2007. szeptember. 19. 17:41 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 19. 18:17 Itthon

Több tízmilliárdot követelnek a kartellező sztrádaépítőktől

A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) kártérítést követel az autópálya építések során bizonyítottan kartellező cégektől, és az erről szóló értesítést pénteken postázzák az érintetteknek - tájékoztatott Reményik Kálmán, a NIF Zrt. elnök-vezérigazgatója szerdán.

A kártérítés összegét az elnök-vezérigazgató még nem kívánta elárulni, csak annyit mondott, hogy korábban napvilágot látott 28 milliárd forintnál több. A  NIF (korábbi nevén Nemzeti Autópálya Zrt.) által megbízott ügyvédi iroda elkészítette a kár megállapítására az elemzését. Ennek alapján bízták meg azzal, hogy az érintett cégeket értesítse a követelésről, amelynek teljesítésére  2007 novemberig kapnak határidőt. Ha addig nem sikerül megállapodni a cégekkel, az NIF Zrt. polgári peres eljárást indít ellenük - mondta Reményik Kálmán.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa  2004 júliusában összesen 7,043 milliárd forint bírsággal sújtotta a Betonút Rt.-t, a Strabag Rt.-t, a Hídépítő Rt.-t, az Egút Rt.-t és a Debmút Rt., mert a társaságok versenykorlátozó módon felosztották egymás között az akkori Nemzeti Autópálya Rt. által kiírt és 2002 végén zárult nyílt közbeszerzési eljárás során az összesen 59,91 kilométerre szóló, bruttó 160 milliárd forint értékű megbízást. 

A határozat értelmében a Strabag Rt.-nek 2,468 milliárd forint a Betonút Rt.-nek 2,212 milliárd forint, a Hídépítő Rt.-nek 1,371 milliárd forint, az Egút Rt.-nek és a Debmút Rt.-nek 496-496 millió  forint bírságot kellett fizetnie. A cégek bírósághoz fordultak, de a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nyerte meg a pert, mert a Fővárosi Ítélőtábla 2007. augusztus 29-én kihirdetett ítéletében jogerősen helybenhagyta a Fővárosi Bíróság által 2006-ban hozott ítéletet, egyben a felperesek keresetét elutasította.


 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.