2007. szeptember. 01. 13:40 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 01. 14:39 Itthon

Navracsics: Gyurcsány hadat üzent a társadalomnak és az MSZP-nek

Gyurcsány Ferenc hadat üzent az egész magyar társadalomnak, a történelmi egyházaknak, a köztársasági elnöknek és az MSZP-nek is - jelentette ki Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a párt országos választmányának szombati ülésén.

Szerinte a miniszterelnök pontról pontra felrúgta a rendszerváltáskor kialakult társadalmi szerződést, amely a demokráciáról, a szociális piacgazdaságról és a független Magyarországról szól Navracsics Tibor arról beszélt, hogy Gyurcsány Ferenc felrúgta a társadalmi szerződést a családosokkal, a nyugdíjasokkal, a falun élőkkel, és felrúgta a szerződés azon pontjait is, amelyek az eddigi viszonylag nyugodt közélet alapjait jelentették: a racionális vitát, az ellenfelek kölcsönös megbecsülését, és azt az alapvető konszenzust, hogy mindannyian hiszünk az alkotmányos megoldásokban, a jogállamban és a törvények erejében. A frakcióvezető szerint Gyurcsány Ferenc a történelmi egyházaknak és a köztársasági elnöknek is hadat üzent, hisztériakampányával pedig a magyar demokrácia egészét és tekintélyét csorbítja.
    
A Magyar Gárdáról szóló pénteki ötpárti sajtótájékoztatóra utalva Navracsics Tibor azt mondta: Gyurcsány Ferenc az MSZP-nek is hadat üzent, mert a haladó baloldali hagyományokkal ellentétben nyilvánosan védelmébe vette azt a két MSZP-s képviselőt, Pásztor Tibort és Zushlag Jánost, akik antiszemita kijelentéseket tettek.
    
"Az MSZP Gyurcsány Ferenc vezetésével azon politikusoknak nyújt menedéket, akik antiszemita kijelentéseket tesznek, a Fidesz soha nem vállat semmilyen közösséget sem az antiszemitizmussal, sem semmilyen alkotmányellenes törekvéssel" - jelentette ki. Szerinte az ötpárti sajtótájékoztatón kiderült, hogy a koalíciós partner SZDSZ is elállt Gyucsány Ferenc mellől, és meggyőződése, hogy az MSZP becsületes, józan tagsága sem tudja követni a miniszterelnököt ebben az ámokfutásban.
    
Gyurcsány Ferenc a gyűlölet fegyverét alkalmazza, mindent megtesz, hogy elválasszon egymástól jóérzésű jobboldali és baloldali embereket, műkonfliktusokat generálva elterelje a figyelmet az ország igazi problémáiról, és szétrúgja a társadalmi konszenzus utolsó maradványait, hogy saját magát mentse - fogalmazott Navracsics Tibor, aki a Fidesz nevében tiltakozásának adott hangot amiatt, hogy a miniszterelnök a zsidóságot és a fasizmus túlélőit használja politikai eszközként. A Fidesz frakcióvezetője azzal zárta beszédét: "Gyurcsány Ferenc ámokfutása most még tart, hogy hova jut, azt most még nem tudjuk megmondani, de most már sokáig nem tarthat, az biztos".
    
Navracsics Tibor sajtónyilvános beszéde után, a Polgárok Házában tartott választmányi ülés Orbán Viktor pártelnök részvételével zárt ajtók mögött folytatódott. A zárt ülésen a választmányi tagok, a Fidesz országos elnökségének javaslatára megtárgyalják a fideszes önkormányzatok közös egészségpolitikájáról szóló határozatot. 
    
Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke hétfőn tartott sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy a Fidesz minden lehetséges alkotmányos, jogállami eszközt igénybe fog venni, hogy megakadályozza a társadalombiztosítás privatizációját. A politikus az ilyen eszközök között említette a Fidesz és a KDNP kezdeményezte népszavazást, valamint az egészségügyi intézményeket fenntartó önkormányzatok összefogását, amelynek érdekében az országos választmányi ülésén határozatot hoznak a fideszes önkormányzatok közös egészségpolitikájáról.

Budai Bernadett kormányszóvivő szerint Navracsics Tibor nyilatkozatából az tűnik ki, hogy a Fidesz nem tud mit kezdeni a ténnyel, hogy Gyurcsány Ferenc pénteken számos példán keresztül bizonyította a fasizmus veszélyét Magyarországon. Hozzátette: a legtöbb példa még a 90-es évekből, de mindenképpen 2002. előttről származik, vagyis abból az időből, amikor Gyurcsány Ferenc nemhogy miniszterelnök nem volt, de még a kormány tagja sem.
   
Az a párt, amelyik saját politikai céljai érdekében a szélsőségeket erősíti meg, az a demokráciát gyengíti, már pedig a Fidesz magatartása, nyilatkozatai ezt mutatják - közölte a kormányszóvivő.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.