Ötmilliárdos áfacsalás az OTP Trade ügyfeleinél?
Ötmilliárd forintos áfacsalás és pénzmosás gyanúja kapcsán nyomoznak az OTP leányvállalatával, az OTP Trade-del szerződésben lévő kereskedő cégek tevékenysége miatt – tudta meg a hvg.hu. A pénzügyőrök gyanítják, hogy a kereskedő cégek nem mindegyike fizette be az áfát a forgalmazott elektronikai termékek után. Az érintettek viszont állítják, hogy szabályosan jártak el.
Csúnyán elbántak velünk – így fogalmazott a Global Impex Kft. (GI) ügyvezető igazgatója, Joó Balázs a hvg.hu-nak, amikor a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) nyomozásáról érdeklődtünk. A pénzügyőrség gyanúja szerint ugyanis az OTP száz százalékos tulajdonában lévő, bizományosi kereskedésre létrehozott OTP Trade Kft. bizonyos ügyfelei ténylegesen nem mozgattak árut, és az elektronikai eszközök csak papíron vándoroltak a felek között. Sőt, esetenként a kereskedési kör, amelyben olasz, szlovák, svájci cégek is szerepeltek, azt a célt szolgálta, hogy az Európai Unión belül zajló ügyletek után az OTP Trade visszaigényelje az általános forgalmi adót.
A nyomozó hatóság |
A hvg.hu az üggyel kapcsolatban megkereste a Vám- és Pénzügy-őrség Országos Parancsnokságát (VPOP). Közlésük szerint 2008. szeptember 8-án az APEH Közép-magyaroszági Regionális Igazga-tóság feljelentésére a Vám- és Pénzügyőrség Központi Bűnüldözési Parancsnoksága rendelt el nyomo-zást adócsalás és csalás bűncse-lekmény elkövetésének megalapo-zott gyanúja miatt magyar és külföldi állampolgárok ellen, akik egy magyarországi pénzintézet számlái-nak felhasználásával követték el a bűncselekményt. A nyomozásban 15 gyanúsított van: 11 magyar állampolgár –1 nő, 10 férfi – és 2 külföldi. További 2 gyanúsítottal szemben elfogató-parancsot adtak ki. |
Az ügyben – a hvg.hu értesülései szerint – összesen 14 gyanúsított van, közülük szeptember 10-én vettek őrizetbe tíz embert, köztük az egyik étteremlánc óbudai egységének vezetőjét és egy ügyvédet is. A gyanúsítottak egyike Joó Balázs, illetve ügyvezető társa az izraeli állampolgárságú Yehuda Cohen.
Ügyvédjük, Sebes Péter a hvg.hu-nak elmondta, hogy védencei mindig elszámoltak a számlák tartalmazta áfával. „A kereskedés menete úgy zajlott, hogy a Global Impex (GI) elektronikai eszközöket vásárolt az East-West Kft-től, amelyeket az OTP Trade révén külföldi cégeknek értékesített. Az East-West által, a GI részére kiállított számlák visszaellenőrizhetők" – jelentette ki az ügyvéd, hozzátéve, hogy az áruk mozgását szállítmányozási papírokkal, egyes esetekben a raktárakban készült videofelvételekkel is tudják igazolni. „Emellett az OTP Trade is végzett ellenőrzéseket, amelyeknél mindent rendben találtak.” Sebes megjegyezte, a gyanúsítás ellen panasszal éltek, de azt az ügyészség elutasította, a bíróság pedig ügyfelei házi őrizetét január 25-ig meghosszabbította.
Sebes Péter szerint a nyomozást a pénzügyőrök elkapkodták. Az OTP Trade egyik - neve elhallgatását kérő - volt képviselője szerint is ez a helyzet, mivel az OTP bank, illetve az OTP Trade – mint közbeiktatott szereplő – egy szokásos áfa-finanszírozási konstrukciót végzett. Még 2006-ban indították el. "Nagy volt az igény erre, mert az exportőrök az adóhivataltól visszaigényelt áfát csak 90 nap alatt, vagy sokszor azon túl kapták meg. Erre dolgozta ki az OTP Bank az áfa előfinanszírozásának a módszerét, amely hasonlóképpen működik, mint az uniós pályázatok, az agrár-vagy az önkormányzati támogatások előzetes finanszírozása” – magyarázza a hvg.hu-n ak az ügyletek egyik résztvevője.
„A különböző támogatások előfinanszírozása esetén az ügyfél a bankra engedményezi a már megítélt támogatásokat, melyet a támogatás folyósítója jóváhagy. Áfa-előfinanszírozás esetén egyrészt problémás a visszajáró áfa bankra engedményezése, mivel a bank nem áfaalany, másrészt az adóhatóság nem hajlandó az engedményezésben részt venni. Az OTP ezért iktatta be áfa-finanszírozási konstrukciójába a 2004-ben kereskedelmi ügyletek finanszírozására létrehozott, a bank száz százalékos tulajdonában álló – a konszolidált mérlegben is szereplő – OTP Trade Kft-t, mint technikai eszközt (áfa-alanyt). Ez az egyébként évi több tízmilliárd forintot bonyolító kft. a bank egyik főosztályának részeként és nem önálló döntések alapján működik, az ügyletek során a Hitelengedélyezési és Kockázatkezelési Divízió vezetője által jegyzett engedélyezési határozat előírásait hajtotta végre, a bank folyamatos ellenőrzése mellett” – nyújt betekintést a működésbe a volt képviselő.
Az ügymenet szerint a külföldi vevő előre egy elkülönített bankszámlára utalta a megvett áruk – leginkább elektronikai eszközök – árát, a belföldi partner pedig benyújtotta a számlát, valamint a szállítmányozáshoz szükséges okmányokat. Köztük például a kamionok fuvarlevelét, a CMR-t, valamint a külföldi vevő által aláírt átvételi okmányt. A benyújtott okmányokat a folyósító bankfiók minden esetben ellenőrizte. A kft. munkatársai szúrópróba-szerűen helyszíni ellenőrzéseket is végeztek.
A kft-nél havonta vizsgálódott az adóhivatal, amely 2006-ra és 2007-re átfogó ellenőrzést is végzett, s a bank az áfafinanszírozásra vonatkozóan célzott belső ellenőrzést is végrehajtott. „Egyik vizsgálat sem talált semmit. Ha netán bebizonyosodik, hogy mégis történt visszaélés, abban a bank és a kft munkatársai vétlenek voltak, mert mindvégig a jóváhagyó határozatban előírtak szerint jártak el” – közölte a képviselő.
Az OTP közlemény szerint az OTP Bank Ellenőrzési Igazgatósága 2007 augusztusa és októbere között átfogó vizsgálatot végzett az 50 millió forint alaptőkéjű OTP Trade Kereskedelmi Kft.-nél. A minden részletre kiterjedő belső vizsgálat gazdálkodási hiányosságokat tárt fel, amelyek a korlátolt felelősségű társaság kárára történtek. Az OTP Bank megtette a szükséges munkajogi, társasági jogi lépéseket, a visszaélések, egyebek mellett hűtlen kezelés, csalás és csődbűntett gyanúja miatt büntető feljelentést tett. Úgy tudjuk, hogy ez nem a VPOP-nál folyó nyomozással kapcsolatos ügy, mert az áfa-finanszírozási konstrukciót 2007 decemberében 2008. november végi lejárattal engedélyezték. Ott arról van szó, s amiatt indított eljárást az OTP – tudomásunk szerint –, hogy az egyik ügyfél, egy cég becsődölt mielőtt visszafizette volna a hitelt.