2008. december. 20. 22:31 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. március. 02. 10:48 Itthon

Büntetőeljárást indított Terézváros a fideszes Illés Zoltán ellen

Magánvádas büntetőeljárást indított rágalmazás miatt a terézvárosi önkormányzat Illés Zoltán, a Fidesz terézvárosi szervezetének elnöke ellen - közölte az önkormányzat közleményben szombaton az MTI-vel.

Botránykeltés?
Illés Zoltán szavain csak az lepődhetett meg, akinek az elmúlt években elkerülték a figyelmét a terézvárosi ingatlanügyletekről szóló cikksorozatok. A hvg.hu-n is jelentek meg ezzel kapcsolatban tényfeltáró anyagok, ezek tartalma röviden:

I. Az önkormányzati tulajdonú és a Postamúzeumnak is otthont adó Andrássy út 3. alatti épületet a terézvárosi önkormányzat értékesítette. A vevő számára jutányos vételi ár 328 millió forint. A szálak Mátyás László ügyvédhez vezetnek.

II. Az Andrássy út 21. 2004 szeptemberében talált új gazdára. Az önkormányzat választottja az AMELUS Kft., ez a cég szerezte meg az opciós vételi jogot. Az ügyletnél ismét felbukkan Mátyás László neve. Nézze meg a témához kapcsolódó videóriportunkat, kattintson! (hvg.hu)

III. Az Andrássy út 3., 8., 19., 21., 23., 47., 52. és 68., valamint a a Király utca 36. és a Bajcsy-Zsilinszki út 3. sz. házak adásvételi szerződéseivel kapcsolatban a Főügyészség Magánjogi Osztálya vizsgálatot folytat.

Mint írták, ezt a lépést azért tették meg, mert a fideszes kerületi politikus egy december 4-i sajtótájékoztatón olyan kijelentéseket tett, amely sérti a VI. kerületi önkormányzat becsületét és jó hírnevét, ezzel a politikus megvalósította a nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétségét. Illés Zoltán és képviselőtársa, Hassay Zsófia, Fidesz-KDNP kerületi frakcióvezetője közös sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy sokkal nagyobb "ingatlanpanama-ügyek" vannak a VI., mint a VII. kerületben, és felmerül a gyanú, hogy megpróbálták eltussolni azokat. 

Az MTI-hez eljuttatott közleményben Terézváros önkormányzata visszautasítja a vádakat, amelyek szerint a VII. kerülettel azonos módon és formában történt volna a Terézvárosi ingatlanok eladása. "Pusztán a botránykeltés és a minél nagyobb médiafelület elérésének szándéka vezérli a Fidesz terézvárosi politikusait, amikor párhuzamot erőltetnek a VII. és VI. kerületi ingatlanértékesítések között. A közérdeket cinikusan mellőző és felelőtlen politikájuk elfedését szolgálják az ilyen jellegű sajtótájékoztatók" - olvasható az önkormányzat kommünikéjében.

A tények ezzel szemben világosan mutatják, hogy Terézváros önkormányzata 2002 októberében rendkívül nehéz anyagi helyzetben - hárommilliárd forintos adóssággal, minimális bevételekkel, olcsón, baráti kapcsolatokkal rendelkező vevőknek eladott és így elherdált vagyonnal és üres kasszával - került át a választásokat követően a Fidesztől az MSZP-SZDSZ irányítása alá - tette hozzá a közlemény. Közölték: az önkormányzat megtette a szükséges jogi lépéseket annak érdekében, "hogy senki ne érezze úgy, hogy felelőtlenül és alaptalanul, puszta politikai haszonlesésből igaztalanul vádolhatja a közösség érdekében eljárókat".

Illés Zoltánt az MTI-nek szombaton kora este nem sikerült telefonon elérnie. A VII. kerületben feltárt ingatlanpanama ügyében indított nyomozás eredményeként eddig összesen 14 önkormányzati lakóház értékesítésével kapcsolatban történtek gyanúsításközlések. A kerületi önkormányzat gazdasági és pénzügyi bizottságának elnöke, valamint az ügyben szereplő értékbecslő jelenleg is előzetes letartóztatásban van. A főügyészség 2008. október 28. óta összesen kilenc személyt hallgatott ki gyanúsítottként, akik közül hat – a strómanként közreműködő személyek, valamint az ügyben érintett vállalkozó – szabadlábon védekezik.

Hirdetés