2007. szeptember. 08. 13:25 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 08. 13:28 Itthon

Gyurcsány: a Fidesz cserbenhagyta a polgári Magyarország eszményét

A Fidesz cserbenhagyta a polgári Magyarország eszményét – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Fiatal Baloldal (FIB) nyárzáró tatai táborában szombaton.

Az egyik legnagyobb furcsaság a rendszerváltás utáni Magyarországon, hogy azok, akik ma polgári Magyarországról beszélnek, cserbenhagyták vagy elárulták a polgári Magyarország eszményét – közölte a kormányfő, az MSZP elnöke.

Gyurcsány Ferenc szerint a polgári Magyarország programja a rendszerváltás utáni időszak egyik legizgalmasabb és talán a legelőremutatóbb politikai programja volt, annak a megértését jelenti, hogy nincsen szabad, demokratikus ország polgári felelősségvállalás nélkül. A Fidesz ezt "elhajította", mert rájött, hogy ez problémás, nehéz politika – fűzte hozzá.

A kormányfő kifejtette: e program helyett jött az álmegoldások sorozata, a nagyon sokszor üres, máshol hiteles nemzetieskedés, populizmus, a radikalizmus felé való nyitás, cserbenhagyása mindannak, ami a polgári Magyarország eszményét jelenti.

Mint mondta, a magyar baloldal, a liberálisok és a magyar jobboldal kisebbik pártja, az MDF az, amely a polgárosodás és a modernizáció történelmi ügyének összekapcsolásából építi politikáját, ők azok, akik felvették ezt az eldobott eszmét.

A rendszerváltás utáni Magyarország egyik legnagyobb ellentmondása, hogy előbb lettünk szabadok és utána kell polgárnak lennünk – mutatott rá Gyurcsány Ferenc. Szerinte az utcai radikalizmus, amit ma látunk, ettől a fajta felelősségtől való menekülés és – mint mondta – a lehető legrosszabb válasz.

Néhány száz fős hallgatósága előtt a miniszterelnök elmondta: nincs rendben, hogy a 18-19 évesen dolgozó fiatalok finanszírozzák az adójukból azoknak a felsőoktatási tanulmányait, akik ha végeznek, lényegesen jobban élnek majd, többet keresnek.

"Tessék magadnak is részt venni ebben, ez nem ajándék" – mondta a miniszterelnök. Véleménye szerint nem tisztességtelen, ha a tanulmányok 80 százalékát fizeti az állami és 20 százalékát a diák, mert ebben megtestesül a polgári felelősség eszménye.

Arra a felvetésre, miszerint akik egyetemet végeztek, azok többet is keresnek és így többet is adóznak, a kormányfő közölte: az adó közteherviselés, nem arról szól, hogy "önmagamat finanszírozzam".

Gyurcsány Ferenc fiatalokból álló hallgatóságához többször is kérdésekkel fordult. Azt kérdezte: Ki jár középiskolába? Ki jár szakiskolába? Kinek munkanélküliek a szülei? A pénztelenség hol nagy úr? A hallgatóság az iskolát firtató kérdésekre még lelkesen jelentkezett, de az anyagi háttérre vonatkozó kérdésekre már csak elvétve nyújtották fel a kezüket.

A miniszterelnök az egészségügyről elmondta, hogy ma Magyarországon a gyógyszergyártók, az orvosok abban érdekeltek, minél többet vásároljunk. Nem a vevő dönt, hanem az eladó, és ez biztosan nincsen jól – tette hozzá.

Gyurcsány Ferenc beszélt arról is, hogy a modern baloldalnak sok mindent meg kell tanulnia a konzervativizmustól. Például azt, hogy a család "elképesztően fontos" - fűzte hozzá.

Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. május. 07. 13:30

2026-ban is nagy koppanás jöhet a választási osztogatás után

Háborúellenes költségvetés – ekként jellemezte a jövő évi büdzsé tervezetét Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter a nemzeti színű szalaggal átkötött dokumentumot kedd délután adta át Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének. Amikor az ezt követő sajtótájékoztatón arra emlékeztették, hogy bő fél évvel ezelőtt a 2025-öst békeköltségvetésnek nevezték, azt válaszolta: bíztunk Donald Trump győzelmében és abban, hogy gyorsan véget vet a háborúnak. Az előbbi bejött, az utóbbira még várni kell.