2008. március. 03. 10:28 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 03. 10:31 Itthon

Ausztriából is elítélik a tervezett hulladékégetőt

Egy osztrák település, Mogersdorf is elutasítja a Heiligenkreuz-ba tervezett hulladékégetőt. Az osztrák BEGAS cég a magyar határ mellett, száz méterre Szentgotthárd város határától és 300 méterre az Őrségi Nemzeti Parktól tervezi felépíteni a nagy teljesítményű hulladékégetőt.

Mogersdorf képviselőtestülete egyhangúlag elutasította a Heiligenkreuz-ba tervezett hulladékégetőt. Az 1.200 főt számláló település Heiligenkreuz-cal szomszédos és különösen a Deutsch-Minihof, Wallendorf településrészei lennének közel a tervezett hulladékégetőhöz - közölte hétfőn Woki Zoltán, a Pro Natura St. Gotthard Civil Összefogás (PRONAS) elnöke.

"Ausztriában Mogersdorf az első település, amely határozatot hozott a hulladékégető ellen. Ez annak a folyamatnak a része, amely az egyre nagyobb elégedetlenséget jelzi nemcsak Magyarországon, hanem Ausztriában is" - hangsúlyozta.

Emlékeztetett: a közelmúltban három stájerországi fürdő és az őket tömörítő Thermenland Steiermark "ökológiai őrültségnek" nevezte a tervezett beruházást, de már az osztrák orvosok is felemelték a szavukat. A burgenlandi Zöld Párt, az FPÖ és a BIGAS civil szervezet pedig hosszabb ideje ellenzi a tervezett létesítményt.

Az osztrák BEGAS Kraftwerk GmbH közvetlenül a magyar határ mellett, száz méterre Szentgotthárd város határától és csupán 300 méterre az Őrségi Nemzeti Parktól tervezi felépíteni a nagy teljesítményű hulladékégetőt, ahol évente 200 ezer tonna újra fel nem használható hulladékot és szennyvíziszapot akarnak elégetni. Az égető építése 2008-ban kezdődne, a 30 milliárd forintos összegnek megfelelő euróba kerülő létesítmény pedig az osztrák tervek szerint 2010-ben kezdené meg a működését.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.