Válság: a rosszabb forgatókönyvvel számolunk
A többség most arra számít, hogy akár egy évig, vagy tovább is elhúzódhat a válság - áll a Népszabadság által közzétett Medián-felmérésben. Gyurcsány Ferenc válságkezelőként elfogadottabb, mint amennyire miniszterelnökként népszerű.
Októberben három egymást követő felmérést végzett a Medián a pénzügyi válsággal kapcsolatos véleményekről - ezek eredményeit a Népszabadság pénteki száma közölte. Az első héten (október 13-án) kiderült, hogy a felnőtt népességet egyre jobban foglalkoztatja a válság, aggodalmuk nő, s igényük is arra, hogy a politikai és gazdasági vezetők összefogjanak. Az ezt egy héttel követő felmérés szerint "stabilizálódott a közvéleményben a válság más témákhoz viszonyított fontossága és az ezzel kapcsolatos várakozások, aggodalmak is".
A legutóbbi, október 27-én felvett adatok szerint a többség most is arra számít, hogy egy évig, vagy akár még tovább elhúzódhatnak a pénzügyi problémák - írja a Népszabadság. A túlnyomó többség gazdasági nehézségekre vagy kedvezőtlen intézkedésekre számít, például a munkanélküliség növekedésére, a forint gyengülésére, a devizahitelesek törlesztőrészleteinek nagyon jelentős növekedésére, az élelmiszerárak tartósan magas szintjére, a benzin árának emelkedésére, valamint, hogy veszélybe kerül az emberek megtakarított pénze. Többen borúlátóak a saját családjuk helyzetét illetően.
A nemzeti csúcsot a megkérdezettek többsége fontos lépésnek tartja, ám a csúcson is megfogalmazott adócsökkentés-halasztást csak a megkérdezettek harmada tudja elfogadni - áll a felmérésben.
Úgy tűnik, egyre többen bíznak a kormányfő válságmenedzselési képességeiben - írja a kutatásra alapozva a Népszabadság. A miniszterelnöki posztra való alkalmasság, illetve népszerűség tekintetében a Fidesz elnökével szemben a közvéleményben rendre alulmaradó Gyurcsány Ferenc a válsággal kapcsolatos magatartás, felelősség és a problémák kezelésére való alkalmasság szerint lényegében ugyanolyan megítélést kapott, mint riválisa.
Forrás: Népszabadság