2007. november. 20. 17:26 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 20. 21:29 Itthon

Újságírók spontán demonstrációja az Örökmécsesnél

Körülbelül száz újságíró gyűlt össze kedd délután a Batthyány örökmécsesnél, hogy szolidaritásukat fejezzék ki a rendőrség által szombaton előállított két kollégájuk iránt.

Galéria, kattintson!
© Stiller Ákos
Spontán demonstrációra, más néven flashmobra gyűlt össze nagyjából száz újságíró az ötödik kerületi Battyány örökmécsesnél, ahol szombaton a rendőrség munkájuk végzése közben bezsuppolt két médiamunkást. A megjelentek az Index újságírója, Bogád Zoltán, és a hvg.hu munkatársa, Barcs Miklós előállítása miatt fejezték ki szolidaritásukat, hitet tettek a sajtószabadság mellett, követelték, hogy a rendőrség ne akadályozza munkájukat. Bogád és Barcs ugyancsak megjelent a demonstráción.

A spontán, békés megemlékezésen a rendőrség is jelen volt, ám nem avatkozott közbe, csak távolról figyelték - térfigyelő kameráikkal felszerelt kocsijukból - az eseményeket.

Az MTI  emlékeztetett: hétfőn a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, a Magyar Újságírók Közössége, a Helsinki Bizottság és a kormánypártok is tiltakozásuknak adtak hangot amiatt, hogy a be nem jelentett hétvégi budapesti tüntetésen két újságírót is előállított a rendőrség. A Budapesti Rendőr-főkapitányság vizsgálata szerint jogszerűek voltak az újságírókkal szembeni rendőri intézkedések.

Barcs Miklós és Bogád Zoltán
© Stiller Ákos
A rendőrség internetes oldalára hétfőn délután felkerült közlemény szerint a szombaton történtekkel kapcsolatban a rendőrfőkapitány soron kívüli vizsgálatot rendelt el, "melynek során megállapítást nyert, hogy az újságírókkal szembeni rendőri intézkedések jogszerűek voltak, tekintettel arra, hogy a média előállított képviselői abban a csoportban tartózkodtak, ahol rendőri intézkedésre sor került". A közlés szerint a rendőri művelet megindítása után azzal szemben, aki nem hagyta el a helyszínt, a rendőrség jogszerűen intézkedett.

Számos jogvédő és civil szervezet más véleményen van: mint rámutatnak, amennyiben a rendőrség nem alkalmazott volna,  jogosan, megkülönböztetést a tüntetők és a munkájukat végző médiamunkások között  tavaly októberben, akkor nem készülhettek volna el  azok a felvételek, videók, amelyek nyomán a rendőrség - a közvélemény nyomására - vizsgálatot tudott indítani az elkövetett atrocitások ügyében, és felelősségre tudta vonni törvénytelenségeket elkövető  tagjait.  
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.