A debreceni vagyonkezelő megakadályozta a vizsgálódást
A Debreceni Vagyonkezelő (DV) Zrt. vezetői megtagadták a szocialista önkormányzati képviselőknek, hogy betekinthessenek az általuk korábban kifogásolt ügyleteket tartalmazó megállapodásokba - közölte a párt két helyi képviselője, Szathmári Károly és Varga Zoltán szerdán sajtótájékoztatón.
Az MSZP debreceni szervezete május elején több sajtótájékoztatón adott hangot aggodalmának, hogy a befektetők által épített Lycium Hotel bérlésével kapcsolatos szerződésekben a bérleti díj megállapítása a város számára előnytelen, és ennek folytán Debrecent jelentős kár érheti - emlékeztetett rá Szathmári. Ezzel párhuzamosan nyilvánosságot kapott a repülőtéri bontási-mentesítési munkák milliárdos szerződéseinek ténye is. Ezek a szerződések az Airport Debrecen Kft. és a Nagymester Kft. között mind szabályosságukban, mind értékükben vitathatóak, és inkább a befektető érdekeit képviselik, mint a városét - tette hozzá.
Elmondta azt is, hogy a holding vezetése tájékozatlansággal vádolta őket, s utaltak rá, hogy betekintést kaphatnak az ominózus szerződésekbe. Szavai szerint erre ígéretet tett Mészáros József, a vagyonkezelő általános és stratégiai igazgatója, akinek a kérésére a szocialista képviselők írásban is benyújtották betekintési kérelmüket. A válasz meglepő volt - mondta Varga Zoltán -, ugyanis az udvarias hangú levélben egyértelműen elutasították a kérésüket.
"Az igazgató úr (...) a Gazdasági Törvényre hivatkozva megtagadta a városi képviselők számára a kért szerződésekbe való betekintést, meghazudtolva ezzel önmagát, és a sajtóban megjelent nyilatkozatait" - fogalmazott a képviselő. Varga Zoltán szerint a holding merev elzárkózása joggal veti fel a kérdést, hogy mennyiben tekinthető ezek után etikusnak, hihetőnek a holding vezetőinek bármely nyilatkozata, melyet a sajtónyilvánosságnak szánnak.
Milyen titkokat rejtenek a Lycium Hotel bérlésével, és az Airport-Debrecen Kft. által megrendelt bontási munkálatokkal kapcsolatban megrendelt szerződések, amelyek adott szavuk megváltoztatására bírták a holding vezetőit? Vajon mit takargatnak a vagyonkezelő vezetői Debrecen nyilvánossága előtt? - sorolta kérdéseit a politikus. "Reméljük nem mögöttes üzleti, üzlettársi kapcsolatok felszín alatt tartása indokolja elzárkózásukat" - zárták nyilatkozatukat a debreceni szocialista képviselők. Az MTI tudósítójának érdeklődésére, hogy az utolsó mondat konkrétan mit takar, Szathmári Károly megjegyezte: "konkrétumok ma még nincsenek, lehet, hogy holnap lesznek".
Mészáros József igazgató az elhangzottak kapcsán azt közölte: a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. gazdasági társaság, az üzleti élet szereplője, e minőségéhez igazodó jogokkal, kötelezettségekkel és felelősséggel. A tulajdonos - ez esetben Debrecen város közgyűlése - érdekeinek védelme érdekében a törvény szigorúan szabályozza a gazdasági társaság üzleti adataihoz való hozzáférést, ezért a rendért pedig a társaság vezetői teljes felelősséggel tartoznak - írta közleményében.
Rámutatott arra: a törvény a jogszabály által meghatározott személyek részére pontosan szabályozza az adatszolgáltatás körét és módját, ennek teljesítése viszont kötelezettsége a vagyonkezelő vezető tisztségviselőinek. E körön kívüliek tájékoztatása azért is korlátozott, mert csak a törvényben meghatározott személyeket köti a jogszabály szerinti titoktartási kötelezettség.
A DV Zrt. esetében e személyek a felügyelő bizottság tagjai, a könyvvizsgáló, a részvényes (tulajdonos) képviselői - tette hozzá Mészáros József, aki szerint a társaságot megkereső személyek nem tudták igazolni, hogy fenti minőségükben jártak el. Kitért arra: az ellenőrzésre jogosult, sőt köteles felügyelőbizottság tagjait és a könyvvizsgálót a közgyűlés választotta. Ezen túl a DV Zrt. közgyűlés felé tett beszámolói - éppen a képviselők tájékoztatása érdekében - a szokásosnál részletesebbek. A közgyűlés elrendelhet, illetve el is rendelt egyedi beszámolást egy-egy kérdésről, ilyen például a Déli Ipari Parkról szóló rendszeres beszámolási kötelezettség - olvasható Mészáros József közleményében.