2008. augusztus. 15. 14:09 MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 15. 14:07 Itthon

„Nincs veszélyben a 4-es metró 2011-es átadása”

Nem került veszélybe a 4-es metró 2011-es átadása azzal, hogy fel kellett függeszteni az alagútépítést a Gellért térnél - tájékoztatta a beruházó DBR Metró Projektigazgatóság.

A Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) felfüggesztette a 4-es metró alagútjának építését a Gellért térnél; az építési munkálatok felfüggesztése miatt a fúrópajzsok akár két hónapra is leállhatnak - írta az Index csütörtök éjjel.

A hírportálnak nyilatkozó Klados Gusztáv, a DBR Metró Projekt Igazgatóság operatív projektmenedzsere közölte, azért kellett leállítani a munkálatokat egy hete, mert egy átkötő alagútra nem kért engedélyt a kivitelező - a Bamco konzorcium ugyanis nem gondolta, hogy ez szükséges.

A portál arról is beszámolt, hogy a Fővám téri állomás építése is csúszik, és emiatt a fúrópajzsoknak újra meg kell majd állniuk. Ez ebből fakadó többletköltség meghaladhatja az egymilliárd forintot - tették hozzá.

A DBR pénteken az MTI-vel közölte: a Gellért téri leállás és a Fővám téri csúszás a dolgok jelenlegi állása szerint nem jelenti azt, hogy kitolódna a 4-es metró 2011-es átadása, hiszen több - az alagútépítéstől függő - munkafázis előrehozható.

Tájékoztatásuk szerint ezektől függetlenül folytatódnak a munkálatok a többi helyszínen, és az "alagútépítés amúgy is jól áll", hiszen tavaly április óta a megépítendő 15 kilométerből mintegy hat már elkészült. Ugyanakkor a metró ütemtervének finomhangolása körülbelül szeptember közepére készül el, pontos időpont ekkorra várható.

Az alagutat és egyben a Gellért téri állomást is építő Bamcót, miután "csúszásba került", még július 3-án biztonsági okokból utasították, hogy - a szerződésben vállaltaknak megfelelően - építse meg a megállónál kijelölt vasúti átkötő alagutat, amely arra szolgál, hogy a metrószerelvények az egyik alagútból át tudjanak menni a másikba.

A Bamco azonban olyan technológiával akarta megépíteni az alagutat, amelyet a szakemberek túl kockázatosnak tartottak, a kivitelező ugyanis utólag akarta csak kialakítani az átkötő járatot. Ehhez - mindezeken túl - engedéllyel sem rendelkeztek, mert "úgy gondolták, nem kell". Mindezzel - a DBR szerint - mind a Műegyetem épülete, mind pedig a környező utak veszélybe kerülhettek volna.

Az NKH azonban ellenőrizte az építkezést és felhívta a Bamco figyelmét, hogy bányakapitánysági jóváhagyás szükséges a vasúti átkötőhöz. Az építő ezután egy új építési módra kért jóváhagyást, amelynek engedélyezésére 60 napja van a közlekedési hatóságnak. A fúrópajzsok csak ezt követően indulhatnak tovább - jegyezte meg a DBR.

A túloldalon, a Fővám téri állomás megépítésének csúszásához és az ehhez kapcsolódó pajzsmegálláshoz köthető egymilliárd forintos többletköltségről a DBR úgy nyilatkozott: valószínűsíthető, hogy valóban kell majd fizetniük a Bamcónak egy esetleges ottani csúszás esetén, azonban ennek a reális napi összegéről meg kell majd állapodniuk.

A Főpolgármesteri Hivatal sajtóirodája az MTI-nek eljuttatott közleményében a pajzsleállással kapcsolatban azt írta: mivel a 4-es metró építését a DBR Metró Projektigazgatóság bonyolítja, szakmai kérdésekben - s ezek közé tartozik a mostani is - a vállalat szakemberei az illetékesek. A DBR szakemberei "állnak a sajtó rendelkezésére, hogy a metró építésére vonatkozó összes szakmai kérdéssel kapcsolatban megadják a tájékoztatást" - olvasható a közleményben.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.