EP-választás: Orbán elindította a vitasorozatot
Csak jobboldali, majd pedig nemzeti egység létrehozásával érhető el a teljes változás, így aki nem a jobboldali egységre szavaz, az a változás lehetőségét kockáztatja - mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke pénteken, a párt Magyarország többre képes címmel megrendezett programalkotó vitasorozatának első rendezvényén.
"A nemzeti egységhez csak a jobboldali egységen keresztül vezet az út, és aki nem a jobboldali egységre szavaz, az kockára teszi a változás lehetőségét. Változáshoz az út a teljes jobboldali egységen, majd később a teljes nemzeti egységen keresztül vezet" - fogalmazott Orbán Viktor, aki szerint ha 2002-ben a jobboldal egységesen lépett volna fel a választásokon, akkor nem lett volna kormányváltás. A Fidesz elnöke úgy vélte, a jobboldal legfőbb értéke ma az egységteremtő képesség. Mint mondta, azzal a kormánnyal, azzal a politikai elittel, amelyik ma kormányon van, Magyarország újabb és újabb kudarcokra van ítélve.
Orbán Viktor az idei évi költségvetéssel kapcsolatban közölte: a kormány megbízta a pénzügyminisztert, hogy számolja ki, "mennyivel lesz rosszabb" az idén, hiszen a megfelelő számokat pár héttel korábban nem sikerült eltalálni. A politikus megjegyezte, ma a gazdaságpolitika ebben a számolásban merül ki. Mint mondta, a kormány most sem, csakúgy mint hat éven át, nem képes valós adatokra épülő költségvetést készíteni.
A pártelnök szerint a változás szükségességének félreérthetetlen jele az, ami a költségvetéssel történt, jelzést jelentenek az újabb és újabb kormányzati megszorítások, de jel az is, hogy a kormánynak nincsenek céljai, lassan már eszközei sincsenek. De ilyen jel az is - mondta a politikus -, amikor az állam képtelen arra, hogy megvédje saját állampolgárait, valamilyen rendet tartson, amikor káosz kezd kialakulni. Ilyenkor sürgősen másra van szükség - mondta Orbán Viktor.
Szájer József, az Európai Parlament magyar néppárti delegációjának vezetője felszólalásában azokról a feltételekről beszélt, amelyek szükségesek az Európai Unió erőssé válásához.
Duray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja alelnöke előadásában azokat a súlyos terheket - köztük a Benes-dekrétumok továbbélését - sorolta fel, amelyek a szlovákiai magyaroknak még az európai uniós csatlakozás után is nehézségeket okoznak.
Gál Kinga, európai parlamenti képviselő összefoglaló zárszavában pedig azt hangsúlyozta: az Európai Unió erősíti Magyarország érdekérvényesítő képességét, de csak akkor - mondta -, ha elég erősek vagyunk ahhoz, hogy megfogalmazzuk érdekeinket.