci és fasiszta zászlókkal tüntettek a magyar fővárosban címmel.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.