Tízmilliárdos csalással gyanúsítják a DVTK volt elnökét
Őrizetbe vették és letartóztatták a Diósgyőri Vasgyárak Testgyakorló Körének (DVTK) volt elnökét, Hubicsák Ferencet, akit 10 milliárdos csalással gyanúsít a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI). A nyomozás eddigi adatai szerint a DVTK egykori első embere és három társa a pénzből vagyontárgyakat vett, felélte, illetve egy NB I-es futballcsapatba, valószínűleg a DVTK-ba fektette.
A sportklub volt elnöke, aki már nem is tulajdonos az egyesületben, a rendőrség gyanúja szerint három társával egy építőipari gépeket bérbe adó céget alapított, majd valódi megrendelések híján fiktív bérleti szerződéseket gyártott. A sajtótájékoztatót tartó Papp Csaba ezredes, az NNI gazdaságvédelmi főosztályának vezetője szerint a bérleti szerződéseken alapuló csalássorozat még 2002 novemberében kezdődött, hat bérbeadó céget érint, és ötvenegy takarékszövetkezet volt a károsultja.
3 x Póker |
Hubicsák Ferenc 2006-ban mintegy fél éven át cégtársa volt a Kendra 2003 Kft.-ben Pálocska Jánosnak, akivel a 3 x Póker Játékgépeket üzemeltető társaságban – a cégnyilvántartás adatai szerint – jelenleg is tulajdonostársak. Pálocska Jánost, akit többször is rablással és zsarolással gyanúsított a rendőrség, évekkel ezelőtt kapcsolatba hozták Stecurával, azaz Leonyid Goldsteinnel, mivel az ő cégeinek környezetében bukkant fel. |
A megkötött szerződéseknek azonban csak a töredéke tükrözött valós gazdasági eseményt, és volt olyan, hogy hamis bérleti szerződést nyújtottak be a követelésértékesítés során, vagy a bérleti szerződésben feltüntetett tárgy nem létezett. Előfordult, hogy a bérleti tárgy szerződésbeli értéke a valósnak többszöröse volt; egy 600 ezer forint értékű fénymásolót például 10 millió forintosnak tüntettek fel. Volt olyan is, amikor több bérleti szerződésben is feltüntettek létező tárgyat, illetve ugyanazon a bérleti szerződésen alapuló követelést, a teljes érték 80 százalékáért, több takarékszövetkezetnek is értékesítették az elkövetők.
A hat úgynevezett bérbeadó cég egymással összehangoltan, egyeztetve követte el a csalást. Összesen 1450 bérleti szerződést kötöttek 315 céggel, a bérleti szerződésen alapuló követelést pedig 51 takarékszövetkezetnek értékesítették. Így követelésvásárlási ellenértékként 14 milliárd forint folyt be, amiből 4 milliárd forintot fizettek vissza a takarékszövetkezeteknek törlesztésként, hogy a folyamatot fenntartsák. Egy takarékszövetkezet, a domoszlói csődbe is ment az ügylet miatt.
A nyomozás – nem a takarékszövetkezetek bejelentése alapján – 2005-ben indult, és mára jutott odáig, hogy a bíróság négy embert vett őrizetbe a csalássorozat miatt, valamennyien a bérbeadó cégek vezetői, irányítói voltak. Közülük ketten felfüggesztett szabadságvesztés hatálya alatt követték el a bűncselekményt, amelynek büntetési tétele 5-20 év szabadságvesztés. A rendőrség szerint a bűnszervezet egyik vezetője Hubicsák Ferenc volt, aki vagyonvédelmi cégén és más vállalkozásain keresztül a sajtótájékoztatót tartó rendőrök szavaival élve „részben infrastruktúrát biztosított a bűncselekmény elkövetéséhez”, részben maga is irányította a bűnszervezetet.
A rendőrség még vizsgálja, hogy hol van a bűncselekményből származó pénz. Adataik szerint az elkövetők felélték, vagyontárgyakat vásároltak belőle, amelyek zár alá vétele folyamatban van. Emellett azonban a rendőrség információi szerint egy NB I-es focicsapatba – a Hubicsák érdekeltségébe tartozó Diósgyőrbe – fektették be.
A DVTK volt elnökének cége, a Leo Security Biztonságtechnikai Kft. révén a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) egyik hivatalos rendezvénybiztosítója is szerződésben áll több, első osztályú futballklubbal. A Leo Security fegyvertartási engedélyeit egyébként a rendőrség azonnal visszavonta.
Papp Csaba ezredes szerint az NNI vizsgálja a csalássorozatra létrehozott építőipari munkagépeket bérbeadó cég egyik tulajdonosának, illetve az ő lányának vagyonszerzését is: a csalással gyanúsított vállalkozó a lánya nevére, 22 különböző cégre szerzett gyanús körülmények között – feltehetően a csalásokból származó pénzből – tulajdonrészt. További mellékszál az ügyben, hogy a házkutatások során engedély nélkül tartott lőfegyvert, gránátot is találtak a nyomozók, amelyek eredetét még vizsgálják.