2008. október. 01. 16:05 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 02. 09:47 Itthon

Gyurcsány állítja, nem tudott a Tarka Magyar szervezőinek kéréséről

Gyurcsány Ferenc azt mondja, nem tudott arról, hogy a demonstráció szervezői arra kérték volna a pártok képviselőit, hogy a nyilatkozat aláírásán túl tartózkodjanak minden, a Tarka Magyar rendezvénnyel kapcsolatos megnyilvánulástól. A miniszterelnök egy sajtótájékoztatón bejelentette: nem változtat korábbi elhatározásán, aláírja a nyilatkozatot, és ott lesz a rendezvényen. A szervezők viszont határozottan kérték: ne menjen!

Gyurcsány Ferenc azt mondta, nagyon fontosnak tartja, hogy "semmilyen fajta szűkkeblűség, vagy társadalmi-politikai kicsinyesség ne legyen", amikor szélsőséges politikai nézetekkel, áramlatokkal szemben lépnek fel, és amikor azért emelik fel a szavukat, hogy Magyarország polgárai szabadságjogukat szabadon gyakorolhassák. Hangsúlyozta, hogy egész eddigi politikai pályafutásának egy pontja biztosan nem vitatható:  jelentős konfliktusokat és vitákat is vállalva kiállt ezekért az eszmékért. Fontosnak tartom, hogy függetlenül attól, ki szervezi az ilyen megmozdulásokat, azon ott legyek, azért, mert van egy meggyőződésem, és ezt képviselni fogom - jelentette ki.

Gyurcsány Ferenc saját chartás tüntetésén
© MTI - Soós Lajos
Gyurcsány Ferenc kedden beszélt arról, hogy állampolgárként aláírja a Tarka Magyar demonstráció nyilatkozatát, és feleségével együtt részt vesz a szombati felvonuláson. A miniszterelnök egyben arra biztatta a Magyar Demokratikus Charta támogatóit és a baloldali szimpatizánsokat, hogy legyenek ott a rendezvényen. A demonstráció szervezői aznap közleményben tudatták: sajnálatosnak tartják a miniszterelnök nyilatkozatát, mivel arra kérték a pártok képviselőit, hogy az aláíráson túl tartózkodjanak minden, a rendezvénnyel kapcsolatos megnyilvánulástól. Mint írták, azért, hogy egyik párt se sajátíthassa ki a rendezvényt, felkérték mind az öt parlamenti párt vezetőjét a nyilatkozat aláírására. "Mivel mindannyian elfogadták a felkérést, ezért meg akartuk várni, amíg mindenki aláírta a nyilatkozatot, és az aláírásokat egyszerre kívántuk nyilvánosságra hozni".

Miután a miniszterelnök nyilatkozata nyilvánosságra került, a szervezők fontosnak tartották hangsúlyozni, hogy minden parlamenti párt vezetője csatlakozott a kezdeményezéshez, és aláírja a nyilatkozatot. Orbán Viktor ezt már elsőként megtette, de a szervezők kérésére ezt nem hozta nyilvánosságra, hogy bevárhassák a többi  pártvezető aláírását is - áll a közleményben. 

A kormányfő a tavaszi Hollán Ernő utcai demonstráción
© Stiller Ákos
Nem sokkal korábban az Amnesty International - amely nem szervezője, de csatlakozott a Tarka Magyarhoz - távolmaradásra szólította fel Gyurcsány Ferencet, mert szerintük a miniszterelnök, illetve bármely politikus jelenléte azt eredményezheti, hogy a civil kezdeményezés politikai célkitűzésekkel mosódik össze, ami a demonstrációt alapvető céljaiban lehetetlenítené el.

Daróczi Dávid kormányszóvivő erre reagálva kedden azt közölte: a szervezők maguk kérték fel Gyurcsány Ferencet, hogy csatlakozzon a nyilatkozathoz. A pártatlanságot pedig garantálhatja, ha nemcsak a miniszterelnök, hanem valamennyi parlamenti párt elnöke aláírja a nyilatkozatot és részt vesz a rendezvényen - tette hozzá. A Tarka Magyar - a szervezők tájékoztatása szerint - az erőszakmentesség világnapjához kapcsolódóan október 4-re meghirdetett békés, pártfüggetlen tömegdemonstráció az erőszak és a kirekesztés ellen.

A rendezvényt több tucatnyi civil szervezet kezdeményezte. A civil jogvédő, meleg, roma és zsidó szervezetek véleménye szerint megálljt kell parancsolni a kisebbségeket érő atrocitásoknak, a kirekesztésnek, a gyűlölködésnek, az erőszak minden formájának. A megmozdulást az erőszakmentesség világnapjához kapcsolódóan szervezik, a legendás indiai politikus, Mahatma Gandhi születésének évfordulóján.
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?