2007. szeptember. 06. 19:57 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 06. 19:56 Itthon

Gyurcsány: ezer milliárd fejlesztési programokra

Az ország előtt álló fejlesztési lehetőségekről beszélt Gyurcsány Ferenc csütörtökön Székesfehérváron, a Közép-dunántúli és a Nyugat-dunántúli regionális fejlesztési tanács elnökeivel közösen tartott sajtótájékoztatón.

Magyarország 15 operatív programjából 14-re már igent mondott Brüsszel. A társadalmi megújulás operatív programja vár még elbírálásra, de rövidesen ebben is meg kell születnie a döntésnek - mondta a tájékoztató apropójáról a miniszterelnök. Az Európai Unióban Magyarország volt az első, amely már pályázatot is ki tudott írni, mégpedig rögtön gazdaságfejlesztési programokra, miközben van uniós ország, amelynek még a nemzeti fejlesztési programját sem fogadták el – tette hozzá. Mint mondta, ebben része van annak, hogy a tervezést sikerült "nagyon korrekt, tisztességes párbeszédre alapozni", s konszenzust kialakítani.

"Jól látszik, hogy amikor az élet valóságos dolgairól van szó, a közösség érdekeiről van szó, a helyi politikusok pontosan tudják, hogy az okos párbeszéd és az okos megállapodás viszi előre a térséget" - hangsúlyozta a kormányfő. "Ahol van következménye egy megállapodás elmaradásának, ahol gyorsan tudják az emberek ellenőrizni, ki is állt a jó oldalon, ott már csak kényszer, hogy az okos szavak erősebbek legyenek, mint az esetleges politikai indulatok" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc. Hozzátette: "csak fejlesztésből, csak beruházásból lehet új értéket teremteni".

Mint mondta, az év végéig egymás után hirdetik meg az új fejlesztési programokat - a munkahelyteremtéstől, a közoktatás megújításán a kis-és közepes vállalkozások támogatásáig -, amelyekre csak ebben az időszakban mintegy ezer milliárd forint lesz fordítható.

Kérdésre válaszolva elmondta: ebben a folyamatban "Brüsszel jó partnerünk volt." A vele való együttműködés "a jóhiszeműségen és a szakmai partnerségen nyugodott."

A sajtótájékoztatón Pál Béla a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke a régió lehetőségeiről szólva elmondta, hogy az akcióterv szerint 2007-2008-ban 70 milliárd forintra lehet pályázni a régióban. Az Új Magyarország Fejlesztési terv startját sikerrel vette a régió: eddig 108 milliárd forint támogatást nyert el. A benyújtott 47 regionális javaslatból 36 - ot támogatott a kormány, azon belül 26 - ot támogatott, 10-et tovább fejlesztésre javasolt.

Molnár Csaba, a Nyugat- dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke arról tájékoztatott, hogy a régió 50 projektjét elfogadta, 11 -et továbbfejlesztésre javasolt a kormány. Mint mondta, a régióban - az M7-es autópálya fejlesztése nélkül - 2007-ben mintegy 170 milliárd forint uniós forrásra lehet pályázni.

Hirdetés