2007. március. 01. 14:00 Utolsó frissítés: 2007. március. 01. 12:49 Itthon

Hevesi politikai válság

A jobboldal jogi úton szeretné visszaállítani az eredeti patthelyzetet a hevesi megyegyűlésben, miután egy ősfideszes képviselő átszavazásával ismét elnöki poszthoz jutott a szocialista Sós Tamás.

Sós Tamás
© Túry Gergely
Ambrus Zoltán volt az első a Heves megyei közgyűlés húsz jobboldali képviselőjének névsorában, így az ő kézjegye került elsőként arra a tavaly októberi frakciószerződésre, amely megpróbálta garantálni, ne születhessen újabb "Hegedűs". Gárdonyi Géza legsötétebb lelkű regényhősét, az egri várvédőket a töröknek eláruló hadnagyot múlt péntek óta különösen sokat emlegetik Heves megyében: Ambrus ekkor fordult szembe párttársaival, s voksával lehetővé tette, hogy a korábbi szocialista elnök, Sós Tamás (HVG, 2007. január 20.) ismét átvehesse a megye vezetését.

A másfél évtizedes politikusi múlttal rendelkező Ambrusnak - mint a jobboldali párt személyzeti ügyekért is felelős megyei alelnökének - személyes tapasztalatai is lehettek arról, mi vár a frakciót elhagyókra. Két korábbi társa az előző ciklusban választotta a függetlenséget, s akkor éppen Ambrusnak kellett aláírnia a pártból való kizárásukat tartalmazó határozatokat. A Fidesz számára lecke lehetett Faludi Sándor és Mánya Kristóf távozása, akiket hiába szólítottak fel mandátumuk visszaadására. Faludi, aki annak idején nyílt levelet írt Orbán Viktornak, kritizálva a párt agrár- és vidékpolitikáját, a tavaly őszi önkormányzati választáskor aztán az ugyancsak jobboldali Falugazda egyesület kistelepülési listavezetőjeként nagyjából annyi szavazatot szívott el a Fidesz vezette pártszövetség elől, ami már a jobboldal javára billenthette volna a mérleget.

Igaz, abban a helyzetben, amikor a szocialistáknak szilárd többségük volt a hagyományosan vörösnek számító Heves megyében, a függetlenséget választó duó lépésének nem volt különösebb politikai jelentősége. Ambrus mostani akciója azonban túlmutat a megyei közéleten. Az önkormányzati választások nyomán ugyanis 17 megye vezetését vitathatatlanul megszerezte a jobboldal, majd Somogyban is sikerült olyan kompromisszumot tető alá hozni, ami a Fidesznek adta a közgyűlési elnökséget, vagyis a totális győzelmet Ambrus átszavazása akadályozta meg.

A politikai patthelyzet feloldásáról Hevesben majdnem öt hónapon át folytak a tárgyalások (HVG, 2006. december 23.). A szocialisták közjogi újításként még azt is felajánlották, hogy egy ciklus alatt két közgyűlési elnök regnáljon, két-két éves periódusban vezetve a megyét. Végül múlt kedden legalább abban sikerült megállapodni, hogy közös akarattal feloszlatják a megyegyűlést, és új választást írnak ki (ami valószínűleg a jobboldalnak kedvezett volna). A tervről csütörtökön közös sajtótájékoztatót is tartottak, pénteken azonban Ambrus átállt, s szavazatával az utolsó pillanatban lehetővé tette Sós elnökké választását.

Második oldal (Oldaltörés)

A Fidesz készült az "árulások" megelőzésére. A frakciószerződés, a szervezeti és működési szabályzat olyan bonyolult jogi konstrukciót tartalmaz, amely szerint a frakcióból kilépő vagy kizárt képviselő automatikusan elveszítené mandátumát. A megállapodás szerint a megyegyűlésbe bejutott jobboldaliak kötelezettséget vállaltak arra is, hogy az esetleges csábító "megkeresésekről" beszámolnak a frakcióvezetésnek. Ambrus fordulatáig azonban hivatalosan senki sem tett említést politikai befolyásolási kísérletről. Azután viszont, konkrétumok említése nélkül ugyan, de több esetről is szó esett. Akadt polgármester-képviselő, akinek állítólag arra hívták volna fel a figyelmét helyi szocialisták, hogy átállása esetén komoly pályázati pénzekhez juthat, másoknak - mondják - fenyegetéssel kellett szembesülniük, névvel azonban egyelőre senki sem vállalja az állításokat.

A Fidesz jogi és morális érvekkel egyaránt próbálja menteni a menthetőt. Elnökjelöltjük, Herman István már eljuttatta a közigazgatási hivatalhoz a frakciószerződést, ami reményei szerint automatikusan érvénytelenné tenné Ambrus pénteki szavazatát. Hogy ez - vagyis egy magánjogi szerződéssel felülírni a választási szabályokat - reménytelennek látszik, azt az is jelzi, hogy Kövér László országos választmányi elnök erkölcsi alapon kérte a szocialistákat, ne éljenek az átállás adta többség lehetőségével, vállalják a megyegyűlés feloszlatását.

A küzdelem az MSZP elnökválasztási sikere ellenére sem lefutott. A jobboldali frakció tagjai, mint Herman a HVG-nek elmondta, ezután semmilyen tisztséget, közgyűlési alelnöki vagy bizottsági elnöki posztot nem fognak elvállalni (a bizottságok munkájában azonban részt fognak venni). A politikai küzdelmekben megyei KISZ-titkárként edződött Sós Tamás szerint akár alelnöki posztot is felajánlanának a jobboldalnak, ugyanakkor visszautasította azt a feltételezést, hogy Ambrust "megvették" volna. Állítása szerint őt magát éppúgy meglepte az átállás, mint a jobboldali politikusokat. Herman a szocialisták reakcióját úgy jellemezte: "Ugrottak, mint éhes tyúk a búzaszemre." Maga az átszavazó képviselő, aki különben szállítási vállalkozó, nem túl életszerűen arra hivatkozott, hogy döntésével a megyét szolgálta - csakhogy az így megspórolt összeg nem több 40-50 millió forintnál. Akciójával mindenesetre családtagjait is nehéz helyzetbe hozta, mivel felesége egy fideszes polgármester titkárnője, fia Hatvanban a Fidelitas szervezet vezetője. Házánál múlt pénteken már demonstráltak az egri jobboldali radikálisok, akik akcióikat hétfőn szocialista politikusok lakásai előtt folytatták.

FAHIDI GERGELY

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?