2007. szeptember. 27. 19:21 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 27. 18:55 Itthon

Orbán: "Zuschlag-modell" a kormányzatban

"Zuschlag-modell" érvényesül nem csak az ifjúsági pénzek, hanem az uniós pénzek elosztásánál és a társadalombiztosítás átalakításában is - jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az MSZP frakcióvezető-helyettese visszautasította a Fidesz elnökének szavait, mert szerinte annak semmilyen valóságalapja nincs.

A Fidesz elnöke úgy fogalmazott: EU-s pénzek, ifjúsági pénzek, egészségügy átalakítása: mind ugyanaz a modell, nevezzük most egyelőre még "Zuschlag-modellnek" ezt a rendszert, aztán később meglátjuk, hátha méltóbb névadót is találunk. A pártelnök közölte: "Az új baloldal elfoglalta a szocialista pártot, és lényegében az állami pénzeket maffiamódszerekkel osztják szét". Szerinte az új baloldal - amelynek olyan emblematikus figurái vannak, mint a miniszterelnök, az uniós pénzekért felelős miniszter, illetve a "Zuschlag Jánosok" és a beidézett államtitkárok - gátlástalanul épít ki olyan rendszereket, ahol a jog keretein belül, vagy azon kívül "megpróbálják az ország rendelkezésére álló forrásokat saját üzleti körük holdudvarába terelgetni". Szerinte a baloldalnak át kell mennie egy történelmi megtisztuláson hogy ezeket a "maffiamódszereket" maga mögött hagyhassa. Úgy vélte: "fejétől bűzlik a hal", vagyis felülről lefelé kiépített korrupciós módszerekről, és nem egyedi, hanem országosan kiépített rendszerről van szó.

"Ha az ifjúsági minisztériumban össze lehetett jönni az államtitkároknak, miniszternek, meg a pénzek elsíbolásával foglalkozó pártmegbízottnak, hogy rendszeresen ellopják, nem létező alapítványoknak utalják át az ifjúsági pénzeket, miből gondoljuk, hogy a többi minisztériumban nem ez a helyzet" - tette fel a kérdést.

Arra felvetésre, hogy volt-e tudomása a HírTv-ben nyilvánosságra került titkos felvételről, amikor a múlt héten azt nyilatkozta egy interjúban, hogy az uniós pénzek nagy részét ellopják, Orbán Viktor azt mondta: már korábban is beszélt erről a témáról, ugyanakkor ha a Fidesz konkrét ügyben, alátámasztható információkkal rendelkezik, akkor megteszi megfelelő jogi lépéseket. Mint mondta, ebben az esetben nincs konkrét bizonytéka, hogy jogi eljárásokat indítson, de nem is szeretné, ha Magyarország odáig süllyedne, hogy pártoknak kelljen feljelentést tenniük nyilvánvaló korrupciós ügyekben a hatóságok helyett.

"Lehet, hogy erősen fogalmaztam, amikor azt mondtam, hogy az európai uniós pénzek nagyobb részét lopják el, lehet, hogy csak a felét, (...) lehet, hogy a kisebbik részét, de hogy ezen az országon nem látszik, hogy hova tűnnek ezek a milliárdok,(...) erre a kérdésre nincs válasz, illetve egyetlen válasz van, hogy ezeket a pénzeket eltüntetik" - mondta a pártelnök, aki szerint helyi szinten köztudomású, hogy az "uniós pénzek elosztása nyakig úszik a korrupcióban".

Arra a felvetésre, hogy van-e alapjuk azoknak az információknak, hogy a Fidesznek a Zuschlag-üggyel kapcsolatban "vannak kazettái", amelyeket a népszavazási kampányban bevet majd, Orbán Viktor azt mondta: nem tud ilyenről, de ha lennének ilyen kazetták, akkor sem "spájzolnának", hanem "szabad folyást engednének a törvényességnek".

Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: nem azt állítja, hogy minden egyes ügyben érintett a miniszterelnök, hanem hogy hiányzik a kormányzás erkölcsi alapja, azért mindenki azt érzi, hogy mindent meg lehet csinálni.

Az egészségbiztosításról szóló koalíciós megállapodásról azt mondta: itt is a "Zushlag-modell" van kiépülőben, mert a koalíciós pártok által kötött paktum nem tartalmaz szakmai elemet, csupán egyetlen törekvés hatja át, hogy hogyan lehet hozzáférni a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaihoz, hogyan lehet azt "nyílt vagy burkolt formában magánosítani, és jól körülhatárolható üzleti csoportok érdekeltségébe juttatni".

Orbán Viktor azt üzente a tb átalakításában érdekelt befektetőknek és üzleti köröknek, hogy ha a Fidesz bármikor felhatalmazást kap a kormányzásra, akkor felszámolja a több-biztosítós rendszert.

Varju László, az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese újságíróknak azt mondta: Orbán Viktor ismét olyan kijelentést tett, amelynek semmilyen valóságalapja nincs.

A kormánypárti politikus visszautasította a pártelnök nyilatkozatát, és megismételte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök korábbi szavait, miszerint a Fidesz elnöke mindenkit - különösen a civil szervezeteket - megsért Magyarországon azzal, ha az uniós források felhasználásának módját és menetét megkérdőjelezi.

Az "uniós pályázatok lefölözésének módszerét" ismertető kiskunhalasi kistérségi megbízottról készült felvétellel kapcsolatban Varju László kérdésre válaszolva elmondta: a felvételt nem látta, a konkrét ügyet nem, de a pénzek elosztásának mechanizmusát ismeri. Szavai szerint ez a mechanizmus kizárja annak a lehetőségét, hogy "külső behatással lehessen élni".

A kistérségi megbízotti hálózatnak - folytatta- , nincs döntési kompetenciája, a megbízottak tanácsokat adnak, információkkal segítik a pályázókat. Varju László elmondta: a legnagyobb projekteknél a Regionális Fejlesztési Tanácsok, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és a kormány együttes döntése kell ahhoz, hogy pénzt kaphasson egy pályázat.

Arra a felvetésre, mit jelent az, hogy visszaosztják a pályázaton elnyert pénzeket a minisztériumnak, a szocialista politikus közölte: nincs ilyen. Egy másik kérdésre megjegyezte: ezt az ügyet és a Zuschlag-ügyet is rendkívül kártékonynak tartja az MSZP-re nézve.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.