Gyurcsány: lehet, hogy lesz több mint kétmillió igen szavazat
Gyurcsány Ferenc elképzelhetően tartja, hogy március 9-én a Fidesz megnyeri a népszavazást, több pénzt adna a leszakadó diákokat oktató pedagógusoknak és a "nincstelenek demokráciája helyett a tulajdonosok demokráciáját" szeretné megvalósítani. Minderről a Népszabadság mai számában megjelent interjúban beszélt.
A miniszterelnök elképzelhetőnek tartja, hogy a Fidesz megnyerheti a március 9-i népszavazást, de hozzátette, biztos abban: a népszavazás politikai értelemben már megbukott, a Fidesz pedig március 10-ét elvesztette – olvasható az interjúban.
A kormányfő szerint a magyar egészségügy legnagyobb kérdése a kormánya által indított reformnak köszönhetően eldőlt: "az egészségbiztosítás átalakítása és a reform többi sikeres lépése" a válasz arra, hogy tovább már nem működhet egy olyan rendszer, amely alattvalóként kezeli azokat, akiknek pénzéből fenntartják azt. "Ehhez képest nem döntő jelentőségű a vizitdíj ügye" - jelentette ki.
"Lehet, hogy lesz több mint kétmillió igen szavazat. De a Fidesz csak március 9-ét nyerheti meg, 10-ét már elvesztette. Háziorvosoknak, kórházaknak, egyetemek vezetőinek kell majd a szemébe néznie" - fogalmazott.
Gyurcsány Ferenc emlékeztetett arra is, hogy a Fidesz 1998-ban, amikor - a miniszterelnök szavai szerint - még a polgárosodás platformján állt, kormányprogramjában több biztosítót ígért az egészségügyben.
A nincstelenek demokráciája helyett a tulajdonosok demokráciája
A nincstelenek demokráciája helyett a tulajdonosok demokráciáját szeretné elérni Gyurcsány Ferenc. Úgy fogalmazott: a polgárosodás ügye ma elsősorban a baloldalé Magyarországon.
A miniszterelnök elmondta, hogy kormánya tervei szerint "pár ezer forintért hozzá lehet majd jutni egy belátható időn belül százezer forintot érő részvényhez". Gyurcsány Ferenc ettől azt reméli, hogy a jelenlegi nincstelenek ettől tulajdonossá lesznek, és aki tulajdonos, az tulajdonosi tudattal kötődik a közösséghez is.
Az interjúban Gyurcsány Ferenc kifejtette, hogy a baloldal nem fogadja el azt a konzervatív menetrendet, amely szerint a felső- és középosztályokat kell segíteni, még erősebb pozícióba helyezni, és majd tőlük fog leszivárogni a munka, a kultúra, a polgári mentalitás. Nem tartja a legméltányosabbnak a színtiszta liberális mentalitást sem, mely azt mondja, hogy az államnak nem kell beavatkoznia az önmagát fegyelmező, tisztító és irányító folyamatokba.
Gyurcsány Ferenc szerint ma már a hagyományos szociáldemokrata képlet sem jó, az az elv, hogy adóztass és segíts ott, ahol erre a legnagyobb a szükség. Leszögezte: annak lehetőségét kell megtalálni, hogy azokat segítsék "támasztékkal", akik polgárosodni akarnak, de önerejükből ezt nem tehetik meg.
A szocialista kormányfő úgy látja, hogy 2000-ig a rendszerváltó pártok egységesek voltak a polgárosodás akarásában, ám a Fidesz azóta otthagyta ezt a közös álláspontot. Szerinte a Fidesz ma egy etatista-keresztény, alapvetően régi világot ígér; a polgári világ szabadsága mellé a szocializmus államadta biztonságát.
"A polgári világ szabadsága mellé csak polgári biztonság társulhat. A kormánynak segítenie kell azokat, akik valóban segélyre szorulnak, de képessé kell tennie az embereket arra, hogy biztonságban éljenek. Ehhez munka, tudás és tulajdon kell" - jelentette ki.
Leszakadó gyerekek és pedagógus bérek
Havi legalább 30-50 ezer forinttal többet kell kapniuk a jelenleginél azoknak a pedagógusoknak, akik a leszakadó gyerekekért vállalják a harcot - jelentette ki Gyurcsány Ferenc.
A kormányfő emlékeztetett arra, hogy ma Magyarországon körülbelül minden ötödik gyerek úgy fejezi be az általános iskolát, hogy nem tanul tovább: se szakmája nem lesz, sem a jobb minőségű munkához szükséges tudása. Általában a leszakadó vidékek hátrányos helyzetű családjaiból induló gyerekeinek jut ez a sors, annak ellenére, hogy nagyon sok pedagógus "emberfeletti küzdelmet folytat értük".
Nem igazságos, hogy ezek a tanárok ugyanannyi pénzért vívják a sokszor kilátástalannak tűnő, de létfontosságú harcot, mint azok, akik jó házból való, motivált gyerekekkel foglalkoznak - sokszor kiválóan" - fogalmazott.
A miniszterelnök szerint legalább havi 30-50 ezer forint pluszt kell adni azért, hogy a legjobb pedagógusok is vállalják a harcot a leszakadókért.