Az SZDSZ a kirekesztés elleni összefogást kezdeményez
A kirekesztés, a fajgyűlölet és a rasszista szervezetek elleni összefogást kezdeményez az SZDSZ - hangzott el Kóka János pártelnök és Mohácsi Viktória európai parlamenti képviselő pénteki fővárosi sajtótájékoztatóján.
A modern politikában a legtöbb esetben az éremnek két oldala van, de vannak olyan kérdések, amelyekhez csak egyféleképpen lehet hozzáállni, ilyenek a rasszizmus, a fajgyűlölet, az idegengyűlölet és az emberi jogok semmibevétele - mondta az SZDSZ Gizella utcai székházában tartott sajtótájékoztatón Kóka János, aki hozzátette: a szabad demokraták európai és nemzeti összefogást kezdeményeznek a szélsőséges, rasszista nézetek és szervezetek ellen.
A politikus kiemelte, hogy az Európai Parlament nyilatkozatát követően a magyar kormány elsőként ítélte el a rasszizmus és a fajgyűlölet minden formáját.
Kóka János a szélsőjobb hazai erősödését vázolva azt mondta, hogy ma szóban fenyegetnek és provokálnak, de az SZDSZ attól tart, hogy ez tettlegességig is fajulhat. Ha senki nem áll határozottan ellen az ordas eszmék terjedésének, akkor véleménye szerint ennek beláthatatlanok a következményei.
Megjegyezte, a legtöbb európai országban általános gyakorlat, hogy a pártok egységesen állnak ki a gyűlölet és a kirekesztés ellen.
A politikus példamutatónak nevezte Sólyom László magatartását, miután a köztársasági elnök egyértelmű szavakkal ítélte el a Magyar Gárdát és elzárkózott attól, hogy találkozzon Vona Gáborral, a Jobbik elnökével.
Tarlós Istvánt, a Fidesz fővárosi frakcióvezetőjét bírálva Kóka János megjegyezte, hogy egy csütörtöki televíziós műsorban az ellenzéki politikus arra a kérdésre, hogy mit gondol a Kerepesen tartandó rendezvényről, azt felelte, hogy semmit. Az SZDSZ elnöke szerint ez elfogadhatatlan a magyar demokráciában.
Kóka János egyúttal a pártok, a civil szervezetek és az egyházak egységes kiállását sürgette a szélsőséges csoportokkal szemben. "Toleranciára van szükségünk, hogy a közös és kölcsönös bizalom miatt együtt tízmillióan építhessük Magyarországot. Nem csak azért elfogadhatatlan a Magyar Gárda és politikai cinkosainak a terve, mert ellentétes a törvényekkel és az alapvető emberi értékekkel, mert egy fenntarthatatlan és hazug világot akarnak, ahol a kirekesztett romáknak sem jogok, sem feladatok nem jutnak. Ez az ország a miénk, tízmillió magyar emberé. Liberálisoké és konzervatívoké, romáké és gádzsóké, mindannyiunké" - fogalmazott.
Mohácsi Viktória azt hangsúlyozta, hogy az Európai Parlament csütörtökön elfogadott közös nyilatkozatát a liberálisok frakciója kezdeményezte. Hozzátette: 527-en támogatták a kezdeményezést és csak 15 képviselő emelt szót ellene. Az EP-képviselő szerint ezek a politikusok reprezentálják Európában azt a szélsőséges erőt, amit Magyarországon a Magyar Gárda is megjelenít.
Felhívta a figyelmet, hogy a Magyar Gárda vasárnapi tatárszentgyörgyi demonstrációjának tulajdonítható a közös állásfoglalás gyors elfogadása. Mohácsi Viktória egyúttal azt is elmondta, hogy a tatárszentgyörgyi és a kerepesi demonstráció ügyében közösség elleni izgatás miatt vizsgálatot kér a Nemzeti Nyomozó Irodánál.
A képviselő bejelentette, hogy az ellentüntetők között ő maga is megjelenik péntek délután Kerepesen. Kóka János hozzátette: az SZDSZ politikusai közül Gusztos Péter frakcióvezető-helyettes, Gulyás József, az Országos Tanács elnöke, valamint az Új Generáció nevű ifjúsági szervezet több tagja is ott lesz a Pest megyei településen.