A fitnesztermek hallgatnak: alvilági bosszú a zsarolás mögött?
Lezárta a nyomozást és vádemelési javaslattal élt az ügyészség felé a Nemzeti Nyomozó Iroda az A1-es fitensztermek volt tulajdonosának, Fönyedi Andrásnak a megzsarolása ügyében. Az egykori olajos céghez, az Energolhoz kötődő gyanúsítottak viszont azt állítják, senkit sem fenyegettek és zsaroltak meg. Pénzükhöz pedig azért nem jutottak hozzá, mert a sértett kihasználva az ellenük indított eljárást gyorsan túladott a fitnesztermein.
Akkor és most |
A Balaton környéki éjszakai életben ismert vállalkozó, Turi Tibor volt a sértettje a kecskeméti maffiapernek, miután az egykori olajos céghez, az Energolhoz tartozó Radnai és társai meg akarták öletni érdekeltségei megszerzése miatt. Turi ennek ellenére most egy csapatban tűnt fel az Energol Rt. korábbi vezetőivel, Drobilich Gáborral és Dévényi Tamással. |
A vállalkozó a nyomozó hatóságnak arról számolt be, hogy 2004-ben 50 millió forintot kapott kölcsön Turitól és Dévényitől a fitneszterem-hálózat létrehozására, ám ennél jóval többet, 132 millió forintot kellett volna nekik visszafizetnie. Ráadásul ez az összeg csupán a kamat volt, a zsarolók ugyanis még a kölcsönadott összeget, az 50 milliót is ki akarták szedni belőle.
Fönyedi a rendőrségen tett vallomásában azt állította: abban egyeztek meg, hogy a teljes összeg vissza nem fizetéséig havi 3 százalékos kamatot fizet, így az első három hónapban mintegy 1,3 millió forintot tett le. Pár hónap után azonban Turiék a kamatot 5 százalékra emelték arra hivatkozva, hogy más, nagyobb haszonnal járó üzletbe is be tudnák fektetni a pénzüket, és amíg nem jutnak hozzá, ennyit kérnek. A nyomozás szerint a fitneszterem gazdájának azonban 2006-tól már havi 8-9 százalékos kamatot, 4,3 millió forintot kellett törlesztenie a fenyegetőző hitelezőknek, igaz, erről papírt soha nem készítettek. A "kölcsönszerződés" egyoldalú módosításának elfogadását a gyanúsítottak fenyegetéssel érték el Fönyedinél.
Vitatott szerződések |
Fönyedi András, a „My Way” Sportszolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója 2006 áprilisában kötött kölcsönszerződést az egyik gyanúsított, Várhegyi Zoltán fiával, Várhegyi Viktorral. A dokumentum szerint a „May Way” 23 millió forint kölcsönt kapott havi 333 ezer forintos kamatra. Az összeg visszafizetéséért pedig Fönyedi maga vállalta a készfizető kezességet. A „My Way” egy másik kontraktus alapján további 20 millió forintot kapott – 8 százalékos kamatra – szintén Várhegyi Viktortól. Ezeknek a papíroknak az eredetiségét Fönyedi a nyomozás során vitatta. Egy további, 2006-os szerződés szerint Fönyedi felesége, Mészáros Réka eladta sződligeti házukat Várhegyinek. Ez azonban – mint az NNI eljárásában is elhangzott – végül nem került az új tulajdonos birtokába. |
A rendőrök megállapították, hogy a gyanúsítottak rávették Fönyedit, hogy a házát adja nekik fedezetként. Erről adásvételi szerződést is készítettek, igaz, végül a dokumentumot nem használták fel, mert a vállalkozó folyamatosan fizetett. Felmerült a rendőrökben egyébként az, hogy a gyanúsítottak uzsorakamatra történő kölcsönzéssel szerezték jelentős jövedelmüket, de ezt nem sikerült bizonyítaniuk.
Az Óbuda Gate egyik irodájában történt kommandós akcióról állítólag hangfelvétel készült, amelyen hallható a sértett bántalmazására és megölésére vonatkozó fenyegetés is. Ugyanakkor az eljárás során úgy nyilatkozott három, az elfogásban részt vett rendőr, hogy a tettlegességet, azt, hogy Fönyedit verte a két gyanúsított, nem látták. A fitneszteremből elvitt „Kiós Tomi” becenevű Dévényi, illetve Turi mellett zsarolással gyanúsították meg Drobilicht és Várhegyi Zoltánt, aki – az NNI közlése szerint – ugyan nem járult hozzá az 50 milliós kölcsönhöz, de az ő feladata volt a Fönyedi által adott pénz átvétele.
A társaság tagjait azonban két nap után kiengedték, majd az ügyészi fellebbezést követően az edzőteremben elfogottak nyolc hónapra előzetesbe kerültek, jelenleg már csak lakhelyelhagyási tilalom alatt állnak. Az NNI közlése szerint a zsarolás mellett két embert lőfegyverrel és lőszerrel való visszaéléssel is meggyanúsítottak, s az ügyet vádemelési javaslattal továbbították az ügyészségre.
A gyanúsítottak verziója szerint a többtízmilliós kölcsönbe Drobilich nem szállt be. Továbbá egyöntetűen azt állították, hogy nem fenyegették és zsarolták meg az A1 Wellness tulajdonosát. A Fönyedi által előadottak szerintük azért sem stimmel, mert életszerűtlen az, hogy a kölcsönt – amelyről szerződések is készültek – folyamatosan, mindenféle átvételi elismervény nélkül törlesztette, s adott oda nekik – mint állítja – 130 millió forintot.
Emellett a gyanúsítottak azt hangoztatták, hogy Fönyedi 2008 tavaszára ígérte pénzük visszafizetését, mégpedig abból az üzletből, amit egy német céggel, a Jopp Sports Management Gmbh-val kötött, s amely szerint az A1 edzőtermeket üzemeltető cégek – A1 Wellness és a „My Way” Kft. és Euro Fitness Center Kft. – üzletrészeit 5 millió euróért, több mint egymilliárd forintért adja el. Később arról tájékoztatta őket, hogy a vevőt már nem érdekli az üzlet. Ám ennek ellenére az adásvétel mégiscsak összejött. Mégpedig a négy férfi őrizetbe vételét követő második napon, 2008. március 21-én, amikor is bejegyezték a három cégnél tulajdonosváltást. Mind a három vállalkozás az A1 Fitness Kft.-é lett, amely a Jopp Sports Gmbh mellett Jürgen Joppé és Christoph Ludwigé.
A történtek hátterében egyébként egy évekkel ezelőtti elszámolási vita állhat. Az egykor jövedéki adóval ügyeskedő energolosok ugyanis egy tartozáson igencsak összevesztek. Ennek következménye volt 2007-ben egy tárgyalótermi csetepaté, majd egy étterem szétverése, amelynek kapcsán a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) garázdaság miatt folytatott eljárást. Mindezekhez az A1-es zsarolási história a hírek szerint úgy kapcsolódna, hogy ezzel sikerült Drobilich körének visszavágni, és őt az embereivel együtt, még ha csak rövid időre is, a rácsok mögé juttatni.