2008. szeptember. 25. 13:31 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 25. 13:37 Itthon

UD-ügy: Csányinak akár igaza is lehet

Csányi Sándor nehezményezi, hogy lefoglalták cégcsoportjának szervereit. Hibát követett-e el a rendőrség, amikor az UD-ügy miatt az üzletember szervereit lefoglalta? Mit ír a törvény és mit mond a jogász?

A lehallgatási ügybe keveredett UD Zrt.-nél lefoglalt szerverek miatt panasszal élt a Legfőbb Ügyészségnél Csányi Sándor. Az  OTP-vezér cégcsoportjának, a Bonitasnak tulajdonában lévő szerverek üzemeltetője volt az UD, amelynél a rendőrség szervereket foglalt le. Csányi azt mondta: a magánérdekeltségeinek tulajdonát képező eszközök lefoglalása jogtalan és törvénysértő volt, s ezzel a cégek működését is akadályozzák.

Az elektronikus adatok lefoglalását külön rendeletben határozta meg a jogalkotó: eszerint a rendőrség átmásolással vagy egy szakértő bevonásával végzett mentés után viheti magával az ügy szempontjából releváns adatokat. „Problémás terület az ilyen típusú információk kezelése, mert bár a rendelet egyértelmű, a büntető eljárásjog szerint például a bizonyítékként szóba jöhető tárgy maga is lefoglalható” - magyarázza Ormós Zoltán ügyvéd, az információtechnológiai jogterület specialistája. Véleménye szerint ilyen esetekben a legjobb megoldás az lehet, hogy az érintett ügyvezetők és szakértők bevonásával a rendőrség meghatározza, hogy melyek a nyomozáshoz szükséges adatok, a többi információt pedig a vétlen cég zavartalan üzletmenete érdekében az ügyvezetők részére átadja.

Visszás helyzetről beszélünk, hiszen a lefoglalási szabályok alapján bármit magához vehet a rendőrség, amiről úgy véli, később bizonyítékként szolgál, s – mivel kényszerítő eszközről beszélünk – az érintettnek „el kell ezt szenvednie” – mondja Ormós. Előfordul néha az is, hogy gyakorlatilag „kitépik a falból” a gépeket, figyelmen kívül hagyva a törvény előírásait. Az ügyvéd azt is hangsúlyozza: a vétlen fél adatainak átnézése önmagában nem aggályos, de az adatok nem megfelelő kezelése már problémás. Példaként említi a szerverhoteleket, ahol az összes adatot egy gépen tárolják, így annak lefoglalása mindenkit egyformán sújt, függetlenül az érintettek ártatlanságától.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.