Januártól egységes budapesti bérlet lesz 9000 forintért
Egységes budapesti bérletet vezetnek be januártól, a 9000 forintba kerülő bérlet a BKV, a Volánbusz és a MÁV Start összes vonalára és szolgáltatásaira egyaránt érvényes lesz a főváros határain belül - közölte Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester szombaton a Városházán.
A sajtótájékoztatón - amelyen jelen volt Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter, Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes és Kocsis István, a BKV vezérigazgatója - Demszky Gábor az új rendszer előnyeként említette, hogy a jövő évtől a BKV-bérlettel utazóknak nem kell plusz jegyet venniük a városhatáron belüli vasúti és Volán-járművek használatakor.
Az egységes bérlet bevezetéséhez a fővárosi önkormányzat 929 millió forintot, az állam 1,8 milliárd forintot nyújtott, míg az utasok egy százalékkal járulnak hozzá a költségekhez a bérletek megvásárlásával. Ez azt jelenti, hogy a 9000 forintba kerülő bérlet árából egy százalékot az új rendszer bevezetésére fordítanak. A dolgozói bérletek esetében 100, a tanulói, nyugdíjas és a kétheti bérletek esetében pedig 50 forintot, összességében nettó 416 millió forintot az egységes budapesti bérlet díjrészeként a BKV átad majd a MÁV-nak és a Volánbusznak - mondta Demszky Gábor.
A számítások szerint napi 17 ezer utazás a BKV-val párhuzamos vonalon közlekedő Volán-buszokra tevődik át. Várható az is, hogy az új rendszerben napi 14 ezer budapesti vasúti és Volán-utazás, illetve napi 85 ezer vasúti és 43 ezer Volán helyközi utazás válik olcsóbbá. Molnár Csaba elmondta, hogy az összevont fővárosi bérlet bevezetése az első lépés a régió közlekedésének egységesítése felé. Mint a miniszter hozzátette: az új bérlettel az utasok a BKV 1150 kilométernyi hálózata mellett a főváros közigazgatási határain belül használhatják a MÁV 120 kilométernyi vasútvonalát és a Volán-buszok megállóit. Így mintegy 150 új megállóhelyet vehetnek igénybe a budapestiek a januárban bevezetendő bérlettel.