2008. január. 24. 14:53 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 24. 15:21 Itthon

Gyurcsány: idén már növekedhetnek a bérek, nőhet a fogyasztás

Magyarország jó úton jár a pénzügyi egyensúly visszaszerzésében - jelentette ki Gyurcsány Ferenc kormányfő csütörtökön, a davosi Világgazdasági Fórumon az Európai Bizottság pénzügyi biztosával, Joaquín Almuniával folytatott megbeszélése után.

A tárgyaláson elhangzottakról Daróczi Dávid kormányszóvivő tájékoztatta az MTI-t telefonon a svájci városból. Gyurcsány Ferenc kifejtette: véget ért a kiigazítás megszorító szakasza, idén már növekedhet a bérek és a nyugdíjak reálértéke, és enyhén nőhet a fogyasztás. Hozzáfűzte: az egyensúly iránti elkötelezettség fenntartásával egyidejűleg a figyelmet egyre inkább a gazdasági növekedésre lehet fordítani. Leszögezte, hogy a magyar kormány folytatja a reformokat.

Joaquín Almunia megerősítette az EU bizottságának a magyar konvergenciaprogrammal kapcsolatos, szerdán napvilágot látott értékelését, amely szerint a program - csakúgy, mint az idei deficitcél - kiegyensúlyozott és tartható. A miniszterelnök megköszönte a bizottság elismerő és támogató állásfoglalását.

Rossz hír, ha Gyurcsány Ferenc a megszorítások végéről beszél, hiszen az elmúlt időszakban minden egyes hasonló kijelentése után új erőre kapott a kormányzati pénzbehajtás - reagált a Fidesz a miniszterelnöknek a davosi Világgazdasági Fórumon tett csütörtöki nyilatkozatára.

A fideszes Szatmáry Kristóf közleményében azt írta: a Gyurcsány-kormány sorozatos pénzelvonásokkal, megszorításokkal és adóemelésekkel nehezíti az emberek életét. Már az év elején világossá vált, hogy 2008-ban tovább mélyül a szociális válság, hiszen a megélhetés költségei jelentősen emelkednek, ugyanakkor a nyugdíjak és a bérek értéke jelentősen csökken - írta az ellenzéki képviselő, aki szerint minden korábbinál nehezebb év vár a kis- és középvállalkozókra is.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.