Cégadat-nyilvántartás: késésben a kormány
Még az idén dönthet a parlament arról, hogy a TEÁOR-számok kikerülnek a cégjegyzékből. A javaslatcsomag tartalmazza azt a törvénymódosítást is, amely szerint a céges mérlegek (jövő januártól elektronikus) benyújtása nem a minisztérium által működtetett rendszeren át, hanem a kormányzati portálról elérhető Ügyfélkapun keresztül zajlik majd.
Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) azzal indokolja az Ügyfélkapura váltást, hogy „ügyfélorientáltabb” elektronikus ügyintézés feltételrendszerét szeretné kialakítani, ennek pedig része lenne, hogy a beszámolókat is (így pl. az adóbevallás és az egyre bővülő körű hatósági ügyintézés lehetősége) az ügyfélkapun keresztül nyújthassák be a polgárok. Ez az egyszereplős – tehát jogi vagy bármilyen képviselet nélküli – benyújtással egyszerűsíti is az eljárást, csökkenti az ügyfelek terheit, és a kormányzati portál használatának nem feltétele az elektronikus aláírás sem.
Az a törvény azonban már idén hatályba lépett, amely egyértelművé tette, hogy a mérlegek benyújtását 2009-től csak elektronikusan fogadják el (eddig ez csak lehetőség volt, amellyel kevesen éltek). Az ismert jövő januári határidő ellenére még ki sem írták azokat a közbeszerzési pályázatokat, amelyek nyomán az ügyfélkapus beküldéshez szükséges informatikai rendszer felállhatna.
A céginformációs rendszer korszerűsítésére és átalakítására 970 millió forint áll rendelkezésre uniós forrásból. Tavasszal már kiírtak ugyan rá egy pályázatot, de azt nem sokkal később vissza is vonták. Draskovics Tibor miniszter a projekt átdolgozása mellett döntött és a céginformációs rendszer felülvizsgálatát is elrendelte. Erre több oka is volt: az Állami Számvevőszék szóvá tette 2007-es jelentésében, hogy a rendszert kidolgozó és működtető privát cégnek, a Microsecnek juttatott térítési díjak nem álltak összhangban a szolgáltatások valós költségeivel, a vállalkozással kötött szerződések hiányosak, és a minisztérium maga sem is ismeri a rendszer pontos működését.
Az IRM érdeklődésünkre azt mondta, a vizsgálat „jelenlegi helyzet felmérését célzó első szakasza lezárult”. Ennél többet azonban nem árultak el, csak alapos mérlegelést és higgadt előkészítést ígértek. Az átdolgozott projektről, a közbeszerzési pályázatokról kevés tudható, az ígéret szerint „a tárgyi eszközök beszerzése, szolgáltatások megrendelése a projektleírásban meghatározott ütemben fog zajlani, és az ott leírt megoszlásban kerül felhasználásra, a hatályos jogszabályoknak megfelelően, közbeszerzési eljárások eredményeként". Mivel a minisztérium és a bírósági közigazgatás legfőbb szervének, az Országos Igazságügyi Tanács Hivatlának (OITH) közös projektje még csak az uniós bírálati szakaszban van, így arról sem árultak el részleteket.
Kérdés persze az, hogy a törvénymódosítás elfogadása után hogyan lehetne januártól az Ügyfélkapun keresztül az elektronikus mérlegeket benyújtani, miközben a még ki sem írt közbeszerzések miatt az ehhez szükséges rendszer ki sincs fejlesztve. Az IRM szerint a tervezet szerint elsőként a 2008-ban induló üzleti évről készített beszámolóra kell alkalmazni az új szabályokat, amelynek mérleg-fordulónapja 2008. december 31. vagy azt követő időpont, és letétbe helyezés, illetőleg közzététel céljából való benyújtásának határideje 2009. április 30-án, vagy ezt követő időpontban jár le.
„Január 1-jén tehát még nem kell és lehet az ügyfélkapun keresztül benyújtani a beszámolókat” hangzik az okfejtés. Bár a tőzsdén lévő cégek általában – egyéb kötelezettségük miatt – már január végén, február elején benyújtják mérlegüket, a tárca szerint ez sem jelenthet gondot, megtehetik a „régi”, vagyis jelenleg is működő Országos Cégadat és Céginformációs Rendszeren (OCCR) rendszeren keresztül.
Akármi is a kormányzati szándék (értsd: egy teljesen új, a Microsectől független rendszer fejlesztése vagy a jelenlegi kiegészítése, korszerűsítése) a kérdés változatlan: hogyan kerülhet olyan törvénytervezet a parlament elé, amelyet ugyan megszavazhatnak a honatyák, de életbe lépése időpontjában biztosan nem tud megfelelni a követelményeknek. És az is kérdés, hogy miért csak most nyújtották be a projektet, illetve mikor hirdetik meg a közbeszerzési pályázatokat, és mikorra valósulhat meg az átállás, amelyre 970 millió forint van.